Skocz do zawartości
  • 0

Montaż paralaktyczny + Go to


Łukasz Horoś

Pytanie

Cześć.

 

Po kilku nieudanych próbach i nie znalezieniu solucji w internecie, zdecydowałem się napisać posta na forum.

 

Otóż, zakupiłem jakiś czas temu lepszy teleskop na montażu paralaktycznym z systemem Go To. Cały problem polega na tym, że nie za bardzo chce się ustawić. Wszystko ustawiam jak w instrukcji, orientuję na północ i próbuję mniej więcej ustawić na gwiazdę  polarną. Niestety, ale w lunetce biegunowej ledwo widać gwiazdy, nie wspominając, że po zmroku siatka jest całkiem niewidoczna. Później kolejny etap czyli ustawienia w pilocie. Wklepuję wszystkie dane, wybieram kalibrację na 3 gwiazdy i wybieram taką która jest dobrze widoczna. Teleskop wstępnie się na nią ustawia, szkoda tylko że w zupełnie innym kierunku, a do tego nie da się go skorygować pilotem. Po prostu strzałki nie działają, gdy jest w trybie kalibracji. Ma ktoś może jakieś rady, albo pomysły jak sobie z tym poradzić? Póki co lecę ręcznie jak w starym teleskopie, ale to żadna robota.

 

Dodam, że niebo ciemne, zdala od miasta.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

A dobrze wpisujesz datę? Bo tam się podaje w układzie amerykańskim, czyli miesiąc-dzień-rok.

Tak, wszystko zgodnie z instrukcją i danymi z kompasu i GPS, także błędu w ustawieniu daty nie ma.

 

Samo to, że nie da się nim sterować, żeby nawet poprawić, jeżeli gwiazda nie znajduje sie gdzie powinna, jest dziwne.

Edytowane przez Łukasz Horoś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, wampum napisał:

A jaką masz ustawioną szybkość ruchu?moze jest gwiazdowa i dlatego nie wdzisz, żeby się cokolwiek przesuwało po naciśnięciu strzałek.

To raczej odpada, bo jak poruszam strzałkami, bez orientowania na gwiazdy to działa normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
57 minut temu, Łukasz Horoś napisał:

HEQ5 PRO

Heq5 ma podświetlaną lunetę, powinieneś widzieć siatkę.

 

Zainstaluj sobie SynscanInit 2, tam masz dokładnie pokazane co i gdzie trzeba wpisać. 

 

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, Maro21 napisał:

Czy posiadasz może laser ? Ja sobie pomagam  świecąc laserem przez lunetkę i mam pewność ,że Polarna jest w polu widzenia . Synscaninit 2 to najlepszy pomysł .

Przez lunetke?

 

Mam laser właśnie i planowałem zrobić to tak, żeby świecić na polarną i w ten sposób sprawdzić w lunetce, która to polarna.

 

U mnie nie widać siatki. Muszę świecić latarka, żeby ja widzieć, a wtedy jeszcze gorzej z widocznością gwiazd.

Edytowane przez Łukasz Horoś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

mam taki sam montaż i też tak robię, laserem przez lunetkę by złapać polarną w polu widzenia lunetki (w heq5 nie jest podświetlana - może to jest opcja) no i potem dopieszczamy według uznania :)

dziwne, że nie możesz ruszać strzałkami by przesuwać montaż podczas kalibracji (może prędkość masz minimalną i ruch prawie jest niewidoczny?) bo właściwie tak to się robi więc musi reagować.

Sprawdź może klawisz 2 (rate)- ustawienie prędkości - może masz minimalny i się prawie nie rusza ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli tak jak myślałem, żeby zorientować mniej więcej na oko. Miałem nadzieję, że może jest jakaś metoda na dokładne ustawienie polarnej poprzez laser w lunetce i byłem ciekawy jakim cudem można to zrobić. Lepsze w sumie to niż nic. Dzisiaj popróbuję i zobaczę jak wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Łukasz Horoś napisał:

To raczej odpada, bo jak poruszam strzałkami, bez orientowania na gwiazdy to działa normalnie.

Tak to jest, że w trybie normalnym jest duża prędkość ruchu, a w ustawieniach kalibracji mała. Naciśnij na pilocie Rate i np. 7 albo 8. Wtedy zacznie się szybko przesuwać zgodnie z naciskanymi klawiszami. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kurde też mi się wydaję, że podświetlenie to standard i trzeba by było pilotem zwiększyć jasność diody. Ogólnie wydaję mi się, że ją nawet widać jak się od góry do lunetki zajrzy. To trochę dziwne, że kieruje się w zupełnie inny kierunek. Może coś ręcznie przestawiałeś na poluzowanych sprzęgłach i montaż stracił orientacje w którą stronę celuje. Tak się też czasami zdarza jak się wyłączy montaż i nie wróci do pozycji home. Zawsze po stawieniu na polarną teleskop ustawiałam, żeby patrzył na biegun i mniej więcej trafiał. Następna sprawa to, że strzałki w czasie alignacji muszą działać, bo przecież o to chodzi, żeby strzałkami położenie skorygować. Może jest na minimalnej prędkości ustawione, silniki w ogóle nie pracują, nawet odrobinkę :)? Przed zatwierdzeniem i przejściem do następnej gwiazdy musi się dać operować strzałkami, ale nie pamiętam czy można w tym czasie regulować również prędkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Łukasz Horoś napisał:

Kolejne próby i montaż znowu obraca się w jakichś dziwnych kierunkach

Przyczyny mogą być następujące:

- zły home position, montaż myśli, że startuje z home, a tak nie jest

- złe współrzędne Twojej lokalizacji

- zła data

- półkula północna ustawiona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, isset napisał:

Przyczyny mogą być następujące:

- zły home position, montaż myśli, że startuje z home, a tak nie jest

- złe współrzędne Twojej lokalizacji

- zła data

- półkula północna ustawiona?

Zapewne jest źle ustawione Home position, reszta ustawiona jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.