Skocz do zawartości
  • 0

Pytanie o konstrukcje Taurusów - podstawa, płozy, prowadnice


m_jq2ak

Pytanie

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie chodzą równolegle. Tak jakby zbieżność była źle ustawiona, teleskop chodzi góra-dół, a płozy idą po skosie. Oczywiście nie spadają z gniazd-szyn. 

Zastanawiam się, czy to nie wpływa na płynność ruchu, bo przy dużych powiększeniach mam skoki. Zastanawiam się czy to poprawiać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

U mnie w T300 płozy mają rozstaw troszkę węższy niż prowadnice, tak że jak postawię teleskop, to czasem trzeba lekko odchylić prowadnicę, aby płozy weszły na swoje miejsce. Ma to tę zaletę, że płozy mają też lekkie boczne tarcie i przy ruchu góra-dół nie ma wcale luzów.

Masz problemy z tą zbieżnością nawet jak wszystkie śruby są dobrze dokręcone ?

Te wpuszczane w sklejkę nakrętki są na swoim miejscu ?

Zawsze ten Taurus tak miał, czy to jakaś nowa sprawa ?

Może zmierz metrówką rozstawy prowadnic po obu stronach, tak samo płóz, i zobaczysz, czy z wymiarami jest wszystko w porządku.

 

Przy powiększeniach rzędu 300 też mam lekkie skoki przy ustawianiu góra-dół, ale to jest skutek różnicy tarcia statycznego i dynamicznego na ślizgach.

A nie chcę za bardzo ślizgów smarować, bo boję się, że wtedy może trzeba będzie zmieniać wyważenie przy mieszaniu okularami, bo tu czasem waga zmienia się pewnie z kilogram.

 

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 17.08.2020 o 23:11, Mareg napisał:

U mnie w T300 płozy mają rozstaw troszkę węższy niż prowadnice, tak że jak postawię teleskop, to czasem trzeba lekko odchylić prowadnicę, aby płozy weszły na swoje miejsce. Ma to tę zaletę, że płozy mają też lekkie boczne tarcie i przy ruchu góra-dół nie ma wcale luzów.

Masz problemy z tą zbieżnością nawet jak wszystkie śruby są dobrze dokręcone ?

Te wpuszczane w sklejkę nakrętki są na swoim miejscu ?

Zawsze ten Taurus tak miał, czy to jakaś nowa sprawa ?

Może zmierz metrówką rozstawy prowadnic po obu stronach, tak samo płóz, i zobaczysz, czy z wymiarami jest wszystko w porządku.

 

Przy powiększeniach rzędu 300 też mam lekkie skoki przy ustawianiu góra-dół, ale to jest skutek różnicy tarcia statycznego i dynamicznego na ślizgach.

A nie chcę za bardzo ślizgów smarować, bo boję się, że wtedy może trzeba będzie zmieniać wyważenie przy mieszaniu okularami, bo tu czasem waga zmienia się pewnie z kilogram.

 

Prowadnice same drewniane przegrody mają taką samą szerokość. Śruby są dokręcone. 

Odkryłem, że jedna z odbojnic jest chyba węższa. Rozstaw między płozami różni się o 3mm, niby nie dużo...

IMG_20200819_012343.thumb.jpg.ee3b03dd1cb627e9a2f1170c01474657.jpgIMG_20200819_012328.thumb.jpg.a0db89688231fcf9c9011edb41f8f0e9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.