Skocz do zawartości

"Zgubione" kolory


wysz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Kupiłem niedawno Samyanga  24mm 1.4 (ED AS IF UMC) .Zacząłem go testować i mam dziwne wrażenia. Obrabiam zdjecia tak samo jak z innych obiektywów (canon, tamron )a mimo to mam wrażenie, że po obróbce , a właściwie już po zestackowaniu zdjęcia gubią gdzieś kolory(tamtych obiektywach kolory uzyskiwałem bez problemów). Pomimo tego , że histogram pokazuje RGB , to jak zgram krzywe dla każdego kanału, to  efekt mam jakby zdjęcie było czarno białe.Dopiero jak powzmacniam w GIMPie nasycenia to coś tam sie zaczyna pojawiać.  Czy macie jakieś podobne doświadczenia?Może coś przez przypadek przestawiłem w DSS?(raczej nie), może to jakaś właściwość lub wada obiektywu?A może po prostu muszę dalej szukać odpowiednich ustawień?

 

Zdjęcia robiłem ze statywu od  f1.4 do 2.8 , od 2 do 15 sekund . Na razie aparat skierowałem na Łabędzia .Próbuję zrobić jakieś ładne zdjecie fragmentu Drogi Mlecznej. Pierwszy raz w życiu DSS wykrył na moim zdjęciu 15 tys gwiazd :) ale niestety nie mam koloru,a poza tym wydawało mi się że ustawiłem ostrość dobrze, a wyszło nie ostro (albo przesadziłem z przesłoną ,była maks. otwarta f/1.4). W RAWach kolory sa wyraźnie widoczne, a już po zestackowaniu jest gorzej i dalsze kroki w PIXie i GIMPie niewiele pomagają. Ponizej wstawie jpg skompresowanego, pełne zdjecie bez wycięcia,  - 15 sekund ISO 1600, f1.4 (wiec chyba widać mocno kome), ale uczę się dopiero tego obiektywu. .To jest chyba najlepsze co na razie mi się udało wyciagnac, jeśli chodzi o kolory.Od razu powiem, że nie podoba mi się i dalej szukam. Ale chciałbym się upewnić czy to nie jakaś wada obiektywu, bo mogę go jeszcze zwrócić.

 

Pozdrawiam 

stack2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.