Skocz do zawartości

Łańcych jasnych obiektów sztuk ok. 30 w linii prostej - co to było?


Roman Korzewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Forumowicze, podzielę się dzisiejszą obserwacją nieba. Dziwną obserwacją w szczególności.

Wytargałem teleskop po 2 latach jego nieużywania a mając urlop postanowiłem na księżyc polukać bo ładny dziś (13.08.2020). Mam balkon w mieście Piaseczno koło Warszawy na wschód.

Od ok. 0 do 2 w nocy lukałem na księżyc i na niebo bo teraz maksimum perseidów, Wstała moja żona ok. godziny 2 w nocy. Wyszła na fajkę, marudząc że teleskop balkon zajmuje. Pokazałem jej księżyc w powiększeniu 40x i wow, ładny mówi. Pali sobie dalej, ja w mieszkaniu a ta drze się z balkonu "co to! co to jest?!" Idę, no i patrzę i widzimy łańcuszek - dosłownie prostolinijnie poruszający się łańcuch ok. 20-30 gwiazdeczek - z zachodu na wschód lecących dość wolno i majestatycznie tak jakoś. Jak wyszedłem - bo się drze żona, to na zobaczyłem bardzo długą, prawie na 1/3 nieba wschodniego widzialnego z balkonu (wschód Piaseczno) smugę ale taką punktowo naznaczoną jaśniejszymi "gwiazdkami". Na 1/3 nieba widocznego! Byłem w szoku lekkim co ona mi pokazuje? Bez okularów byłem to i może rozmazane to było ale jak perełki z nieba lecące... jedna po drugiej. Teleskop na balkonie, więc chciałem jedno z tego namierzyć, bo dość wolno leciał ten "łańcuszek' ale ostatecznie szybciej zgarnąłem lornetkę i obserwowałem przez nią ok .minutę to coś. Nie perseidy, bo od dwóch nocy patrzę na niebo, nie z tej strony i nie w prostej linii ok minuty widoczne i to ze 30 sztuk  w rządku - jak pod linijką. Jakieś pomyły co to, bo mnie już nocka nieprzespana czeka na domysłach... 

 

Piszę na waszym forum pierwszy raz, ale musiałem się wygadać z emocji. To może i dobre miejsce, coś naprowadzicie co widzieliśmy.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bas.sic napisał:

Są to supertajne satelity 5G wystrzeliwujące szczepionki z ćipami na covid-19. Uwaga, mogą zawierać śladowe ilości śmiercionośnego H20, więc w trakcie przelotu trzeba się przykryć folią ameliniową.

A tak na serio:

Fajnie, że odpisałeś ale serio? To co nockę można taki łańcuszek satelitów obserwować? Widok zacny jeśli to prawda. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jak na człowieka który ma amerykańskie obywatelstwo dopiero od 2002 roku, to całkiem nie źle mu poszło :original:

 

9 godzin temu, daroslawp napisał:

Fajnie, że odpisałeś ale serio? To co nockę można taki łańcuszek satelitów obserwować? Widok zacny jeśli to prawda. 

  Dzisiaj w nocy, tzn jutro, bo północy, będą leciały nad Polską od 2:40 , mała grupka, ale blisko siebie.  Pewnie pionowo do góry trzeba patrzyć, bo tam słońce zacznie na nie świecić i zrobią się widoczne i polecą na wschód.  Jakby było tak jak dzisiaj w nocy, to po nich będzie przerwa, nie pamiętam ile, może z 10 minut i potem długi sznur przeleci.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę o nich i na youtube filmiki obejrzałem. To było to :) Dzięki za naprowadzenie na temat. Ma być ich chyba z 1600. Astronomom to nie w smak bo są jasne i zanieczyszczają niebo. Hmm a Elon to nie jedyny który wysyła, jest jeszcze Boeing i inni. Za 5 lat będzie jak siatka świetlna na niebie...  ale faktycznie już teraz łanie w sumie wygląda ich przelot. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 13.08.2020 o 03:16, daroslawp napisał:

/.../ Pali sobie dalej, ja w mieszkaniu a ta drze się z balkonu "co to! co to jest?!" Idę, no i patrzę i widzimy łańcuszek - dosłownie prostolinijnie poruszający się łańcuch ok. 20-30 gwiazdeczek - z zachodu na wschód lecących dość wolno i majestatycznie tak jakoś. Jak wyszedłem - bo się drze żona, to na zobaczyłem bardzo długą, prawie na 1/3 nieba wschodniego widzialnego z balkonu (wschód Piaseczno) smugę ale taką punktowo naznaczoną jaśniejszymi "gwiazdkami". Na 1/3 nieba widocznego! Byłem w szoku lekkim co ona mi pokazuje? Bez okularów byłem to i może rozmazane to było ale jak perełki z nieba lecące... jedna po drugiej. Teleskop na balkonie, więc chciałem jedno z tego namierzyć, bo dość wolno leciał ten "łańcuszek' ale ostatecznie szybciej zgarnąłem lornetkę i obserwowałem przez nią ok .minutę to coś. Nie perseidy, bo od dwóch nocy patrzę na niebo, nie z tej strony i nie w prostej linii ok minuty widoczne i to ze 30 sztuk  w rządku - jak pod linijką. Jakieś pomyły co to, bo mnie już nocka nieprzespana czeka na domysłach... 

 

Piszę na waszym forum pierwszy raz, ale musiałem się wygadać z emocji. To może i dobre miejsce, coś naprowadzicie co widzieliśmy.

Kosmiczny pociąg zarejestrowany przez jedną z moich kamer do obserwacji meteorów - https://astropolis.pl/topic/67265-satelity-starlink-–-nowe-zjawisko-na-nocnym-niebie/?do=findComment&comment=837427

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.