Skocz do zawartości

Galaxy ZOO - zestawienie sklasyfikowanych galaktyk


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Pogoda ostatnio w kratkę (a jak jest już jakaś to w pełnię) więc popełniłem taki oto niewielki projekt. Od kilku miesięcy biorę udział w znanym naszemu gronu projekcie klasyfikacji galaktyk Galaxy ZOO. To już jest kolejna jego odsłona - tym razem bazująca na zdjęciach zebranych w ramach programu DECaLS (The Dark Energy Camera Legacy Survey). Na jego potrzeby wykorzystano 4-metrowy teleskop w Cerro Tololo Inter-American Observatory w Chile.

 

Z 1821 klasyfikacji jakich dokonałem do tej pory (do 17.08.2020 - od wczoraj to już nieaktualne, ale zostawiłem tak na zestawieniu) wybrałem 102 moim zdaniem najbardziej interesujące obiekty. Mam nadzieję, że ucieszą i Wasze oczy :D

 

Jednocześnie gorąco polecam tym, którzy tego projektu nie znają zaangażować się i pomóc zawodowym astronomom. Od czasu do czasu zrewanżuje się to odnalezieniem naprawdę przepięknej galaktyki.

 

Galaxy_Zoo.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
1 godzinę temu, JSC napisał:

Ło w mordę - nie wiedziałem, że one są takie malutkie...

 

2 godziny temu, Antek Staszewski napisał:

 

Ta strona ma właśnie na celu katalogowanie i klasyfikowanie obiektów, więc właściwie nie wiemy co jest co:emotion-5:

 

To są maleństwa faktycznie. Co do katalogowania to te automatyczne analizy z przeglądów nieba nadają tylko numer oraz czasami określane są podstawowe parametry obiektów (zależy od przeglądu i bazy).

 

Taki mini tutorial gdyby ktoś chciał się dowiedzieć czegoś więcej o klasyfikowanej galaktyce:

- należy dodać ją do ulubionych (podczas analizy zaznaczyć pole z serduszkiem),

- następnie odszukać w Collect -> Favorites. W katalogu z ulubionymi klikamy na zdjęcie galaktyki i wchodzimy na dyskusję o niej (czasami osoby dodają komentarze lub pytania jeżeli analiza obiektu jest dyskusyjna lub po prostu obiekt jest interesujący)

- na tej stronie znowu szukamy serduszka. Po lewej jest przycisk metada. To co nam on pokazuje wygląda tak

 

02.thumb.png.701baea0e6d6189d4d3e77db5dbf4cca.png

 

Tutaj mamy wszystkie podstawowe dane, Począwszy od współrzędnych, a kończąc na linkach do baz danych (o ile została tam ujęta).

 

Przegląd nieba DECALS pokaże nam np. coś takiego: https://www.legacysurvey.org/viewer?ra=13.881327356393006&dec=-5.9581078211481175&zoom=15&layer=decals-dr5

 

 

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.