Skocz do zawartości
  • 0

Synta 10" - barlow / powermate?


mgr

Pytanie

Zastanawiam się nad uzupełnieniem zestawu (Synta 10" Flex, 254mm/1200mm, F/4.7, Morpheus 12,5mm, 9mm, 6,5mm) o mniejsze ogniskowe, niekoniecznie kupując zestaw okularów ortoskopowych, czy polecane Pentaxy XW. Myślę nad wykorzystaniem posiadanych okularów i dołożeniu:

1) barlowa

 a) GSO 2x ED 1,25"/2"

 b) TV 2x 1,25" 

2) TV Powermate 2,5x 1,25"

 

Dobry seeing i tak nie zdarza się często, mowa tylko o wizualu, no i czasem warto mieć pod ręką, żeby zaszaleć z powiększeniami (pamiętając jednocześnie o ograniczeniach w postaci maks. użytecznego powiększenia i minimalnej ŹW).

Niektórzy mówią, że lepszy porządny okular niż barlow, ale wydaje mi się że połączenie dobrego okularu i dobrego barlowa powinno być OK. Tak przynajmniej wynika z opinii wielu osób, które z takich zestawów korzystają (czytając fora polskie i zagraniczne).

 

Barlow 2x dałby kolejno ogniskowe: 6,25mm (zdublowane), 4,5mm, 3,25mm.

Przy Powermate 2,5x mamy kolejno: 5mm, 3,6mm, 2,6mm (tu akurat ŹW wychodzi 0,56 czyli chyba bez sensu?)

 

Co począć Panie i Panowie? 

Cenowo, wychodzi kolejno ok. 300 zł, 600 zł, 1000 zł. Taki tysiak to już prawie Pentax XW, ale z powyższego połączenia wychodzą dwie użyteczne ogniskowe, a nie jedna. W dodatku cały czas mamy w użyciu fajne i sprawdzone Morpheusy.

Zastanawiam się czego w ogóle nie przewidziałem. OGÓLNIE w tym temacie pisano o: możliwej zmianie ER przy barlowie, o kłopotach w ostrzeniu, o tym że Powermate bardziej przydatny do focenia i szkoda na niego kasy do samego wizuala, z drugiej strony w Powermate nie uwypukla żadnych paprochów (jest "przeźroczysty" w tym kontekście) itd. Wszystkie okulary mam na razie 1,25". Tu i tak mowa o podpięciu do okularów z krótszymi ogniskowymi. GSO ED umożliwia podpięcie takich okularów chociaż sam jest w oprawie 2". Morpheusy są niby 1,25"/2", ale mam jeszcze ES 24mm 68, który jest tylko 1,25", czyli chcąc żeby wszystko śmigało z GSO ED trzeba byłoby dokupić do ES-a jakąś złączkę, żeby wszystko było na 2". Tutaj z barlowów mniej problematyczny byłby chyba TV. Wszystkie połączenia wydają się być wagowo OK dla tej, średnio wyważonej tuby.

Co lepiej by się sprawdziło wg Was, przy tym konkretnym zestawie?

Edytowane przez mgr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie udzielono jeszcze odpowiedzi na to pytanie

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.