Skocz do zawartości
  • 0

Jaki teleskop najwygodniejszy?


lalala

Pytanie

Witajcie. Wiem, że pytanie może wyglądać zabawnie, ale to dlatego, że w życiu z żadnego nie korzystałem i mimo, że przeczytałem masę poradników, opinii i tematów na forach dotyczących pierwszego teleskopu, to nadal mam wątpliwości który będzie najwłaściwszy, tak by złapać bakcyla i nie odłożyć sprzętu do szafy. Chodzi o to, by mieć frajdę z obserwacji i się nią nie męczyć. Warunki mam takie: mieszkam w średniej wielkości mieście (kilka pobliskich latarni znacznie przeszkadza) w bloku na ostatnim piętrze. Teleskop wystawiałbym najczęściej na balkon o wymiarach 85x210cm plus ewentualnie wejście na balkon z pokoju, gdzie można sobie siąść czy stanąć. Wysokość barierki 110cm. Jak z Waszych doświadczeń mogłaby wyglądać obserwacja refraktorem i reflektorem z montażem azymutalnym, paralaktycznym i Dobsona? Co byłoby najwygodniejsze?

I co w ogóle jest wygodniejsze jeśli obserwacja będzie na świeżym powietrzu, np. na działce? Czy zawsze trzeba się schylać? Mam 180cm wzrostu i średnio mi się widzi ciągłe pochylanie. Jak sobie radzicie z postawą ciała? Byłbym wdzięczny o naświetlenie tej kwestii.

 

Druga moja wątpliwość jest taka: nie mam doświadczenia, a chciałbym rozpocząć przygodę z obserwacjami astro (za sobą mam tylko sporo teorii i oczywiście lornetkę). Przyjdzie mi więc eksperymentować i pewnie co kilka lat dokupować nowy teleskop, zwyczajnie żeby się rozwijać i nie znudzić. Na początku pewnie Księżyc, planety, potem gromady, a w końcu mgławice i galaktyki. Głownie z tego nieszczęsnego balkonu, ale czasem także na działeczce czy urlopie w górach. Ale jak byście "ustawili" kolejność zakupów (chodzi mi o rodzaj optyki i sposób montażu), tak by się nie cofać, ale iść do przodu? Aha, przewiduję budżet ok 2-4 tys (może kiedyś nieco wyższy) na jeden teleskop.

 

Z góry dziękuję za każdą dobrą radę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Przyznam, że mimo ogólnego zamętu mam niezłą frajdę w kilkukrotnym czytaniu każdego Waszego postu i uczeniu się od Was. To dla mnie jak podstawowy kurs astronomii... Dzięki niemu korygują mi się oczekiwania dotyczące pierwszego teleskopu (tego co i jak chcę obserwować i ile na tę przyjemność wydać). W sumie to metoda szukania najpierw po omacku, a potem przez eliminację (rodzajów obserwacji i wad teleskopów) okazuje się chyba dobrą. Dziękuję za cierpliwość.

 

Nie boję się trudów nowicjusza, ostudzenie zapału też mi raczej nie grozi. Raczej faktycznie muszę nieco ochłonąć (Newton 12'' to byłoby szaleństwo). Marzy mi się teleskop od 15 lat, a od jakiś 25 interesuję się (teoretyczną) astronomią (głównie kosmologią). Mam już trochę po 40-stce, więc myślę, że jednak będzie to teleskop, którego później nie wymienię na większy, raczej dokupię inny do DS-ów. Więc montaż faktycznie paralaktyczny i to z GoTo (choć najpierw będę unikał używania go, aby nauczyć się ręcznej nawigacji po niebie). EQ5 powinno wystarczyć, bo jeśli kiedyś Newton, to max 200. A więc katadioptryk (nie Dobson). Fizycznie krótszy, ale z dłuższą ogniskową i światłosiłą ok 12. 150-tka będzie idealna. Po południu będę ogarniał sklepy i giełdę. Przyznam, że trochę się boję kupować używane, bo jako świeżak nie wiem, na co zwracać uwagę. Trzeba by zaufać sprzedawcy i pewnie w 98% przypadków są to uczciwe sprzedaże, ale to jednak ryzyko. Na dzisiaj więc mam zagwozdkę: nowy czy używany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

lalala nie minął miesiąc pewnie, jak kupiłem spontanicznie swojego u-boota( Uniwersał 150/900 szukacz komet), mały sentyment do tej firmy, przez czytanie czasopisma wiedza i życie. 
A że było nie daleko i chciałem dzieciom zrobić niespodziankę i trochę pokazać nieba, to szybka decyzja o zakupie. 
Lustro do ponownego napylenia, - a kupiłem ponieważ Kolega który sam wykonał teleskop- uspokoił mnie, że to nie będzie miało aż takiego wpływu. 
Miał rację,- da się tym zobaczyć Jowisza, czy Saturna z przerwą Cassiniego, czy też plamę na Jowiszu, chmury- 
Trochę kombinacji z ustawieniem soczewek i nawet to nieźle działa. Nie mniej apetyt rośnie w miarę jedzenia. Montaż standard ? z firmy U, działają mikro ruchy, ale warto mi się jeszcze podszkolić z ustawiania, żeby co chwila nie korygować ustawienia, a móc śledzić obiekt po "eliptyce" o ile dobrze to nazwałem.  Mam u siebie pod domem niebo SQM~21,49mag. 
Druga miejscówka 21,59 i najlepsza - ale trzeba podjechać kawałek - 21,80 2 klasa już :). Jakie w nioski z używania przez blisko miesiąc ? do księżyca super wow, nawet komórką zrobiłem zdjęcie z ręki na +3 . Jowisz i Saturn ok, Marsa na dniach chcę popatrzeć, bo księżyc przeszkadzał. 
Jak wspomniałem, apetyt rośnie, teraz jak bym miał coś kupić, to coś 12" na Newtonie, chociaż to moje mocno amatorskosubiektwyne zdnie i pewnie jak bym zobaczył inne sprzęty. 

Brakuje mi czegoś, co pozwoli szybko wyszukać interesujący obiekt.  Jeśli by kasa pozwoliła to jakąś 16'nasczynę z GoTo lub home made GoTo.  Mam jeszcze Rubinara do foto, ale ciężko założyć do Canona- przez występ na lampę błyskową. Dopiero po soczewce 2x, ale spada mocno światłosiła, mam 2000mm ogniskową, można coś próbować. 



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
52 minuty temu, lalala napisał:

Przyznam, że mimo ogólnego zamętu mam niezłą frajdę w kilkukrotnym czytaniu każdego Waszego postu i uczeniu się od Was. To dla mnie jak podstawowy kurs astronomii... Dzięki niemu korygują mi się oczekiwania dotyczące pierwszego teleskopu (tego co i jak chcę obserwować i ile na tę przyjemność wydać). W sumie to metoda szukania najpierw po omacku, a potem przez eliminację (rodzajów obserwacji i wad teleskopów) okazuje się chyba dobrą. Dziękuję za cierpliwość.

 

Nie boję się trudów nowicjusza, ostudzenie zapału też mi raczej nie grozi. Raczej faktycznie muszę nieco ochłonąć (Newton 12'' to byłoby szaleństwo). Marzy mi się teleskop od 15 lat, a od jakiś 25 interesuję się (teoretyczną) astronomią (głównie kosmologią). Mam już trochę po 40-stce, więc myślę, że jednak będzie to teleskop, którego później nie wymienię na większy, raczej dokupię inny do DS-ów. Więc montaż faktycznie paralaktyczny i to z GoTo (choć najpierw będę unikał używania go, aby nauczyć się ręcznej nawigacji po niebie). EQ5 powinno wystarczyć, bo jeśli kiedyś Newton, to max 200. A więc katadioptryk (nie Dobson). Fizycznie krótszy, ale z dłuższą ogniskową i światłosiłą ok 12. 150-tka będzie idealna. Po południu będę ogarniał sklepy i giełdę. Przyznam, że trochę się boję kupować używane, bo jako świeżak nie wiem, na co zwracać uwagę. Trzeba by zaufać sprzedawcy i pewnie w 98% przypadków są to uczciwe sprzedaże, ale to jednak ryzyko. Na dzisiaj więc mam zagwozdkę: nowy czy używany.

Polecam stronę www.waloszek.de

Mnóstwo testów,wrażeń z obserwacji i spostrzeżeń na przeróżne sprzęty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
48 minut temu, JSC napisał:

Rasowym montazem katadrioptryków sa widly na klinie paralaktycznym. Jesli montaz EQ tzw.  niemiecki,  to do teleskopow w obejmach. 

Faktycznie wygląda lepiej i na pewno też lepiej się sprawdza, ale jeśli nie można kupić uniwersalnej tuby, to przynajmniej spróbuję takowy montaż.  ;)Nie wydaje mi się, bym kiedyś kupował coś tak ciężkiego, by ten go nie udźwignął... Trochę brakuje u mnie miejsca na kilka zestawów montażowych.

 

Jeśli nowy, to uśmiecha się do nie ten: https://www.astroshop.pl/teleskopy/skywatcher-teleskop-maksutova-mc-150-1800-skymax-neq-5-pro-synscan-goto/p,20281

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z tymi obejmami,  to chodzi przede wszystkim o pozycje szukaczy. Przy EQ przekrecaja sie one w rozne miejsca, a typowy katadioptryk obejm nie ma i nie mozna sobie szukacza ustawic w dogodnej pozycji.

Bresser ma w ofercie Maka w widlach na klinie paralaktycznym i z GoTo. Ale chyba tylko 100 i 127...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, lalala napisał:

Faktycznie wygląda lepiej i na pewno też lepiej się sprawdza, ale jeśli nie można kupić uniwersalnej tuby, to przynajmniej spróbuję takowy montaż.  ;)Nie wydaje mi się, bym kiedyś kupował coś tak ciężkiego, by ten go nie udźwignął... Trochę brakuje u mnie miejsca na kilka zestawów montażowych.

 

Jeśli nowy, to uśmiecha się do nie ten: https://www.astroshop.pl/teleskopy/skywatcher-teleskop-maksutova-mc-150-1800-skymax-neq-5-pro-synscan-goto/p,20281

Może opisz w kilku słowach, jakie jest twoje dotychczasowe doświadczenie w prowadzeniu obserwacji (co udało się dotychczas osiągnąć (jakie obiekty poznałeś, z jaką "dokładnością", ile czasu im poświęciłeś), w jakich warunkach, czy przerabiałeś obiekty z tabeli Wimmera, jaką masz lornetkę, czy ma mocowanie do statywu i czy masz statyw, czy masz np, leżak z regulacją oparcia do obserwacji lornetką (mniej boli kark po długotrwałych obserwacjach). Być może koledzy dokładniej zasugerują wtedy sprzęt do następnego etapu przygody z astronomią, na podstawie twojego  obecnego doświadczenia.

Pozdr.

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Skompletuj sobie takie coś i będziesz zadowolony:

Mak127 plus Exos2 (eq5) Bresser 102x460 + samoróbka, do tego troszkę okularów, nasadkę binokularową, jakieś kątówki itp. 
Płytki na balkonie 34x34 ( abyś miał jakąś skalę ).

Kolejność zakupu dowolna, ja zacząłem od Bressera.

unnamed-2123.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

lalala, popieram dobór tuby. Do planet (ale nie tylko, także niektóre małe i zwarte DS-y) Mak 150 będzie idealny. Widzę natomiast inny problem: montaż EQ pod tę tubę to EQ5 minimum. I niestety jest to już mało mobilna konstrukcja, która mocno przywiąże Cię do tego balkonu. Optymalnie by było, gdybyś mógł jednak czasem sprzęt wynieść z domu na otwarte stanowisko. Niekiedy poprawia to mocno warunki obserwacji, także planet. Raz to seeing na balkonie jest dość kiepski na ogół, dwa to planeta czy np. Księżyc może być poza zasięgiem obserwacji z balkonu akurat kiedy jest wysoko albo gdy coś się ciekawego dzieje (np. tranzyty księżycy Jowisza, WCP, zakrycie gwiazdy przez Księżyc itp.) Ja sobie radzę z noszeniem po osiedlu Maka 127 i EQ3-2, ale to kompromis na aperturze a więc i możliwościach teleskopu.

W tym kontekście jest b. istotnym szczegółem, które to piętro, czy jest winda, jaka jest (kierunek) wystawa balkonu. Do celów wyjściowo-wyjazdowych lepiej się sprawdzi jakiś montaż AZ z mikroruchami o nośności min. 6.5-7kg (czyli pod Mak150).

 Zauważ, że na takim AZ możesz potem powiesić także drugą tubę, coś krótkiej ogniskowej do DS-ów, o tej samej aperturze (np. Newton 150/750, albo achromat o podobnych parametrach). Bo tak naprawdę miastowemu to najlepiej mieć 2 teleskopy, jeden do DS (wyjazdy), drugi do planet (miasto). U mnie ten model się sprawdzał, póki nie pozbyłem się auta i 8" Newton się kurzy na razie.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 22.08.2020 o 00:24, Jarek napisał:

Do celów wyjściowo-wyjazdowych lepiej się sprawdzi jakiś montaż AZ z mikroruchami o nośności min. 6.5-7kg (czyli pod Mak150).

Dzięki za radę, nie ukrywam, że myślałem o tym już wcześniej. W sumie, to ze względu na prostotę konstrukcji i mniejszą wagę był to mój pierwszy wybór. Jak tylko nauczę się "obsługiwać" sam teleskop, na 100% dokupię montaż azymutalny, chociażby na wyjazdy działkowe za miasto. Po drugie kusi mnie manualna nawigacja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.