Skocz do zawartości
  • 0

Wybór lornetki.


Adam Ka

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
15 minut temu, kjacek napisał:

Kup np Explore Scientific 24mm 82 stopnie. To więcej niż 300zł ale warto.

Później kup Explore Scientific 11mm 82 stopnie -> ŹW=2,4mm.

A później może 4,7mm.

@kjacek

24mm to kwota rzędu 1200,-

A 11mm i 4,7mm są po ok. 700,-

Piszę oczywiście o nowych egzemplarzach. 

Czy aby na pewno mam pójść tą kolejnością? 

Myślałem, że najpierw najsłabszy z nich ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kolejność zależy od czynników ekonomicznych i dostępności. Pamiętam, że kiedy zaczynałem, to kupiłem ES 18mm 82deg, bo taki pojawił się na giełdzie.

To był pierwszy poważny skok jakościowy. 

Miałem wtedy achromat F5, czyli blisko tego Twojego. 

Możesz używać na początku tego okularu 26mm.

Celu najlepiej szuka się zakładając okular o dłuższej ogniskowej (małe powiększenie), jak masz już obiekt, to zwiększamy powiększenie do optymalnego. 

Okularem o krótkiej ogniskowej i małym polu trudniej trafić w obiekt. 

 

Nie za bardzo wiem, co masz na myśli pisząc 'najsłabszy z nich'? Okular o najkrótszej ogniskowej, dający największe powiększenie? 

 

EDIT parę osób korzysta z tego teleskopu. Załóż nowy wątek i zapytaj o okulary do niego. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, dexter77 napisał:

Oto co się dzieje, gdy tylko jedna osoba doradza w pytaniu, miała być lornetka - będzie teleskop? :D  

Ja bym  jednak szedł odwrotnie - najpierw lornetka, potem teleskop :) 

Najgorzej! :(

Mam nadzieję, że dostanę w prezencie teleskop, a już niedługo kupię sobie sam lornetkę :P

O ile teleskop pomógł mi już wybrać @kjacek, to lornetki jeszcze nie wybrałem. 
Myślałem do tej pory, że teleskop to taka całość :D Teraz nauczyłem się już, że ma wymienne okulary, jak body ma wymienne obiektywy w fotografii, 

i okazuje się, że ten Bresser Messier AR-102xs pozwoli mi dzięki odpowiedniemu okularowi podziwiać szerokie niebo, czyli to o co mi chodziło na początku szukając lornetki.
Obawiam się natomiast że z powodu stacjonarności teleskopu i obserwacji jednym okiem, nie będzie on zbyt często wykorzystywany. Lornetka MUSI się pojawić.
I najlepiej i do przyrody i do astro i z ręki.
Szukam jeszcze  ;)


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, Adam Ka napisał:

Najgorzej! :(

Mam nadzieję, że dostanę w prezencie teleskop, a już niedługo kupię sobie sam lornetkę :P

O ile teleskop pomógł mi już wybrać @kjacek, to lornetki jeszcze nie wybrałem. 
Myślałem do tej pory, że teleskop to taka całość :D Teraz nauczyłem się już, że ma wymienne okulary, jak body ma wymienne obiektywy w fotografii, 

i okazuje się, że ten Bresser Messier AR-102xs pozwoli mi dzięki odpowiedniemu okularowi podziwiać szerokie niebo, czyli to o co mi chodziło na początku szukając lornetki.
Obawiam się natomiast że z powodu stacjonarności teleskopu i obserwacji jednym okiem, nie będzie on zbyt często wykorzystywany. Lornetka MUSI się pojawić.
I najlepiej i do przyrody i do astro i z ręki.
Szukam jeszcze  ;)

To kup najpierw lornetkę. Na statyw. I będzie to tak samo mobilne jak mały teleskop :flirt:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może będzie szeroko, ale na pewno nie tak jak w lornetce :) W ostatni weekend podziwiałem w 10x50 obiekt MELOTTE 20 - tego w żadnym teleskopie nie zobaczysz tak jak w małej dwururce - bajeczny obrazek :) 

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, dexter77 napisał:

Może będzie szeroko, ale na pewno nie tak jak w lornetce :) W ostatni weekend podziwiałem w 10x50 obiekt MELOTTE 20 - tego w żadnym teleskopie nie zobaczysz tak jak w małej dwururce - bajeczny obrazek :) 

aaaaaaaaaa! Ratunku! :D

I co teraz? Lornetrka? Teleskop? Lornetka? Ale jaka?
Teleskop to już z grubsza mam wybrany, chyba że ten model da tyle co lornetka, to bez sensu mieć to i to...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dlaczego bez sensu? Kup to i to, ale po kolei. Sam zdecyduj co w obecnej chwili bardziej ci się przyda :) Każdy sprzęt jest do czego innego, nie ma uniwersalnego :) Ja na początku miałem lornetkę, potem teleskop i lornetkę, potem sam teleskop, potem same lornetki, potem lornetki i teleskop, a teraz lornetki i teleskopy :D I chyba na tym zakończę.

 

...przynajmniej w tym roku :D 

Edytowane przez dexter77
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pierwszą lornetkę duuuuużo łatwiej wybrać niż pierwszy teleskop. Z lornerką też trudniej bardzo wtopić jak się ma elementarną wiedzę. Dlatego lornerkę często poleca się jako pierwszy sprzęt astro.

Ja też zaczynałem od lornetki i każdemu poleciłbym najpierw lornetkę 7x35 lub 8x40.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, Mareg napisał:

Pierwszą lornetkę duuuuużo łatwiej wybrać niż pierwszy teleskop. Z lornerką też trudniej bardzo wtopić jak się ma elementarną wiedzę. Dlatego lornerkę często poleca się jako pierwszy sprzęt astro.

Ja też zaczynałem od lornetki i każdemu poleciłbym najpierw lornetkę 7x35 lub 8x40.

Pierwszą lornetkę wybrać równie łatwo/trudno jak pierwszy teleskop. 

Dobrą i właściwą lornetkę/właściwy dla siebie teleskop wybrać dużo trudniej. Człowiek musi obejrzeć niebo przez kilka różnych sprzętów w polu na obserwacjach. Wtedy może wyrobić sobie zdanie albo i nie ;-).

 

Ale rzeczywiście małe lornetki 7x40 czy 8x40 na początek i później zawsze się przydadzą. 

 

EDIT od czegoś trzeba zacząć, taka mała lornetka ma najbardziej szerokie pole i daje radę obserwować niebo nawet z ręki przez pewien czas. Ale lepsze obserwacje zaczynają się od umieszczenia lornetki na statywie.

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Mareg napisał:

Pierwszą lornetkę duuuuużo łatwiej wybrać niż pierwszy teleskop. Z lornerką też trudniej bardzo wtopić jak się ma elementarną wiedzę. Dlatego lornerkę często poleca się jako pierwszy sprzęt astro.

Ja też zaczynałem od lornetki i każdemu poleciłbym najpierw lornetkę 7x35 lub 8x40.

@Mareg A podpowiesz modele, coś bym chciał o nich poczytać ;)

Na początku chciałem DO 10,5x70 Extreme, ale wiele się zmieniło odkąd zacząłem czytać porady, choć i ten model cieszy się chyba dużym uznaniem. Bardzo mi zależy aby z tą samą lornetką "zapolować" na bieszczadzkie zwierzęta wieczorem, a jeśli jest jakaś co daje radę i za słonecznego dnia, to już w ogóle byłoby bosko! 

DO 10,5x70 chyba nią nie jest, niestety. 

Edytowane przez Adam Ka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Adam Ka napisał:

@kjacek pierwszy teleskop już pomogłeś mi wybrać :)

Miło mi. To może poszukaj jakiejś małej lornetki 8x40 czy coś. Ale czy to do zwierząt w Bieszczadach się nada, nie wiem. Ja swoją 8x40 obserwuję czasem ptaki w ogrodzie. 

Niebo też, wygląda niesamowicie w dużym polu, ale obraz i tak lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, Adam Ka napisał:

A podpowiesz modele, coś bym chciał o nich poczytać ;)

Na początku chciałem DO 10,5x70 Extreme, ale wiele się zmieniło odkąd zacząłem czytać porady, choć i ten model cieszy się chyba dużym uznaniem. Bardzo mi zależy aby z tą samą lornetką "zapolować" na bieszczadzkie zwierzęta wieczorem, a jeśli jest jakaś co daje radę i za słonecznego dnia, to już w ogóle byłoby bosko! 

DO 10,5x70 chyba nią nie jest, niestety. 

Mam dwie, które poleciłbym na pierwszą lornetkę do astro. Są zgrabne, lekkie i mają duże pole widzenia, co dla początkujących może być ważne, aby się nie pogubić na niebie.

Ponadto nadają się świetnie do przyrody. Jedna z tych lornetek jest ze mną przy każdych nocnych obserwacjach i dłuższych spacerach.

 

1. Nikon EX 7x35

2.  Olympus 8x40 DPS I

 

- 1. jest sporo droższa niż 2.

- optycznie 2. jest lepsza niż 1. w środku pola, brzegi są podobne

- "mechanicznie" 1. jest lepsza niż 2. (w 2. od razu wymieniłem fabryczny pasek)

- 2. jeszcze nie obserwowałem na mrozie, ale może być tak, że w takich warunkach będzie szybko parować i tu szczelność oraz wypełnienie azotem w 1. jest sporą zaletą.

 

Piszę tylko o lornetkach, które mam, ale na pewno na pierwszą lornetkę nadaje się wiele innych.

Wg mnie kluczowe znaczenie ma tu:

- powiększenie 7 .. 8 razy, z którym jeszcze da się coś zobaczyć "z ręki"

- źrenica wyjściowa w okolicy 5 mm, czyli obiektywy 35 .. 40 mm

- mała waga

-  duże pole widzenia.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 21.08.2020 o 16:38, Marcin_G napisał:

Obie lornetki pochodzą z tej samej fabryki :) Każda z nich będzie dobrym wyborem....

Nikon Monarch 5 jest słaby do nieba. - z całą pewnością będzie gorszy od 10,5x70.

@Marcin_G
Marcin, dawno temu :P zachwalałeś Monarcha:

A czy dziś, kupiłbyś ponownie któregoś MONARCHA? Tamten model już chyba nie produkowany.

Mam teraz Nikona SPORTSTAR EX 10x25 EX, i powoli skłaniam się do zakupu Nikona Action EX 10x50 CF, ale mogę sobie pozwolić na coś nieco droższego.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na forum obok masz Deltę SkyGuide, to naprawdę dobra lornetka, można powiedzieć że lepszej 15x70 nie będziesz potrzebował, na twoim miejscu brałbym bez zastanowienia, gdyż jestem pewien, że z takich parametrów w astro będziesz zadowolony.

https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=58849

Z tego co widzę sprzedający dorzuca walizkę zestawową i adapter, a do tego statyw.

 

Nowych w sklepie brak chyba od 2 lat, a używki pojawiają się raz na rok. Sam na nią czekałem swojego czasu, ale nie było i nie było aż w końcu kupiłem DO Extreme 15x70.

 

 

 

Edytowane przez dexter77
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W mojej ocenie oglądanie lornetką nieba w nocy z ręki nie istnieje, to raczej "rzucenie" okiem na kilka sekund. Po 5 min rozbolą cię ręce, ale przekonasz się o tym sam :) 

Odnośnie pierwszego teleskopu na początek obejrzyj sobie też to:

 

:) 

Edytowane przez dexter77
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Adam Ka napisał:

@Marcin_G
Marcin, dawno temu :P zachwalałeś Monarcha:

A czy dziś, kupiłbyś ponownie któregoś MONARCHA? Tamten model już chyba nie produkowany.

Mam teraz Nikona SPORTSTAR EX 10x25 EX, i powoli skłaniam się do zakupu Nikona Action EX 10x50 CF, ale mogę sobie pozwolić na coś nieco droższego.
 

 

No ale między Monarchem 5 i Monarchem HG jest przepaść jakościowa (...i cenowa)

W góry bardzo często biorę Monarcha 7 8x30, nawet szeroko można nim niebo przejrzeć, ale chińskie dachówki (nawet od Nikona) to nie jest optymalny sprzęt do nocnego  nieba.

Action EX 10x50 będzie lepszym zakupem (zobaczysz więcej za mniej kasy) a Delta eXtreme 10x50 jeszcze lepszym.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 25.08.2020 o 13:51, kjacek napisał:

EDIT od czegoś trzeba zacząć, taka mała lornetka ma najbardziej szerokie pole i daje radę obserwować niebo nawet z ręki przez pewien czas. Ale lepsze obserwacje zaczynają się od umieszczenia lornetki na statywie.

Mogę to potwierdzić! A nawet poradzić pomyślenie o czymś więcej niż statyw - o żurawiu lornetkowym. To zupełnie inna jakość obserwacji. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, Marcin_G napisał:

No ale między Monarchem 5 i Monarchem HG jest przepaść jakościowa (...i cenowa)

W góry bardzo często biorę Monarcha 7 8x30, nawet szeroko można nim niebo przejrzeć, ale chińskie dachówki (nawet od Nikona) to nie jest optymalny sprzęt do nocnego  nieba.

Action EX 10x50 będzie lepszym zakupem (zobaczysz więcej za mniej kasy) a Delta eXtreme 10x50 jeszcze lepszym.

Pisząc że "chińskie dachówki to nie najlepszy wybór do astro "masz na myśli jakieś konkretne czy wszystkie, bo przecież większość jest robiona w Chinach?

A co z DO Titanium HD?

Czy ta dachówka to dobry pomysł na astro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Generalnie mam na myśli wszystkie, choć ta reguła różnie się stosuje do różnych modeli / producentów, szczególnie w kontekście ceny. Znam dość drogie chińskie dachówki, które sa słabe do astro, znam (i mam....) jedną dachówkę DO, która nawet całkiem dobrze daje radę.

Mariusz, nie byłoby od razu lepiej sięgnąć po dobre, duże porro, np eXtreme 15x70?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W tej chwili mam Aculona 8/42 . 

Kupiłem bo na taką była wolna gotówka.

Używam jako dodatkowy szukacz z dużym polem i do nauki nieba z lepszym niż oczy zasięgiem,gdybym kiedyś zmieniał to raczej na takie same parametry z lepszą jakością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.