Jump to content

Śruba do przykręcenia montażu EQ3-2

wismat
 Share

Recommended Posts

Jakby ktoś miał na zbyciu śrubę do przykręcenia montażu eq3-2 od dołu to z chęcią bym nabył. 
Chodzi o tą śrubę ok 5cm z gwintem na samym jej końcu.
Nie pamiętam czy była ta śruba w zestawie z montażem czy ze statywem ale raczej z aluminiowym statywem pod eq3-2.

Może ktoś przeszedł na statyw stalowy i ma wolną taką śrubę do statywu aluminiowego...

śruba.jpg

Edited by wismat

O. warte weryfikacji. W sumie grosze kosztuje. Dzięki. Zamówię i sprawdzę.
Ale jakby ktoś się odezwał ze śrubą docelową to w dalszym ciągu zapraszam ;) 

45 minut temu, Kubiłan napisał:

Nie mam montażu żeby potwierdzić, czy gwint na dole ma jakieś zastosowanie w aluminiowym trójnogu? Jeżeli nie, to tutaj zaoszczędzisz kilka gorszy :)

http://tolmet.pl/opryskiwacz/104-sruba-mocowania-zbiornika.html

Musi być odpowiednia długość części z gwintem i bez gwintu, inaczej nie dociśnie głowicy do statywu.

• Thanks 1

10 minut temu, kjacek napisał:

Wydaje mi się, że gwint może być na całości. Ja takie coś robiłem klejąc do śruby gałkę trójkątną. 

Oj nie .. jeśli statyw ma gwint i głowica montażu też to musi być np. gwint M8 na końcu pokrętła a pomiędzy nim a gałką pręt fi7 mm.

Edited by astrokarol

31 minut temu, kjacek napisał:

Wydaje mi się, że gwint może być na całości. Ja takie coś robiłem klejąc do śruby gałkę trójkątną. 

Właśnie jak miałem gwint na całości to zobaczyłem wczoraj że mi montaż nie dochodzi w 100% do statywu. Malutka szparka jest widoczna pod odpowiednim kątem. Najdziwniejsze jest to że można różne bajeranckie śruby kupić od ustawienia azymutu oraz do szerokość geo (taka jak taka co mi własnie dotarła), a nigdzie nie da się dostać tej dość ważnej i podstawowej śruby do przykręcenia montażu. 

IMG-3297.jpg

Edited by wismat

1 minutę temu, astrokarol napisał:

Oj nie .. jeśli statyw ma gwint i głowica montażu to mysi być np. gwint M8 na końcu a pomiędzy nim a gałką pręt fi7 mm.

W takim wypadku masz oczywiście rację. Ja miałem statyw bez gwintu...

Nie chce wam mącić w głowie, ale szparę na gwintowanej po całości śrubie zobaczyłem na statywie bez gwintu... śruba ma tą samą długość co ta rozgwintowana na środku i została tak samo dokręcona do końca. A szparę widziałem. Przykręciłem tą bez gwintu po środku i było idealnie. Mimo że mam taką śrubę, potrzebuje drugiej. Także jakby ktoś sprzedawał to zachęcam ;)

38 minut temu, wismat napisał:

Najdziwniejsze jest to że można różne bajeranckie śruby kupić od ustawienia azymutu oraz do szerokość geo (taka jak taka co mi własnie dotarła), a nigdzie nie da się dostać tej dość ważnej i podstawowej śruby do przykręcenia montażu. 

No bo te pierwsze są badziewne i niewygodne, a ta od statywu się akurat nadaje i stąd nikt ich nie zmienia :)

Google za pomocą hasła "eq3 tripod screw" i użycia grafiki:

https://tavcso.hu/en/product/M10x55R

Jak nie chcesz ryzykować, to zmierzyć długość między gwintami, długość całkowitą, długość gwintu przy rączce i dać do lokalnego tokarza. Gwint M10.  Długość gwintów zapewne może być tolerowana tak jak w HEQ5 +/- 1 mm ;) 

Edited by Kubiłan
  • Like 1

Ok dzięki to stamtąd najwyżej sobie ściągnę. O dziwo szukałem w google na różne sposoby i nie mogłem tego znaleźć. 
Bardzo dziękuję za pomoc.
Właśnie potrzebuje do HEQ5 na piera i ta z EQ3-2 nadaje się idealnie.
Można zamknąć temat.

Godzinę temu, wismat napisał:

Ok dzięki to stamtąd najwyżej sobie ściągnę. O dziwo szukałem w google na różne sposoby i nie mogłem tego znaleźć. 
Bardzo dziękuję za pomoc.
Właśnie potrzebuje do HEQ5 na piera i ta z EQ3-2 nadaje się idealnie.
Można zamknąć temat.

W HEQ5 nie masz gwintu przy rączce, bo docisk służy za usuwanie luzu pomiędzy głowicą a trójnogiem. Podobne rozwiązanie powinieneś zastosować. Podwójny gwint zawsze generuje problemy w postaci szczelin.

SKYWATCHER HEQ5 / EQ5 Telescope Mount Tripod Centre Bolt - EUR 19 ...

Tej szpilki nie zastosuje w pierze. 
Przecież te śruby co podesłałeś również nie mają gwintu przy rączce i również docisk służy do usuwania luzu. A taka śruba mi wejdzie pod spód top-piera.

Edited by wismat

Nikt takich śrub nie sprzedaje pewnie dlatego, że to jest zwykła śruba M10 (czyli konkretnie z gwintem M10x1,5), która ma po prostu na środku gwint zebrany na tokarce, a na łeb jest założone to plastikowe pokrętło.

Z tym, co @Kubiłan zapodał będzie problem (o ile dobrze widzę na tym słabym zdjęciu), bo to jest pręt o średnicy 10mm częściowo nagwintowany, a tu chodzi o to, żeby poza samą końcówką która wkręca się w głowicę montażu, średnica była mniejsza niż wewnętrzna średnica gwintu M10 (czyli nominalnie 8,376mm), bo w statywie otwór też jest nagwintowany (dzięki czemu po odkręceniu głowicy śruba nie wypada). Po prostu wkręci się to w statyw tyle ile jest nagwintowane i dalej nie pójdzie.

Edited by Krzysztof z Bagien

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 44 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 72 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.