Skocz do zawartości

HEQ5 - kolejny montaż, kolejne problemy....


Kapitan Cook

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, komprez napisał:

Masz dokładnie wyważyć cały setup ... nic nie może być przeważone 

tylko jak tu wyważyć dokładnie w osi dec , skoro zestaw jest tak lekki że dopiero po przesunięciu dovetaila na jeden z końców dopiero ucieka. Coś tam da się wyważyć ale na pewno nie dokładnie. Z drugiej strony ile to ja się naczytałem opinii z pierwszej ręki że w zasadzie to aby polar nie był chybiony o 1 stopień i wszsytko byle jak wyważone i tak trafia w punkt.

 

Czyli co , to jednak nie prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiać w punkt ... a guidować to są zupełnie odrębne rzeczy ...  jak pisałem Ci wcześniej ... aby dobrze guidować trzeba spęłnić podstawowe warunki aby wyeliminować wszystko bo na końcu pozostaje sprzęt .. a raczej jego wada. 

 

EDIT: Jak to ... setup w ogóle CI się nie przekręca pomimo tego że na pałe wyważyłeś ?  osie chodzą lekko po odbezpieczeniu ?

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, komprez napisał:

Trafiać w punkt ... a guidować to są zupełnie odrębne rzeczy ...  jak pisałem Ci wcześniej ... aby dobrze guidować trzeba spęłnić podstawowe warunki aby wyeliminować wszystko bo na końcu pozostaje sprzęt .. a raczej jego wada. 

Źle się wyraziłem miałem na myśli palenie klatek w punkt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasada jest taka ... przynajmniej u siebie przez pare lat z tym walczyłem  ....  palisz do 30 sek ... bez guide ... powyżej 30 sek ... guide wymagany ... niekiedy udało mi się 

tak ustawić montaż że paliłem klatki i 120 sekundowe ale to może 2 razy w całej karierze (ponad 20 letniej) ale częściej było to max 60 sekund.

 

Z HEQ5 walczyłem około 2 miesięcy z guidem i powiem CI tak ... dopóki nie postawiłem montażu na pierze w astrokurniku .... to problemy z tym jak ręką odjął... 

Dziś raz na 2 miesiące robię test w sharpcapie czy polarna jest ok i guide wygląda u mnie tak że nie wykraczam poza 1'' błedu ... przeważnie jest to korekta do 0.5

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dziki możesz rozwinąć dlaczego powinno to być przeważone ? przy okazji @Tayson weź swoim magicznym okiem popatrz na mój konfig bo Tyś jest szpec i też zjadłeś pół życia na to :D a może mam coś skopane o czym nie wiem ? grunt .. działa ... jak pisałem mam błedy rzędu 0,5 w maxie do 1.0 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, komprez napisał:

@dziki możesz rozwinąć dlaczego powinno to być przeważone ? 

Dlatego że jak bedzie luz to bedzie go bujało na tym luzie. Gdy masz przeważenie na wschód to montaż zawsze "ciągnie". Gdy przeważysz na zachód montaż bedzie "popuszczał" i się kołysał. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim skorzystaj z opcji asystenata guidingu zanim na pałe pozaznaczasz jakieś opcje.

To naprawdę pomaga.

Ja nadal opowiadam się za przyczynami czysto technicznymi, rozbierz co możesz i posprawdzaj, odkręć zaślepkę ślimaka i sprawdź jak on pracuje czy lekko i gładko czy może ma na tyle ciężko że powoduje to drgania.

Ja w swoim HEQ5 którego miałem w tamtym roku miałem takie kłopoty w okresie letnim a które kończyły się gdy przychodziła zima, a przyczyną był stary smar który zmieniał konsystencje pod wpływem temp.

Kiedy twój mont był ostatnio serwisowany ?

 

 

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Selmak napisał:

Przede wszystkim skorzystaj z opcji asystenata guidingu zanim na pałe pozaznaczasz jakieś opcje.

To naprawdę pomaga.

Ja nadal opowiadam się za przyczynami czysto technicznymi, rozbierz co możesz i posprawdzaj, odkręć zaślepkę ślimaka i sprawdź jak on pracuje czy lekko i gładko czy może ma na tyle ciężko że powoduje to drgania.

Ja w swoim HEQ5 którego miałem w tamtym roku miałem takie kłopoty w okresie letnim a które kończyły się gdy przychodziła zima, a przyczyną był stary smar który zmieniał konsystencje pod wpływem temp.

Kiedy twój mont był ostatnio serwisowany ?

Ja z tym Heq byłem 2 nieudaną noc. Kupiłem 2 tyg temu używkę. Miała działać bez dotykania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierz w takie cuda że ci będzie działać bez dotykania.

Jak poprzedniemu właścicielowi nie prowadził jak nalezy to tobie może być ciężko albo wcale nic z tego.

Na giełdzie do astrofoto montaż kupić warto od osoby co do astrofoto montażu używała i miała sensowne wyniki, inaczej kupujesz szmelc do którego pompujesz kasę.

Takie moje doświadczenie, inaczej się można z kłopotami sprzętowymi bujać cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.08.2020 o 18:59, komprez napisał:

A to ok ... czyli w przypadku luzów których u mnie brak

Zawsze masz luz, ślimak do ślimacznicy nie przylega idealnie. Jak silnik "pcha" a nie ciągnie to zębatki cały czas się stykają z minimalną siłą. Jak masz idealnie wyważony albo przeważony na zachód to jedna przekładnia cały czas ucieka (nawet o mikrometry) - ale o te mikrometry precyzji zawsze walczymy.

 

@Tayson Ty masz montaż lepszej klasy, z ciekawości zapytam jak to wygląda w takim sprzęcie - w Twoim CEM60 trzeba przeważać czy w takim sprzęcie ten problem nie występuje? @MateuszW Ty masz Ioptrona CEM25 - jak u Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozlaczam sprzęgło to montaż chodzi tylko na łożyskach. Ja mam wywazony tak mniej więcej, żeby tragicznie szybko nie uciekał w któraś stronę. Żadnego przeważania nie stosuje. Nosnosc pod astrofoto mam 35kg, a mój obecny setup to jakieś 10kg. Mam więc spoooro zapasu. Może przy większej skali lub cięższej optyce musiałbym się bardziej starać. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.