Jump to content

Gwiezdne Obłoki w Galaktyce Andromedy


Recommended Posts

Ma podobne parametry jak mój ATIK 6.0 z ICX 694. Ten sensor ICX 695 ma czułość maksymalną leciutko bardziej przesuniętą w stronę czerwieni ( 600 nm) podczas gdy ICX 694 ma ten pik na 570 nm. No i ICX 694 jest kapeńkę większy 2702x 2228 ( tu zresztą co źródło to nieco inna informacja)

Edited by wessel
Link to post
Share on other sites
16 minut temu, wessel napisał:

tu zresztą co źródło to nieco inna informacja

To akurat wynika z faktu, że jedni podają cały format brutto matrycy (razem z marginesem kalibracyjnym), a inni bez niego. W QHY i tej matrycy jest on w ogóle ogromny (można ściągać go w całości). Prawda jest jednak taka, że w kontekście użytkowych parametrów nie powinno go się w ogóle uwzględniać, ale... czego nie robi się dla pieniędzy ;)

Link to post
Share on other sites

Ważna sprawa. 

Ja swoją kamerę okrecilem czarna izolacja. Po co? Chińczycy skopali jedna sprawę. Zdejmując dekiel od filtrów na brzegu jest rant zapobiegający wpadaniu lewego świata to środka.... Niestety jest on usunięty w kilku miejscach, ponieważ przez niego przechodzą śruby. Jak to wykryłem? Kiedyś tak się ustawił setup, że światło Księżyca właśnie przez tą szczelinę wpadało do środka i przepalało mi klatki. 

Inna przypadłość to od święta (może 3x w roku) koło nie przestawania się na 7 pozycje, stoi poprostu w miejscu na nr1. Czemu? Nie ma pojęcia. Zmiana sterownika na jakiś starszy nie rozwiązuje sprawy. 

 

Ostatnie niedociagniecie to syf w komorze matrycy. Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie jest kilkanaście paprochów. 

 

Jako użytkownik jej od 2 lat mogę śmiało powiedzieć, że nie lubię obrabiać materiału z bin2. Poza tym koniecznie darki w szczególności jeśli wyciagasz słabiutkie mgławice - świecą brzegi matrycy. 

Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Nie ukrywam, że mocno mnie ona zaskoczyła. Trudno pogodzić się z efektywnością tak małych pikseli, ale jest naprawdę bardzo dobrze. Ideał byłby wtedy, gdyby była w formacie APS-h.

Nie chcę się tutaj chwalić ale już 6 lat temu zwróciłem uwagę na tą kamerę. Zacząłem fotografować  ATIK 6.0, która jest praktycznie tą samą kamerą co QHY695A.

Gdyby nie chłodzenie pewnie pozostał bym przy Atiku ale QHY bije ją tym na głowę. Z powodzeniem wykonywałem wiele udanych fotografii jedną i druga kamera aż kilka osób postanowiło mi tego pozazdrościć :emotion-5: Jedyny mankament kamery to stosunkowo mały chip porównywalny  z legendarną ST10 Sbiga. Nigdy nie dałem szans żadnemu cemosowi w porównaniu z tą właśnie kamerą. Gdyby producenci stworzyli chip Sony ICX695 wielkości chociaż by 8300 był by to hit nie do obalenia na długie lata :icon_exclaim:

Powodzenia z kamerą Adam!

 • Like 3
Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, Tayson napisał:

 Poza tym koniecznie darki w szczególności jeśli wyciagasz słabiutkie mgławice - świecą brzegi matrycy. 

Tomek, ja tez to zauważyłem. I niestety jest to trudno usuwalne, bo ani darki ani biasy nie do końca usuwają ten efekt...najskuteczniej zadziałał flat.

Edited by wessel
Link to post
Share on other sites

Bardzo fajne kolory, podostrawa czerwień, róż, niebieski, cielisty... prawie pełna paleta na wycinku galaktyki - takie jak lubię. Gratulacje.

Edited by alinoe
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, wessel napisał:

Tomek, ja tez to zauważyłem. I niestety jest to trudno usuwalne, bo ani darki ani biasy nie do końca usuwają ten efekt...najskuteczniej zadziałał flat.

Oczywiście pozostaje jeszcze jeden, najbardziej drastyczny sposób - crop.

Niestety w tej matrycy jest tak mało pixeli, ze nawet resize ktore stosuje 1920px dluzszy bok najczęściej nie wnosi zadnych korzyści na rzecz redukcji szumu.

 

Maciek testowałes może drizzle w finalnym stacku?

Link to post
Share on other sites

To pożyczona kamera i z tego co widzę, jest już dookoła zaplastrowana (nawet zastanawiałem się, po co). Więc ja już nie mam co zaklejać ;)

Dla mnie taka matryca ma sens jedynie w mozaikach (nie robię już zdjęć, które nie nadają się do druku). 

 

8 godzin temu, Jarzyna B. napisał:

Z powodzeniem wykonywałem wiele udanych fotografii jedną i druga kamera aż kilka osób postanowiło mi tego pozazdrościć

Ale oczywiście, że moją główną motywacją do poklikania tą kamerą były twoje zdjęcia :D Mam nadzieję, że ci to nie przeszkadza :P Ja tam lubię, jak ze mnie "ściągają" :D

 

2 godziny temu, Tayson napisał:

Oczywiście pozostaje jeszcze jeden, najbardziej drastyczny sposób - crop.

Photoshopem wszystko wyrównasz :P

 • Haha 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Miedziak napisał:

Śliczny detal, ale patrząc na ceny sprzętu z posta nie ma się co dziwić  :laughing: Ile godzin materiału tu widać?

To prawda, przyjemnie się robi zdjęcia, jak wszystko działa... Ale dla jasności, nie zawsze tak jest, nawet super wypasionym sprzętem. W zasadzie to rzadko tak bywa, jak ostatniej nocy, że wszystko zadziałało bez żadnych komplikacji. To oczywiście zasługa wielkości (maleńkości) matrycy. Z Full Frame+ już nie jest tak miło, trzeba się mocno nakombinować z kolimacją. Materiału w tym zdjęciu jest ok 30-40 klatek po 200 sek. (nie licząc starego koloru).

 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem, o czym bardziej chciałeś opowiedzieć: o asocjacjach czy może jednak o nowej kamerze?... ;)

Zawsze doceniam tych, którzy w kliku słowach chociaż chcą i potrafią opowiedzieć o tym, co uwieczniają na swoich obrazkach. Brawo oczywiście za piękny szczegół na fotce. Ale równie wielkie brawo za to, że chciało Ci się kilka zadań na temat obiektu. :)

 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.