Skocz do zawartości
  • 0

Montaż paralaktyczny + Go to


Łukasz Horoś

Pytanie

Cześć.

 

Po kilku nieudanych próbach i nie znalezieniu solucji w internecie, zdecydowałem się napisać posta na forum.

 

Otóż, zakupiłem jakiś czas temu lepszy teleskop na montażu paralaktycznym z systemem Go To. Cały problem polega na tym, że nie za bardzo chce się ustawić. Wszystko ustawiam jak w instrukcji, orientuję na północ i próbuję mniej więcej ustawić na gwiazdę  polarną. Niestety, ale w lunetce biegunowej ledwo widać gwiazdy, nie wspominając, że po zmroku siatka jest całkiem niewidoczna. Później kolejny etap czyli ustawienia w pilocie. Wklepuję wszystkie dane, wybieram kalibrację na 3 gwiazdy i wybieram taką która jest dobrze widoczna. Teleskop wstępnie się na nią ustawia, szkoda tylko że w zupełnie innym kierunku, a do tego nie da się go skorygować pilotem. Po prostu strzałki nie działają, gdy jest w trybie kalibracji. Ma ktoś może jakieś rady, albo pomysły jak sobie z tym poradzić? Póki co lecę ręcznie jak w starym teleskopie, ale to żadna robota.

 

Dodam, że niebo ciemne, zdala od miasta.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
21 minut temu, Łukasz Horoś napisał:

Zapewne jest źle ustawione Home position

Kliknij Park to home position, jak montaż się zatrzyma, to odblokuj osie ręcznie ustaw go w takiej pozycji i zablokuj osie, masz home position. Zaznacz sobie markerem na montażu w obu osiach home position, żeby na przyszłość wiedzieć gdzie jest :) 

A najlepiej zrób tak: http://eq-mod.sourceforge.net/docs/MountHomePosition.pdf

 

post-25543-0-22566500-1430728923.jpg

Edytowane przez isset
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam HEQ5 lunetka jest podświetlana więc siatka jest widoczna skolimować trzeba było. Początkowo miałem problem bo montaż ustawiał się jak chciał ale było to spowodowane spadkami napięcia spowodowanymi słabym zasilaczem. Aktualnie nie mam żadnych problemów. Aliginacja na 2 gwiazdy, przy pierwszej trzeba poprawić, drugą już trafia idealnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Łukasz Horoś napisał:

Z tym podświetleniem pokombinuję, ale jeżeli jest ono włączane pilotem, to może być ciężko, bo w lunetce widać czerwone światło od diody zasilania.

Takie czerwone światło w lunetce to właśnie jest podświetlenie. Dzięki niemu powinieneś widzieć jeden albo drugi obrazek w zależności od wersji lunetki. Intensywność tego podświetlenia regulujesz pilotem wybierając UTILITY FUNC / Polar Scope LED.

 

W pierwszym poście napisałeś "w lunetce biegunowej ledwo widać gwiazdy". Tam ma być widać jeden jasny punkt i to jest właśnie Polarna.

Jeśli masz montaż w miarę wypoziomowany i ustawiony mniej więcej kąt szerokości geograficznej, to w miarę łatwo powinieneś złapać Polarną i zobaczyć ją w lunetce. Aktualną pozycję Polarnej względem "celownika" pokazują apki na smartfony np. PS Align na iPhone.  Pozostaje "ulokować" Polarną na odpowiednim miejscu kręcąc regulacyjnymi śrubami Alt/Az.

  post-16918-126364673259.jpg.685cc52c73a170bcaa1448b13c1f843f.jpglunetka_biegunowa_az_eq5_2.jpg.1429813eb730604e29cf759bd5333354.jpg  

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, apolkowski napisał:

Takie czerwone światło w lunetce to właśnie jest podświetlenie. Dzięki niemu powinieneś widzieć jeden albo drugi obrazek w zależności od wersji lunetki. Intensywność tego podświetlenia regulujesz pilotem wybierając UTILITY FUNC / Polar Scope LED.

 

W pierwszym poście napisałeś "w lunetce biegunowej ledwo widać gwiazdy". Tam ma być widać jeden jasny punkt i to jest właśnie Polarna.

Jeśli masz montaż w miarę wypoziomowany i ustawiony mniej więcej kąt szerokości geograficznej, to w miarę łatwo powinieneś złapać Polarną i zobaczyć ją w lunetce. Aktualną pozycję Polarnej względem "celownika" pokazują apki na smartfony np. PS Align na iPhone.  Pozostaje "ulokować" Polarną na odpowiednim miejscu kręcąc regulacyjnymi śrubami Alt/Az.

  post-16918-126364673259.jpg.685cc52c73a170bcaa1448b13c1f843f.jpglunetka_biegunowa_az_eq5_2.jpg.1429813eb730604e29cf759bd5333354.jpg  

Mam dokładnie drugi obraz w lunetce. Wczoraj zlokalizowałem polarną w lunetce przy pomocy lasera, apke PS Align też posiadam. W tym czerwonym światłem nawet nie wiedziałem. Niestety, zarówno angielska jak i polska instrukcja obsługi są bardo ubogie w treść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wybaczcie za double posta.

 

 

17 godzin temu, apolkowski napisał:

Takie czerwone światło w lunetce to właśnie jest podświetlenie. Dzięki niemu powinieneś widzieć jeden albo drugi obrazek w zależności od wersji lunetki. Intensywność tego podświetlenia regulujesz pilotem wybierając UTILITY FUNC / Polar Scope LED.

Dzięki za radę! Wreszcie widziałem normalnie siatkę i Polarną, a nie same czerwone światło...

 

 

21 godzin temu, isset napisał:

Daj znać, czy pomogło, powodzenia :) 

 

Trafiłeś w samo sedno mojego problemu! Wypoziomowałem montaż, wklepałem dane na pilocie, ustawiłem na polarną w lunetce biegunowej i ręcznie przestawiłem montaż w taką pozycję jak na obrazku, który wkleiłeś. W pilocie wybrałem wyrównanie na 2 gwiazdy, jak ktoś wcześniej polecił, że jest wystarczające, wybrałem pierwszą gwiazdę i ku mojej uciesze, montaż zaczął się obracać w dobrą stronę. Na gwiazdę trzeba było co prawda "mocno" wyrównać, bo było dość sporo obok tak, że nie było jej widać w szukaczu, ale po wyrównaniu i zatwierdzeniu pierwszej, wybrałem drugą na którą montaż zorientował się idealnie, że była w centrum okularu. 

 

W końcu mogłem wykorzystać potencjał tego teleskopu i poobserwować obiekty, których sam podejrzewam, że bym nie znalazł, albo byłoby to bardzo trudne. Teraz tylko zrobić listę najbardziej interesujących obiektów, które da radę zobaczyć przez ten teleskop i cieszyć się widokiem! :D

 

Jeszcze raz, dzięki wszystkim za rady i pomoc, jesteście wielcy! :tanczy:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.