Skocz do zawartości

Parkowanie CEM25 poprzez ASCOM


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do użytkowników CEM25 (w dowolnej wersji). Działa wam parkowanie poprzez ASCOM z poziomu programów do akwizycji, czyli Maxim/SGP itp? U mnie zachowuje się to tak, jakby sterownik montażu nie wspierał parkowania. W iOptron Commanderze równoeż opcja Park jest wyżarzona, ale za to jest działający analogicznie Zero Position.

Generalnie mam problem, że nie mogę zrobić, żeby SGP zaparkował mi montaż automatycznie po sesji. Mogę to zrobić jedynie ręcznie z commandera. Czy ktoś z was napotkał na ten problem i jakoś go rozwiązał?

 

A jak jest w większych modelach np CEM60? Możecie parkować?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Tayson napisał:

na ktoryms ustawieniu park?

Tzn? Chodzi Ci o przycisk park dostępny z Commandera? On jest u mnie wyżarzony i nie da się go użyć.

42 minuty temu, Tayson napisał:

Moze parkuje Ci np horyzontalnie tylko jedna z osi, a druga pozostaje na obiekcie?

W Maximie jak klikam park, to nic się nie dzieje, a w SGP jest komunikat, że montaż nie potrafi parkować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Tayson napisał:

Obstawiam ze parkowanie jest dostępne w wersji EC. 

No właśnie nie :) 

 

A przecież parkowanie to jest głupia procedura ustawienia na pozycję startową, dostępna w każdym montażu z goto. Tutaj wsadzili zero position który robi dokładnie to samo, ale już program po ascom nie może zaparkować.

 

U Ciebie w CEM60 można parkować z poziomu SGP/Maxim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Tayson napisał:

Jak to wygląda z poziomy Twojego pilota? Masz tam park? 

Nie, mam właśnie zero position i później opcja pojechania na to miejsce, albo ustawienia nowego. Generalnie zachowuje się jak normalne parkowanie, podobnie jak w SW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę inny model, bo iEQ30 PRO, ale wydaje mi się, że sterowanie jest podobne do CEM25. W iOptron Comander, ma w wstawieniach pozycję tak jak opisałeś "PARK" i "ZERO POSITION". Klikając na PARK, otwiera się dodatkowe okno, w którym odpowiednio zaznaczasz jaką pozycję ma zająć montaż. Do akwizycji używam APT, i z jego poziomu mogę zaparkować do pozycji wyjściowej "Park", (wcześniej w pilocie ustawiona jest Zero Position).  Montaż zaparkowany jest w takiej pozycji po ustawieniu na Polarną, przed alignacją na gwiazdy. Nie korzystałem nigdy z Maxim'a / SGP. Sądzę, że to kwestia odpowiedniego ustawienia w tych programach. Zdaje się, że kolega z sąsiedniego forum, Jacek.E ma taki mont jak Ty, i używa Maxima. Napisz do niego, może on by coś Ci doradził.

optron.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Windowsie nie znalazłem opcji parkowania.

W Kstars/Ekos na Linuxie jest to w jakiś sposób emulowane w sterowniku indi tzn montaż parkuje do z góry zdefiniowanej pozycji.

 

@Selmak zastanowił bym się jeszcze nad tym montażem, bo mój model ma ten sam problem o którym piszę kolega @Robson_g  w tym temacie:

 

  • Zmieszany 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem rozbudowane pytanie do iOptrona i dostałem krótką odpowiedź - ten montaż nie wspiera parkowania.

Nie mam pojęcia jaki to ma sens, skoro robi "zero position", które jest po prostu inaczej nazwanym parkowaniem i wystarczyłoby w sterowniku ascom dorobić obsługę komendy, która wykona "zero position"... Będę jeszcze szukał sposobu, jak to shakować.

W dniu 16.08.2020 o 12:02, Selmak napisał:

I coś więcej udało się zdzialać @MateuszW ?

Pytam bo planuje kupić ten mont.

Generalnie to jest powiedzmy drobnostka, bo parkować się da, ale jedynie z poziomu Commandera, a więc nie da się tego zautomatyzować np po końcu sesji (obecnie ustawiłem sobie że po sesji zatrzymuje tracking, a parkuję go rano, jak wstanę :) ).

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW wygląda na to że jeden z użytkowników z forum CN znalazł obejście problemu braku opcji parkowania.

 

Cytat

I can confirm it does not have a Park feature.   iOptron told me they have no plans to put a park feature in it.  A friend of mine who’s a software programmer wrote a Visual Basic script which installed into SGP, thereby letting me park the scope in SGP.  The script was a genious way to fix iOptron’s huge blunder.

https://www.cloudynights.com/topic/665322-ioptron-cem25p-park-position/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wylam napisał:

@MateuszW wygląda na to że jeden z użytkowników z forum CN znalazł obejście problemu braku opcji parkowania.

 

https://www.cloudynights.com/topic/665322-ioptron-cem25p-park-position/

Ok, czyli da się to obejść :) Szkoda że nie wrzucił tego skryptu na CN... Zobaczę we własnym zakresie, czy uda mi się zrobić coś podobnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 13.08.2020 o 21:19, wylam napisał:

Niestety ten montaż nie wspiera opcji parkowania i nic na to nie poradzisz,

Sam się zdziwiłem po zakupie ze jest tylko home postion.

Tak, zapytałem o to iOptrona i na mój elaborat dostałem krótką odpowiedź - ten montaż nie ma funkcji parkowania.

 

No ale ja nie chcę, żeby było super dokładne zapamiętanie pozycji i punktów alignacji, tylko wystarczy mi zrobić zero position, ale z poziomu zewnętrznej aplikacji. A skoro standard ascom nie przewiduje takiej funkcji, to dlaczego by nie można pod ascomową funkcję park podpiąć zero position? Ehh, gdybym tylko miał dostęp do kodu źródłowego tego sterownika... Żeby tak spartaczyć sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Duser napisał:

W ASCOM montaż CEM25 nie ma opcji parkowania  - odd  but  true.

Za to w INDI - jest taka opcja i parkuje bez problemu  :)

Zakładam, że funkcja Park w INDI wywołuje po prostu Zero Position, co powinni łaskawie zrobić w ASCOM, ale z nieznanego powodu nie chcą albo są nieświadomi jakie to upierdliwe.

Zakładam, że nie da się użyć sterowników INDI na windowsie?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.