Jump to content

Exoplanet Transit Planner Tool


Recommended Posts

Witam,

 

Pomysł wykonania symulatora krzywych tranzytów planet pozasłonecznych pojawił się u mnie lata temu, a wykresy posłużyły mi wielokrotnie m.in. w tworzeniu prezentacji. Działa on bardzo łatwo - wpisujesz jaki ma być spadek jasności w magnitudo, jaki ma być rozrzut i jak gęsto usiane są pomiary. Dodatkowo, długość ingressu/egressu i całego tranzytu. Przykładowa krzywa poniżej. Taki symulator pozwala m.in. sprawdzić, czy da się zarejestrować tranzyt o danej głębokości i długości przy rozrzucie pomiarowym, który mogę osiągnąć przy gwiazdach o danej jasności.

 

image.png

 

Postanowiłem pójść nieco dalej, a w przyszłości wydać go publicznie. Mowa tutaj o roszerzeniu tego projektu na mnóstwo innych parametrów. Planuję zrobić to w Excelu (jako, że nie znam się na programowaniu), a w wciąż pisze się wiele innych astroprojektów, które można pobrać w Internecie. W tym wątku chciałbym przedstawiać nowości.

 

Do czego może to się przydać?

 • Wbudowana lista wszystkich tranzytujących egzoplanet z efemerydami (zamiast ETD, który zawiera tylko połowę celów i w zasadzie nie jest wystarczająco często aktualizowany), dodatkowo .
 • Po wprowadzeniu prostych parametrów, program wylicza jaką dokładność pomiarową możesz osiągnąć przy danym celu i jak wyglądałaby ta krzywa po zakończeniu obserwacji.
 • Zostań TESS! Wyobraź sobie, że obserwujesz daną gwiazdę z tranzytującą egzoplanetą w każdą noc, kiedy tylko jest >20 stopni nad horyzontem i jest bezchmurne niebo (np. 10% nocy jest pełnych, 15% jest z częściowymi brakami, a reszta brak - bo pełne zachmurzenie). Dodajmy jeszcze błędy instrumentalne (np. dryf w kadrze, ekstynkcja atmosferyczna). Jak będzie wyglądała Twoja krzywa jasności po roku ciągłych obserwacji Twoim sprzętem i jak będzie wyglądała krzywa fazowa?
 • Symulator dodatkowych zmian jasności - dodaj kilka tranzytujących egzoplanet, włącz/wyłącz ETV, dodaj wahania jasności związane z plamami na powierzchni gwiazdy, dodaj pulsacje (np. Delta Scuti, Gamma Doradus), flary, efekt refleksji itd.

 

Aby to było możliwe, przydatne są moje dotychczasowe poczynania z tranzytującymi egzoplanetami. Okazuje się, że dla gwiazdy o danej jasności, dość przewidywalna jest dokładność pomiarowa. To pozwala przewidzieć jak dokładny powinien być wykres podczas analizy danych z obserwacji.

 

Symulator pojedynczego tranzytu ma trzy tryby. W pierwszym wprowadzasz proste dane (na zasadzie tego, co opisałem na początku wątku). Z taką różnicą - nie wprowadzasz ręcznie swojego rozrzutu pomiarowego. Podajesz tylko jaka jest jasność gwiazdy, pole widzenia z ogniskowej i wielkości matrycy (liczy ile średnio powinno być gwiazd referencyjnych, bo im więcej, tym dokładniejsza krzywa), jakiego użyłeś filtra fotometrycznego, czy obserwujesz w gęstym polu (Droga Mleczna), a może trochę dalej. I tak dalej, i tak dalej, aż w końcu arkusz sam wyznacza jaki powinieneś uzyskać rozrzut. W drugim trybie działamy poprzez wprowadzenie nazwy egzoplanety, więc jedynie co możesz ustawić, to jaki chcesz wykorzystać czas integracji i od której do której obserwować. W trzecim trybie mamy znaczne rozszerzenie - albo wykorzystujesz parametry znanego układu planetarnego, albo sam tworzysz gwiazdę z tyloma planetami, dodatkowymi wahaniami jasności, ile tylko zapragniesz. Wpisujesz odpowiednią datę początku i końca obserwacji (np. 23 czerwca 2038 roku 15:55 do 27 czerwca 2038 roku 03:50), ale możesz i też tylko na wybraną noc. Arkusz na podstawie kilkudziesięciu wprowadzonych parametrów tworzy model, na którym pojawią się punkty pomiarowe o osiągalnym przez Ciebie rozrzucie. W miejscach, kiedy teoretycznie obiekt możesz obserwować. Załóżmy, że masz do dyspozycji ASI1600MM-c i 40-centymetrowy reflektor f/5 z założonym filtrem fotometrycznym I i skorygowanym polem widzenia aż po brzegi. Obserwujesz układ TRAPPIST-1 cały lipiec, sierpień i wrzesień spod Warszawy. Czy planety będą widoczne na krzywej? To jest przykładowe pytanie, na którą odpowiedź poznamy dopiero, jak projekt będzie ukończony :)

 

Mam nadzieję, że pisząc w tym wątku będę w stanie przedstawić "czego możemy się spodziewać" przy obserwacjach tranzytujących egzoplanet i z czym mamy do czynienia. Jestem przekonany, że niektóre fakty (np. zastosowanie filtra fotometrycznego a dokładność, jak obecność plam na gwieździe wpływa na kształt tranzytu) u wielu wprowadzi dawkę nowych informacji :)

 • Like 4
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 17 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 117 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
   • 208 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Haha
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.