Skocz do zawartości

Szerokie pola - dylemat sprzętowy


Damian Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Mam dylemat. Po latach obserwacji newtonami oraz katadioptrykami zakochałem się w szerokich polach i sprzęcie, który mogę zapakować w plecak i oglądać przyrodę oraz niebo (50% przyroda, 50% astronomia).
Obecnie posiadam lornetkę Carl Zeiss 10x50, zawsze jest pod ręką, uwielbiam przez nią patrzeć zarówno w nocy jak i w dzień. Jedyne czego mi potrzeba od czasu do czasu, to trochę większych powiększeń, ale przy zachowaniu szerokiego pola.
Wiem, że na rynku jest sporo lunet do obserwacji przyrodniczych, ale zastanawiam się nad skompletowaniem samemu zestawu. Budżet to ok 5 tyś zł. Taki mam pomysł:


- Refraktor Bresser Messier 102/460 Hexafoc z mikrofocuserem
https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_79&products_id=5034      1100zł
https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_302&products_id=4467     360zł

 

- statyw fotograficzny z głowicą video lub coś innego azymutalnego, kompaktowego

 

- pryzmat Amiciego 2" 45 stopni 
https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_49_175&products_id=2665     930zł

 

- Okular William Optics XWA 20mm 100 stopni (pow. 23x, pole 4.3st, źrenica 4.4mm)     1100zł

 

- Okular William Optics XWA 9mm 100 stopni (pow. 51x, pole 2st,  źrenica 2mm)   1100zł


Czy taki składak ma sens? Na planety już się napatrzyłem i powiększenie  maksymalne jakie mnie interesuje to 50-60x. 

Z góry dziękuję za rady.

Edytowane przez Damian Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kombinujesz tylko zamiast kątówki 45*wziąłbym 90 * ( sam zresztą mam tak zrobić w przyszłym roku) do nieba 45* zwłaszcza w wyższych deklinacjach będzie bardzo niewygodna Statyw  fotograficzny choćby najlepszy

się nie będzie nadawał ( waga 2" kątówki i 2" calowego okularu) jest dosyć spora i z pewnością tuba teleskopu będzie opadała. Co do okularów to myślę że Es  28 mm 68* byłby dobry. Ja póki co używam 2" kątówki lustrzanej i okularu RKE 28 mm 55*

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że jestem pasjonatem ornitologii, a mam 2 refraktory f/5 (SW102/500 i SW150/750), to próbowałem obserwować w szerokim polu za dnia przyrodę i krajobrazy. Im dłużej patrzę, tym widzę węższy obraz, aż wreszcie jakbym patrzył przez dziurkę od klucza. Problem ten występuje przy szerokokątnych okularach(Morpheus 6,5, ES14*82, ES24*82, Hyperion 31 i 36). Nie wiem, moze ze mną coś jest nie tak. Jak obserwowałem refraktorem f/10 (102/1000), to było dobrze przy szerokokątnych krótkoogniskowych okularach, przy długoogniskowych problem wracał, ale w mniejszej skali (nie widziałem brzegów - diafragmy, tylko ciaśniejszą mgiełkę).

Edytowane przez Ajot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Messier AR-102XS 102/460 ma dobre opinie w sieci jako lekki teleskop. 

Poczytaj jak on sprawuje się w dzień, tego nie wiem. 

Pamiętaj, że to taki teleskop, coś pomiędzy achromatem a EDkiem. 

 

Najlepszy montaż byłby to Vixen Porta II, wiem z doświadczenia, zakupiłem ostatnio i to jest to. Ale ponieważ to nie jest teleskop do dużych powiększeń, to AZ4 będzie OK. 

 

Z mojego doświadczenia wynika, że równie dobre jak WO XWA są inne setki jak ES czy Lunt. 

Ja mam Lunt XWA 20 mm 100 stopni i Lunt Engineering 9mm 100 stopni. 

W sieci piszą, że pod różną nazwą kryją się te same okulary pod różnym brandem: 

Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC (Ludes ma 13mm) i jeszcze inne. 

 

Mam mieszane uczucia co do Amici 45 stopni, ale nie widziałem takiego pryzmatu 2 calowego.

Ja mam pryzmat Baadera 90 stopni i wysoko go cenię. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kjacek napisał:

Messier AR-102XS 102/460 ma dobre opinie w sieci jako lekki teleskop. 

Poczytaj jak on sprawuje się w dzień, tego nie wiem. 

Pamiętaj, że to taki teleskop, coś pomiędzy achromatem a EDkiem. 

 

Najlepszy montaż byłby to Vixen Porta II, wiem z doświadczenia, zakupiłem ostatnio i to jest to. Ale ponieważ to nie jest teleskop do dużych powiększeń, to AZ4 będzie OK. 

 

Z mojego doświadczenia wynika, że równie dobre jak WO XWA są inne setki jak ES czy Lunt. 

Ja mam Lunt XWA 20 mm 100 stopni i Lunt Engineering 9mm 100 stopni. 

W sieci piszą, że pod różną nazwą kryją się te same okulary pod różnym brandem: 

Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC (Ludes ma 13mm) i jeszcze inne. 

 

Mam mieszane uczucia co do Amici 45 stopni, ale nie widziałem takiego pryzmatu 2 calowego.

Ja mam pryzmat Baadera 90 stopni i wysoko go cenię. 

Ten Baader jak rozumiem to jest 2" bo są zarówno 45* jak i 90*  a tą 90 to na pewno kupię gdy dostanę 13 emeryturę, a to dlatego że lubię mieć obraz taki jak w lornetce .Do dziennych obserwacji lepsza była by kątówka 45* ale gdy ma ona służyć i do dziennych i do nocnych  to 90* będzie bardziej uniwersalna

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielokrotnie porównywałem lornetki z teleskopami w różnych konfiguracjach, w tym z krótkimi refraktorami z długoogniskowymi okularami 24mm-30mm 82* i jeśli chodzi o wrażenia z obserwacji w szerokim polu, to zawsze lornetka była górą.  Ludzki mózg został ewolucyjnie "zaprogramowany"  pod kątem widzenia dwuocznego i obserwacje jednooczne według mnie to tylko namiastka patrzenia przez bino, bez względu na to, jak dobry jest okular i w jakim teleskopie. O przewadze lornetki do ręki nad teleskopem jeśli chodzi o mobilność już nawet nie wspomnę. Chcąc sprzęt z większym powiększeniem niż 10x50, zarówno do astronomii, jak i przyrody  - na Twoim miejscu pomyślałbym o lornetce Canon IS 18x50 ze stabilizacją obrazu.  Spore pole widzenia prawie 67*, komfort obserwacji w dużym powiększeniu bez drgań (czy to przyrody, czy krajobrazów, Księzyca i gwiazd) no i sprzęt, który można bezproblemowo zabrać praktycznie wszędzie, bez konieczności taszczenia statywu. Ewentualnie jedyny w swoim rodzaju Nikon 8x30 EII, mimo mniejszego powiększenia niż Twoja obecna lornetka. Jeśli kręcą Cię szerokie pola, to zakochasz się w niej po pierwszym spojrzeniu. 

 

Oczywiście refraktor np. Bresser 102/460 też może być ciekawym rozwiązaniem, ale już bardziej uciążliwym niż dobra lornetka ze względu na konieczność zabierania ze sobą statywu i kompletu okularów. Będzie więc mniej mobilnie. Statywy z głowicami astro swoje ważą, natomiast używanie takich refraktorów na lekkich statywach foto, przynajmniej tych budżetowych - to udręka, która całkowicie odbiera przyjemność obserwacji.  Pole widzenia 100* w podanych okularach XWA (Lunt, Mtriad itp.) jest całkiem fajne, ale według mnie obserwacje przez takie szkła w refraktorach nie jest komfortowe ze względu na ich duże gabaryty, przede wszystkim długość.  Przy obserwacjach obiektów bliżej Zenitu nie jest to może dużą przeszkodą, ale już oglądanie przez nie pleneru w dzień było dla mnie  dość niewygodne. Miałem i sprzedałem, 

Edytowane przez lumen
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kompas @Ajot @kjacek @lumen Bardzo dziękuję za merytoryczne i pomocne rady! @lumen, namąciłeś mi w głowie przez tego Canona IS 18x50 :) , ale to bardzo dobrze, bo nawet by mi nie przyszło do głowy, że opcja lornetki ze stabilizacją jest w moim zasięgu cenowym. Dzięki temu, dwa ostatnie dni spędziłem, na czytaniu opinii na temat tej lornetki, a nocami obserwowałem niebo przez swojego Zeissa 10x50, żeby utwierdzić się, która opcja będzie najbliższa moim obecnym preferencjom...I nadal nie wiem :D. Poczekam, niech trochę głowa ochłonie.

Jeśli wybiorę refraktor, to na pewno z pryzmatem Amiciego 90 stopni, poczytałem trochę i rzeczywiście lepsze ma właściwości optyczne niż 45 stopni. O ile przez refraktor patrzyłem już niejednokrotnie przez różnego rodzaju okulary i mniej więcej wiem czego mogę się spodziewać, o tyle jeśli chodzi o lornetkę ze stabilizacją, to mogę się jedynie sugerować opiniami i filmikami na Youtube, dlatego kurcze ciężko się zdecydować...

Widziałem, że swego czasu @Darek_B przymierzał się do zakupu tej lornetki. Jak Twoje opinie na jej temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian Sz., ja też bawiłem się lornetkami i jestem trochę innego zdania niż kolega lumen. 

Lornetka jest fajnym sprzętem, jednak jak dla mnie ma swoje ograniczenia. Po pierwsze zawsze na statyw, po drugie jedno powiększenie i po trzecie no jest problem z obserwacjami w zenicie. Jest do tego żuraw lornetkowy, ale żeby był to wygodny sposób, nie powiem... 

Dlatego do przeglądu nieba z ręki mam 8x40. Dla mnie refraktory są jednak wygodniejsze. Myślę o krótkich, dość światłosilnych refraktorach F6. Tylko, że ja mam refraktory APO. 80mm i 100mm, to droga zabawa. 

Ale ED80 jest już znacznie tańszy. 

100 stopniowe okulary są rzeczywiście długie. Mi to przy obserwacji nieba nie przeszkadza, a w dzień używam tylko tej dachówki 8x40. 

Oglądałem kiedyś obraz przez lornetkę ze stabilizacją. No działa to. Ale nie wydałbym 6k zł na taką lornetkę o aperturze 50mm... Masz za te pieniądze małe a przyzwoite APO. 

Jeszcze jedno. Do takiego refraktora nie musisz kupować pryzmatu, tu zwykła kątówka dielektryczna wystarcza. Połowa ceny. Ja pryzmat kupiłem na dużej promocji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.08.2020 o 16:35, Damian Sz. napisał:

Widziałem, że swego czasu @Darek_B przymierzał się do zakupu tej lornetki. Jak Twoje opinie na jej temat?

Przymierzałem bo miałem w reku 15x50 IS. Ale za wybrankę wziąłem Fujinona 7x50 i ten związek kwitnie do dziś. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.