Jump to content

Poprawienie pracy eq3-2 do astrofoto


Recommended Posts

Cześć witam mam nadzieję że w dobrym miejscu piszę, jestem posiadaczem montażu Eq3-2 od Sky-Watcher'a posiadam napęd Ra i także Dec ale to mniej istotne, w tej chwili montuje na szynie montażowej dovetali canona 500d z gripem i obiekywem EF 75-300 4.0-5.6 zestaw w osi Ra jest dobrze wyważony niestety trochę gorzej w dec ale za bardzo nie mam pojęcia jak to zrobić, na biegun jest ustawione najlepiej jak potrafię, polariska jest na tej godzinie jak powinna więc wydaje się że dobrze, montaż jest wypoziomowany, przechodząc do czego zmierzam widziałem że niektórzy z obiektywem 300mm ciągnęli na tym montażu 2-3 minuty mi bez pojechania wychodzi max 1 min 30sek, co mogę zrobić aby wydłużyć czas naświetlania ? Trzeba pogrzebać coś w środku montażu , dokręcić? Poluzować? Smar zmienić jeśli tak to na jaki? A może jest to jeszcze łatwiejsze niż mi się wydaje, także liczę na waszą pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam .

Eryk

Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, ErykPawlowski napisał:

..., przechodząc do czego zmierzam widziałem że niektórzy z obiektywem 300mm ciągnęli na tym montażu 2-3 minuty mi bez pojechania wychodzi max 1 min 30sek, co mogę zrobić aby wydłużyć czas naświetlania ?...

Nigdy nie uwierzę w powtarzalne i pewne 2-3 minuty na południu (poł-wsch lub poł-zach) na eq3-2 bez guidingu (z ogniskową 300mm).

To są bajki ludzi nieświadomych lub tak zwanych "astro-bogów" którzy okłamują samych siebie. Miałem 2 egzemplarze zmieniałem smary, podkładki, regulowałem dociskałem, luzowałem i max co osiągnąłem przy 300mm to 90sek, na wschodzie i zachodzie, z uzyskiem 70%, oraz 60sek na południu z uzyskiem 65% (na północy owszem 2 minuty się zdarzały ale z uzyskiem na poziomie 70%).

 

Z guidingiem można by utrzymać pewne 2-3 minuty, ale biegun musi być na perfect, bo guidowanie w DEC jest problematyczne ze względu na ogromny backlash.

 

Edited by cwic
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 14 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
   • 112 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
   • 183 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 84 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.