Skocz do zawartości

IRIS/DUCH - TS APO 130mm + QHY600M


Jan Bielański

Rekomendowane odpowiedzi

Na przemian z M31 (w M31 została mi jeszcze H-Alpha i ponownie składam materiał) zbieram materiał NGC7023 (IRIS) wraz z VdB141 (DUCH). Już się troszkę luminacji zebrało i coś widać,

oczywiście do finalnego zdjęcia długa droga. Sprawdziłem korektor (testowałem różne odległości i ta którą miałem ustawioną jest najlepsza

muszę się pogodzić ciapkami na rogach). Zaznaczam to jest WCZESNA WERSJA ROBOCZA, będę wdzięczny za sugestie dotyczące tego obiektu

tj. proporce doboru koloru itp. Co do koloru będę go zbierał jak będzie nów - planuje 60-80 klatek na L i po 40 na RGB wszystkie z poniższymi ustawieniami:

Montaż: iOptron CEM60-EC
Kamera: QHY600M (gain: 27 / tryb: fotograficzny / czas: 300s / temperatura: -15C)
Korektor: APM Riccardi 0.75 (small)
Filtr: L (19 klatek nie liczą kalibracyjnych)
L (IR-UV-CUT) - 19x300s
Obróbka: PixInsight + GIMP

Pełna rozdzielczość:

NGC7023_L_19x300s_-15.0C_RAW.thumb.jpg.733dc0c873240a136f778ba4a43e94e9.jpg

Zbliżenie IRIS:

NGC7023_L_19x300s_-15.0C_2000x2000.thumb.jpg.21a567e7e88f1a168f9e5cb8dc81db2b.jpg

Zbliżenie na globule:

VdB141_L_19x300s_-15.0C_2000x2000.thumb.jpg.4fa4d29dbf9714b0ae7ddc8f53a31a00.jpg

VdB141CD_L_19x300s_-15.0C_2000x2000.thumb.jpg.47bc905f3c6c5ec2d5686faf2332733d.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zbierzesz te 60-80 na L i obrobisz to dopiero bedzie mozna cokolwiek powiedziec.

Ta kamera w PL jest nowością i chyba nie liczysz na docelowe wskazówki howto sie nia posługiwac.

Jedyne co teraz mogę powiedziec, to ze na gwiazdkach masz jakies dziwne 3 lub 4 cienie. to moga byc sruby w celi glownej soczewki. Popratrz, może cos Ci wystaje do wnętrza tuby?

Poza tym gwiazdki sa jakos dziwnie mocno puchate. Moze to TEN problem patrząc na spore QE kamery?

TU masz ciekawe zdjęcie referencyjne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tayson napisał:

Jak zbierzesz te 60-80 na L i obrobisz to dopiero bedzie mozna cokolwiek powiedziec.

Ta kamera w PL jest nowością i chyba nie liczysz na docelowe wskazówki howto sie nia posługiwac.

Jedyne co teraz mogę powiedziec, to ze na gwiazdkach masz jakies dziwne 3 lub 4 cienie. to moga byc sruby w celi glownej soczewki. Popratrz, może cos Ci wystaje do wnętrza tuby?

Poza tym gwiazdki sa jakos dziwnie mocno puchate. Moze to TEN problem patrząc na spore QE kamery?

TU masz ciekawe zdjęcie referencyjne

Na 'how to' do tej kamery nie liczę bo tu muszę dojść do tego eksperymentalnie (ale doświadczenia z innych kamer z pikselem ~3.7um o nawet mniejszej matrycy mogą być pomocne).    Tutaj bardzo mocno wyciągałem mgławice, aby były widoczne - 1,5h to mało na ten obiekt. Wydaje mi się 60 klatek po 300s to minimum, przy kolorze pewnie z jakieś 40. Dzięki za zdjęcie referencyjne będzie pomocne przy składaniu koloru. Co do gwiazdek w PixInsight jest narzędzie do zmniejszania gwiazd więc jak dalej wychodzić puchatki to z nim zapoznam skorzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jan Bielański napisał:

Co do gwiazdek w PixInsight jest narzędzie do zmniejszania gwiazd więc jak dalej wychodzić puchatki to z nim zapoznam skorzystam.

Tez tak kiedys myślałem :)

Ciebie może w duzej cześci ratować możliwość sporego downsize.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Nowok76 napisał:

Wydaje mi się że źle dobrałeś Gain i Offset.

Zacznij może od Unity Gain.

Druga sprawa to za mało klatek.

Co do liczby klatek to jest robocza wersja, więc jak pisałem będę zbierał materiał dalej (w zasadzie obrobiłem go aby zobaczyć czy coś sensownego już wychodzi).

Sama kamera ma złożone charakterystyki QHY600 Specyfikacja, które nie ułatwiają doboru parametrów - do tego dochodzą tryby pracy (mam nadzieje że ktoś na 'CloudyNights' przyglądnie się temu bliżej bo za granicą kamerka robi się powoli popularna). Co do ustawień gain/offset wykorzystałem artykuł: "Product Review QHY600 by Matt Dahl"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tayson napisał:

Mode 1, gain 0 wygląda na Unity Gain. 

Biorąc pod uwagę tą definicję Unity Gain:

The situation where the gain is 1 e-/ADU is what often is called Unity Gain.

To na podstawie wykresów ze specyfikacji QHY600 to Unity Gain jest: Mode 0 ; Gain: 10. QHY zaleca dla tych kamer inne ustawienia początkowe jako optymalne:

Mode: 0 / Gain: 26-28 - artykuł sugeruje gain 27

Mode: 1 / Gain: 56 - sugestia artykułu gain 56

Co do offsetu mam ustawione 30. Najlepiej chyba będzie przetestować wszystkie te tryby na różnych obiektach, a potem z czasem okaże się który najlepiej się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Antoni napisał:

Ja przy swoim refraktorze APO TS 130 plus Riccardi 0.75 mam 72 mm do matrycy. 

Przydatna sugestia bo już wykluczyłem wydłużenie złączki (popuszczając gwint było coraz gorzej). Ja przy zlecaniu wykonania złączki

sugerowałem się tabelką od APM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.