Skocz do zawartości

Guiding - i mnie dopadło, pomocy!


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

od paru dni widzę u siebie dziwny problem: korekty w RA mam tylko od jednej strony (wykres jest poniżej osi, korekty lecą do góry) - efekt jest taki, jakby za wolno prowadził w RA. Grzebałem niedawno przy montażu (regulacje) - czy jest możliwość, że mimo, że silnik nie gubi kroków, to za bardzo docisnąłem ślimaka do ślimacznicy (ewentualnie za bardzo docisnąłem łożysko ślimaaaakacznicy ;)) i silnik nie daje rady?

 

NEQ6 paskowany. Dotychczas prowadził bardzo dobrze, ale oczywiście musiałem grzebnąć, bo w złym miejscu szukałem problemu chwilowo pojechanych gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę - załączam. Widać korekty w większości od jednej strony.

 

I od razu - wrzucam solucję ;)  (ależ mi wstyd za tak oczywisty błąd :D)

 

W szale i panice walki z nagle pociągniętymi gwiazdami (okazało się że jakimś cudem się "rozosiował" wyciąg - już to mam ogarnięte) sprawdzałem czy nie pojawiły się luzy w montażu.

I podczas tego sprawdzania za bardzo dokręciłem nakrętkę dociskającą łożysko ślimaka - po tym zabiegu to nie miało szansy prowadzić dobrze (a montaż zachowywał się tak jakby miał za wolną prędkość prowadzenia) - @Pav1007 dzięki za naprowadzenie mnie na to co spaprałem :D

 

Teraz co prawda cirrusy przewalają się po niebie więc wykres daleki jest od idealnego, ale po wyregulowaniu montażu, dokręcając cywilizowaną siłą ;) nakrętkę korekty mam już z obu stron. Ufff :)

PHD2_GuideLog_2020-08-15_203406.txt

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dziki napisał:

Chętnie pomogę, bo przez ostatnie kilka dni przetrenowałem chyba wszystkie scenariusze tego co można spiep...

No to trzymam za słowo ale to jakoś na początku września cię pomęczę bo właśnie jestem jedną nogą na urlopie. 
U ciebie teraz wykres fajnie wygląda u mnie niestety tak kolorowo nie jest ale ja mam chyba trochę inny problem. U mnie jakby PHD nie nadąża za błędem okresowym montażu i powstaje sinusoida. Przeinstalowywałem programy, sprawdzałem na innym laptopie, zmieniałem parametry PHD i EQMOD zmieniałem zasilanie kamerki, regulowłem luzy w RA dwa razy , zmniejszałem też napięcie paska i luzowałem docisk ślimaka ale guiding nadal wygląda słabo. Już mi się pomysły kończą.

 

image.png.b80cb343da56fa377f9f901a00c0f2ad.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Szymoff napisał:

No to trzymam za słowo ale to jakoś na początku września cię pomęczę bo właśnie jestem jedną nogą na urlopie. 
U ciebie teraz wykres fajnie wygląda u mnie niestety tak kolorowo nie jest ale ja mam chyba trochę inny problem. U mnie jakby PHD nie nadąża za błędem okresowym montażu i powstaje sinusoida. Przeinstalowywałem programy, sprawdzałem na innym laptopie, zmieniałem parametry PHD i EQMOD zmieniałem zasilanie kamerki, regulowłem luzy w RA dwa razy , zmniejszałem też napięcie paska i luzowałem docisk ślimaka ale guiding nadal wygląda słabo. Już mi się pomysły kończą.

 

image.png.b80cb343da56fa377f9f901a00c0f2ad.png

Może nagranie PEC pomoże? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Szymoff napisał:

No to trzymam za słowo ale to jakoś na początku września cię pomęczę bo właśnie jestem jedną nogą na urlopie. 
U ciebie teraz wykres fajnie wygląda u mnie niestety tak kolorowo nie jest ale ja mam chyba trochę inny problem. U mnie jakby PHD nie nadąża za błędem okresowym montażu i powstaje sinusoida. Przeinstalowywałem programy, sprawdzałem na innym laptopie, zmieniałem parametry PHD i EQMOD zmieniałem zasilanie kamerki, regulowłem luzy w RA dwa razy , zmniejszałem też napięcie paska i luzowałem docisk ślimaka ale guiding nadal wygląda słabo. Już mi się pomysły kończą.

 

 

próbowales odpalic guiding z glownej tuby, a nie zewnętrznego guidera?

nie oagiem, tylko testowo z glownej kamery lub w jej miejsce wsadz atika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wismat napisał:

Może nagranie PEC pomoże? 

Z PEC-iem próbowałem ale źle to robiłem i jeszcze muszę powalczyć chociaż wolałbym uniknąć bo wcześniej śmigało bez PECa. 

 

1 godzinę temu, Tayson napisał:

próbowales odpalic guiding z glownej tuby, a nie zewnętrznego guidera?

nie oagiem, tylko testowo z glownej kamery lub w jej miejsce wsadz atika.

Tego jeszcze nie próbowałem. Nie jestem przekonany czy to mogłoby pomóc przy tego typu zachowaniu montażu ale zobaczę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Szymoff napisał:

No to trzymam za słowo ale to jakoś na początku września cię pomęczę bo właśnie jestem jedną nogą na urlopie. 

Jak wszystko przerobiłeś to pewnie na pytanie "czy pulse guiding masz ustawiony na 0.9" wzruszasz ramionami i mówisz "pewnie ze tak"? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, apolkowski napisał:

Która to jest nakrętka? 

Zaznaczyłem czerwonym kwadratem. Odkręcasz ten dekiel (najlepiej mieć jakiś narządź który złapie za dwa otwory, a jak nie masz to delikatnie jakimś bolcem włożonym w jeden z otworów i delikatnie młotkiem - heh, jak to brzmi w odniesieniu do montażu który ma prowadzić z subpixelową precyzją :D) i pod nim jest nakrętka (też z dwoma wgłębieniami) która dociska łożysko.

 

W normalnym procesie serwisu montażu tą nakrętkę dokręca się jak montaż jest rozłożony na kawałki i po dokręceniu można palcem sprawdzić czy ślimacznica obraca się gładko i bez oporów. A jak robisz to na złożonym montażu to trzeba z wyczuciem i precyzją, a nie tak jak ja :D

 

Można zaaplikować kropelkę loctite żeby uniknąć samoczynnego odkręcenia się (mi się to zdarzyło w HEQ5).

 

 

obraz.png

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dziki napisał:

Jak wszystko przerobiłeś to pewnie na pytanie "czy pulse guiding masz ustawiony na 0.9" wzruszasz ramionami i mówisz "pewnie ze tak"?

Próbował różne wartości aż do 0,9 włącznie, które teraz mam cały czas ustawione. Po zmianie tego parametru trzeba ponowić kalibrację w PHD i po tym znowu PHD nie nadąża za PE.  

Wartość pulse guiding podobno ma wpływ na szybkość wykonywania korekt a nie na wielkość korekt. Kiedyś miałem ustawione domyślnie 0,1 i działało bez problemu. Jeszcze widziałem, że jest taki parametr jak RA width gain, którego do tej pory nie ruszałem ale podejrzewam, że znowu będzie potrzebna kalibracja PHD i znowu weźmie korektę na zmianę tego parametru. Uprzedzę kolejne pytanie - w PHD i EQmod wartość pulse guiding mam ustawioną taką samą. Jak zmieniam w EQMOD to w PHD też to poprawiam żeby  w obu programach było to samo. Myślałem, że coś źle współgrają między sobą te programy więc oba przeinstalowałem. Sprawdzałem też wszystko na innym laptopie z innym windowsem instalując wszystko od zera.

PHD cigle niedoszacowuje korekty i pozwala uciekać gwieździe prowadzącej. Rozumiem, że to by było normalne dla ustawionej małej agresywności ale przy agresywności 100% jest to samo. Kiedyś jak ustawiałem agresywność 100% to przestrzeliwał korekty. No ale w instrukcji PHD podają, że taki wykres jest normalny przy dużym PE montażu a u mnie wychodzi obecnie 50arcsec peak-to-peak. Tylko od czego tak mu wzrósł błąd okresowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie trochę z innej beczki. Jak można określić akceptowalne odchyłki (piki) w zależności od skali obrazu dla układu teleskop główny - guider. Samą zależność łatwo obliczyć ze wzoru: Stosunek skali obrazu (Sso)= Ogniskowa teleskopu [mm] x Wielkość pixela matrycy kamery guidera [um] / Ogniskowa guidera [mm] x Wielkość pixela matrycy kamery głównej [um]. 

Przykład:

Teleskop: d-400mm; kamera 4,3um

Guider: d-200mm; kamera 3,75um

Sso=(400x3,75) / (200x4,3) = 1,74

Czyli jeśli gwiazda odsunie się na odległość 1" kątowej w guiderze (a widać to na wykresie), to w teleskopie głównym odsunęła się o 1,74".

 

I stąd moje pytanie: jak określić maksymalny uskok, który jest akceptowalny aby ciągle uzyskać punktowe gwiazdki?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Frontier napisał:

I stąd moje pytanie: jak określić maksymalny uskok, który jest akceptowalny aby ciągle uzyskać punktowe gwiazdki?

Każdy określa to inaczej, ale myślę że dobrą wartością wyjściową jest 1 piksel głównego obrazu (czyli liczysz ile to jest ").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeśli zestaw teleskopu głównego (z danych powyżej) ma skalę obrazu So=4,3um/400mm*206=2,215 sekundy kątowej na 1 piksel. a wyliczony stosunek skali obrazów Sso=1,74, to znaczy, że akceptowalny uskok guidingu wynosi 2,215/1,74=1,27". 

Dobrze kombinuję?

Edytowane przez Frontier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.