Skocz do zawartości

Abell 74 w Lisku


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

To mój ostatni tego lata przystanek w Łabędziu, bo choć oficjalnie Abell 74 leży w gwiazdozbiorze Liska to tak naprawdę bliżej mu do centrum Łabędzia.

To duża mgławica łudząco podobna do NGC 7293 Helix. Zasadnicza różnica polega na prawie zerowym sygnale OIII z mgławicy Abell 74. Korzystałem z optyki F3 Officina Stellare Veloce RH200 i na bin 2 udało się uzyskać zaledwie ślad nieregularnej plamy w centrum.

Obiekt dość ciemny nawet w Ha.

Ekspozycja: L: 36x300, RGB: po 12x300 na kolor, Ha (7 nm) : 36x1200, OIII ( 8,5 nm) : 12x1200 bin 2.

Officina Stellare Veloce RH200 (f3), ATIK ONE 6.0 na ASA DDM 60. Bez guidera.

Zastosowanie filtra Baader OIII 4.5 nm nie dało żadnego efektu. Powoli odnoszę wrażenie że można go stosować tylko do jasnych obiektów.

EDIT: No oczywiście , jest także podobna do M 27.

 

21BOngTfEwz5_16536x16536_cczXV3LN.jpg

Opis:

Abell_74_opis.thumb.jpg.d5c3852b894aadf2582dc450e6f2d0e6.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekne! Szybciej (niz z Helixem) skojarzyla mi sie zM27 ale tak naprawde to wyglada jakby stack tych dwoch fifty-fifty ;) 

 

Troche offtop... Zawsze korcilo mnie zadac Ci to pytanie. Probowales kiedys posadzic na ASA'ie swojego TAKa + RH200 i zebrac cos z dwoch zrodel jednoczesnie? To pewnie na granicy obciazenia. Pytam czysto z ciekawosci, bez prowokacji...

Edytowane przez Vaud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie kiepsko. OIII słabizna, a SII nawet nie próbowałem. Nie widziałem w necie tego obiektu SHO.

" A single sub in Ha barely registers an outline of Abell 74. OIII is non-existent, although I've seen an image which has some OIII present but that's from the Kit Peak 4m telescope in dark skies. RGB offers no structure"

To nie do końca jest prawda, bo na OIII coś majaczy ale to trzeba wielu godzin na dużym binie.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wessel napisał:

Zastosowanie filtra Baader OIII 4.5 nm nie dało żadnego efektu. Powoli odnoszę wrażenie że można go stosować tylko do jasnych obiektów.

Miałem krótka przygodę z filtrem Baader Ultra-Narrowband 4.5nm S II bo szybko go odesłałem z przeświadczeniem że widać nie może być tanio i wąsko ale może sprzęt był zbyt szybki - F3.6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wessel napisał:

Officina Stellare Veloce RH200 (f3), ATIK ONE 6.0 na ASA DDM 60. Bez guidera.

Zastosowanie filtra Baader OIII 4.5 nm nie dało żadnego efektu.

 

Szybka optyka (f/3!) przesuwa w lewo (ku błękitowi) środek pasma o pewien procent, przy tak wąskim filtrze będzie to w ogóle rozminięcie się z pasmem emisji.

 

Wg tego wątku

https://www.cloudynights.com/topic/671263-center-wavelength-shift-in-narrowband-filters/

Ha jest przesunięte w f/4 nawet o 5.25nm. Zakładam, że OIII (501nm) przy f/3 będzie przesunięte bardziej, niż o 4.5nm.

 

Wiem, że Baader pisze na stronie, że filtr daje radę aż do f/3.5, ale jak sam widzisz, i jak pokazuje zdjęcie, praktyką pokrywa się bardziej z teorią niż z marketingiem ;)

 

Dałbym ten filtr dla @dobrychemik do zmierzenia ;)

Chyba że już mierzył takie coś? :)

 

Alternatywnie:

Spróbuj porównać sygnał pomiędzy 4.5nm i 8.5nm na długie rurze w stylu f/8 pod ciemnym niebem? ;)

 

(Wiem, wiem, kto ma czas na takie teoretyczne pierdoły? Za dużo chmur!)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Szybka optyka (f/3!) przesuwa w lewo (ku błękitowi) środek pasma o pewien procent, przy tak wąskim filtrze będzie to w ogóle rozminięcie się z pasmem emisji.

 

Wg tego wątku

https://www.cloudynights.com/topic/671263-center-wavelength-shift-in-narrowband-filters/

Ha jest przesunięte w f/4 nawet o 5.25nm. Zakładam, że OIII (501nm) przy f/3 będzie przesunięte bardziej, niż o 4.5nm.

 

Wiem, że Baader pisze na stronie, że filtr daje radę aż do f/3.5, ale jak sam widzisz, i jak pokazuje zdjęcie, praktyką pokrywa się bardziej z teorią niż z marketingiem ;)

 

Dałbym ten filtr dla @dobrychemik do zmierzenia ;)

Chyba że już mierzył takie coś? :)

 

Alternatywnie:

Spróbuj porównać sygnał pomiędzy 4.5nm i 8.5nm na długie rurze w stylu f/8 pod ciemnym niebem? ;)

 

(Wiem, wiem, kto ma czas na takie teoretyczne pierdoły? Za dużo chmur!)

 

 

 

 

Tak dla porządku to dla światła padającego na filtr nie prostopadle, ale pod pewnym kątem, jak jest w jasnej optyce, filtr zaczyna mieć inną charakterystykę, czyli to filtr blokuje, a nie optyka przesuwa pasmo. 

 

Edit. Ok. Dalej w cytowanym wcześniej wątku jest to opisane, więc mój komentarz był niepotrzebny.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wessel napisał:

Tak. Robiłem próby z f8. Efekt taki sam tzn. jakieś kosmiczne czasy naświetlania bym musiał stosować.

 

Link przenosi mnie do podobnego tematu, w którym - wydaje mi się - robisz też za pomocą Veloce f/3...

 

To na pewno ten link?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha bin1 

11 godzin temu, wessel napisał:

Ha(7 nm) : 36x1200, OIII ( 8,5 nm) : 12x1200 bin 2

Ha odwrotnie z OIII. 

 

Czasami mam wrażenie, że tlen jest mocno niedoceniany w detalu kontra wodór. 

 

Cała ta dyskusja i tak nie umniejsza niecodziennej prezentacji obiektu.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Link przenosi mnie do podobnego tematu, w którym - wydaje mi się - robisz też za pomocą Veloce f/3...

 

To na pewno ten link?

NIe , sorry. Chodzi oczywiście o  MWP-1 .

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tayson napisał:

Ha bin1 

Ha odwrotnie z OIII. 

 

Czasami mam wrażenie, że tlen jest mocno niedoceniany w detalu kontra wodór. 

 

Cała ta dyskusja i tak nie umniejsza niecodziennej prezentacji obiektu.

Tam zupełnie nie ma tlenu, rozmyta plama....

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.