Skocz do zawartości

Radio-detekcja meteorów - projekt analizy 24/7


pawelpm

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już ogarnę temat wymiany dachu w domu, to też mam zamiar zmajstrować coś takiego - więc wiem już do kogo się zgłosić po wskazówki jakby coś :)

 

PS - mógłbyś wrzucić obrazki w trochę większym rozmiarze, tak, żeby coś więcej można było zobaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacun kolego. Super system. Mam stertę pytań :)

1. Jaki obszar pokrywa ta detekcja?

2. Czy pozwala rozróżnić mały meteor od meteoru, który jest na krańcach zasięgu systemu?

3. Czy są inne zjawiska mogące dawać fałszywy odczyt (np. wyładowania atmosferyczne)?

4. Czy udało się wizualnie potwierdzić, że to, co system rejestruje to meteor? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Jak już ogarnę temat wymiany dachu w domu, to też mam zamiar zmajstrować coś takiego - więc wiem już do kogo się zgłosić po wskazówki jakby coś :)

 

PS - mógłbyś wrzucić obrazki w trochę większym rozmiarze, tak, żeby coś więcej można było zobaczyć?

@Loki edytowałem wpis i podmieniłem na zdjęcia o większej rozdzielczości. pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Loki napisał:

Szacun kolego. Super system. Mam stertę pytań :)

1. Jaki obszar pokrywa ta detekcja?

2. Czy pozwala rozróżnić mały meteor od meteoru, który jest na krańcach zasięgu systemu?

3. Czy są inne zjawiska mogące dawać fałszywy odczyt (np. wyładowania atmosferyczne)?

4. Czy udało się wizualnie potwierdzić, że to, co system rejestruje to meteor? 

 

@Loki

1. To jest głównie obszar pomiędzy południem Europy, gdzie nadaje nadajnik Graves a naszą lokalizacją. Mierzone reakcje są to sygnały odbite.

2. Lokalizacja takiego meteoru wykrytego sygnałem radiowym może być możliwe, jeśli koordynuje się to z różnych lokalizacji.  

3. Tak.  

 

4. Ze względu na naturę zjawiska z reguły wiadomo kiedy rejestrowany sygnał jest meteorem a kiedy nie, natomiast nie można tego porównać z wizualem, ze względu na znacząco różne położenie geograficzne obu zjawisk.

 

Teraz będę eksplorował i analizował wyniki i prawdopodobnie będę mógł lepiej odpowiedzieć na podobne pytania z czasem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Mareg napisał:

Również wyrazy szacunku, super system.

Z wykresów widać wyraźną okresowość maksimów i okres z tego co udało mi się odczytać z wykresów jest bliski jednej doby. Czy jest na to jakieś wytłumaczenie ?

Dziękuję. Tak. To wynika z tego jak nasza lokalizacja jest eksponowana w stosunku do komety, z której pochodzą resztki stające się meteorami i ich kierunku.  Obrót ziemi vs pozycja w układzie słonecznym.

Tutaj trochę więcej na ten temat: https://earthsky.org/astronomy-essentials/moonless-nights-for-perseids-guy-ottewell

 

Edytowane przez pawelpm
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Loki napisał:

2. Czy pozwala rozróżnić mały meteor od meteoru, który jest na krańcach zasięgu systemu?

Detektor nie rejestruje meteoru, tylko fale radiowe odbite od zjonizowanego śladu pozostałego po spalającym się w atmosferze meteorze. 

Siła zarejestrowanego sygnału, jego długość itd., może stanowić podstawę do przypuszczeń na temat wielkości spalonej masy.

Dawniej prowadzono sporo badań naukowych metodą przedstawioną tu przez @pawelpm.

Jako ciekawostkę powiem, że w takim hobby jak krótkofalarstwo istnieje dziedzina nawiązywania łączności właśnie poprzez odbicia od śladów meteorów i mikrometeorów.

Z angielska nazywa się to "Meteorscatter" i ma dość sporą rzeszę zwolenników wśród ultrakrótkofalowców, do której to grupy również się zaliczam...

Dla ciekawych sporo informacji dodatkowych jak zwykle do wyszukania w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zapisu polecam HROFFT a jak ktos chce to w real time mozna wysyłać rejestacje na rmob.org.

Jest mnóstwo stacji przesyłających.

Fakt Persy to czas żniw dla radioamatorów.

Skryptem w spectrum lab można także nagrywać odgłos odbicia.

 

Andrzej

Ps. Adamk znak ?

Edytowane przez sp3uca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.