Jump to content

Recommended Posts

Dzięki. I nie musiałem zakładać tematu ... czy ożywiać jakiegoś :)

Dodam coś.

Obserwujemy przez najbliższe kilka nocy.

Mapki i pokaz wielkości (a raczej małości) tych meteoroidów mamy tam:

https://marketresearchnews.org/2020/08/05/get-ready-for-the-perseids-sky-telescope/

 

Siema
Linki

Grapenuts-3-1-900x598.jpg

 

Perseid_Vic_Aug2020_PR_900px.jpg

 

Perseid-animation-still-768x578-1.jpg

 

Perseid-DdiC-2_large-1-900x600.jpg

 

 

 • Like 5
 • Thanks 2
 • Love 1
Link to post
Share on other sites

Przez ponad 3 godziny nagrywałem radiant Perseidów za pomocą ZWO ASI1600MM-c i obiektywu Samyang 85mm f/1.4. Na 15 FPS przy polu widzenia 12x9 stopni wychodzi zasięg nawet 11.0 mag :) Łącznie przeleciało około kilkadziesiąt sztuk o jasności przynajmniej 8-9 mag, teraz tylko trzeba odnaleźć momenty. Jutro powtórka ;) Przykładowe zjawisko po 1:33:21 (ok. 5 mag), a po kilku sekundach stacjonarny meteor po lewej na dole oraz w środku kadru (ok 8 mag).

 

 

 

 • Like 6
 • Thanks 1
 • Love 1
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, radio-teleskop.pl napisał:

@LibMar A może lepiej oddalić się od radiantu i zapiąć krótszą ogniskową (najlepiej z tym samym światłem)? ;) Tym bardziej, że w pobliżu świeci (cieniejący, ale jednak wciąż jasny) Księżyc. Ale i tak gratuluję efektów eksperymentu :) Powodzenia w maksimum!

Samyang 85mm f/1.4 to jedyny obiektyw, jaki obecnie posiadam :) Kupiłem go na rynku wtórnym w ramach testów. Ma wystarczająco dużą średnicę i ogniskową na milimagnitudową fotometrię bardzo jasnych gwiazd (widocznych gołym okiem), bowiem 8" f/4 nie pozwala tego robić bez rozogniskowywania gwiazd jaśniejszych niż 10 mag. Jednocześnie, jest tani (porównywalny do Canona 50mm f/1.4, ale z wyżej wymienionych powodów, 85mm jest mi bardziej przydatny). Obiektywy krótkoogniskowe (do 28mm) są nieco ciemniejsze (wciąż pokazałyby dużo), ale z nimi jest kłopot w sprawie LP - moja miejscówka nie jest doskonała, co wiązałoby się z bardzo nierówną jasnością tła. Podbicie ekspozycji (co dokonałem na streamie) wyglądałoby tak, że jedna część jest czarna, a druga prześwietlona :) Ale test pokazał, że w widoku live daje pazur (NGC 7000 jest wyraźnie widoczna już na 65ms naświetlania) i obserwacje radiantu nie są takie nudne! Przekątna 15 stopni to dość niewiele, ale jeszcze na styk i bym nie próbował rejestrować z 135mm.

 

Dzisiaj będzie część druga, która będzie trwała także na kanale AstroLife :)

 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, sidiouss napisał:

Co to za appka? 

 

Apka na iPhone. Nie działa i nie wyszukuje się na iPadach. Cena chyba 8 zł. Nie mam pojęcia na ile jest wiarygodna, ale według mapy u mnie tyle własnie powinno być. Może są inni użytkownicy tej apki i mają swoje doświadczenia? Wskazania zmieniają się zdecydowanie kiedy wschodzi księżyc.

 

1819583016_IMG_2676(2).PNG.79061660395cc0c1a986bdf1bba5af45.PNG

Edited by apolkowski
Link to post
Share on other sites

Oglądałem wczoraj/dziś i miałem mieszane odczucia. Trochę przed 23 wyszedłem pooglądać przez teleskop planety i przy okazji bez specjalnego ciągłego wpatrywania się zobaczyłem 12 w ciągu jakichś 20 minut. Wydawało się, że strumień jest dość gęsty. Na ciągłe obserwacje wyszedłem o północy, licząc na to, że gdy radiant będzie wyżej, to się polepszy. Miałem zasięg graniczny około 5-5,5 mag, patrzyłem w okolice gwiazdozbioru smoka. Efekt był jednak słabszy niż myślałem, w ciągu pierwszej godziny 20 perseidów, 1 akwaryd i 1 inny; w ciągu drugiej 20 perseidów, 2 akwarydy i jeden inny. Przy czym w ciągu jakichś 30 minut wokół pierwszej w nocy było to tylko kilka, większość tych ilości wynikła z krótkich rzutów aktywności, na przykład trzy meteory w ciągu 10 sekund około 0:20 i cztery w ciągu minuty około 1:50. Koło 2:30 stwierdziłem, że przysnąłem na leżaku, poza tym księżyc dawał się we znaki, więc się zwinąłem. Było już wtedy widać wenus na niebie.

Najjaśniejsze miały jasność około -2/-3, ale takich było tylko kilka. Meteoru, który oceniłbym jako bolid nie zauważyłem.

 • Like 1
 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Zaciekawiony napisał:

Oglądałem wczoraj/dziś i miałem mieszane odczucia.

Witam w klubie! ;) U mnie również początkowo zapowiadało się całkiem nieźle - w wizualu złapałem bodaj 10 sztuk, w tym ze 3 o zerowej jasności. Jadnak im późniejsza godzina, tym meteorów jakby mniej, a i Księżyc coraz mocniej dawał się we znaki... A na zdjęciach lepiej... nie mówić :D Z 200 ekspozycji w kadrze złapały się ledwie dwa ślady - i to słabiutkie :( Dziś musi być lepiej - głowy do góry! :)

Edited by radio-teleskop.pl
 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Nad Poznaniem 8/9 sierpnia 2020r.:

8sierpnia.thumb.jpg.8c97a8b3a5c9145a7735895d59270ae2.jpg

Po prawej Perseid, a po lewej nie wiem co, być może flara od jakiegoś satelity.

Stack 448 zdjęć po 20 s. W programie DeepSkyStacker wybrałem opcje "Stacking Mode: Maximum" oraz "No Alignment".

 • Like 9
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, M.K. napisał:

Będzie!!!

Gratuluję efektów! :) A pogoda dziś nie odpuści - trzeba leżeć ;) Powodzenia!

 

Godzinę temu, Tomek_Wlkp napisał:

Po prawej Perseid, a po lewej nie wiem co, być może flara od jakiegoś satelity.

Raczej na pewno :)To zdjęcie jest niezłym przykładem jak odróżnić satelity od meteorów. Ślady tych drugich zwykle są niejednorodne, widać fluktuację jasności rozpadającej się materii oraz barwy, w jakich spala się ona w atmosferze. Satelity zaś najczęściej kreślą ślady symetryczne i zarazem białe. Owocnych łowów! :)

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, radio-teleskop.pl napisał:

Gratuluję efektów! :) A pogoda dziś nie odpuści - trzeba leżeć ;)

I będę :)

Kamery też nie próżnowały. Zarejestrowały 239 meteorów, z czego 189 Perseidów :)

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
12 minut temu, TUR napisał:

hej,

 

Wczorajsza sesja wyjazdowa do Osiecka z @bas.sic oraz @Anna W-ka

Obserwowaliśmy pewnie kilkadziesiąt meteorów na godzinę, ale nie były to bolidy, poza jednym który w okolicach 23 przywalił mocno w UMa, pozostawiając za sobą ślad, który utrzymywał się jeszcze przez kilkanaście sekund. 

Połączyłem z 8 zdjęć, na których zarejestrowały się meteory. Ładnie widać radiant, choć niestety same meteory nie są super okazałe. 

Canon 6d, Samyang 14mm, każda fotka 90s na ISO1600. 

 

 

Ten duży ok. 22:35 leciał wzdłuż Drogi Mlecznej, kąt pewnie ze 100 stopni, a ślad po nim zanikał około 30 sekund pod moim ciemnym niebem. Ładne to było.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
48 minut temu, apolkowski napisał:

Ten duży ok. 22:35 leciał wzdłuż Drogi Mlecznej, kąt pewnie ze 100 stopni, a ślad po nim zanikał około 30 sekund pod moim ciemnym niebem. Ładne to było.

Też go widziałem i chyba Canon go zarejestrował. Ale poza nim to szału nie ma.

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
Guest Winter

Widziałem 2 bardzo jasne zjawiska o długości od 15 do 20 stopni, jeżeli w ogóle można tak to określić. Miały zielonkawy kolor i leciały wzdłuż Drogi Mlecznej. Po przelocie zostawiły smugę widoczną przez 3-4 sekundy. Dość długo leżałem na leżaku, ale jakoś bez rewelacji.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 14 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 250 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.