Skocz do zawartości

Kilka mniej znanych (ale jakże pięknych!) mgławic planetarnych


MichalKaczan

Rekomendowane odpowiedzi

  Wybrałem się wczoraj na czeską stronę, w okolice miejscowości Horni Grunt. Wg mapy LP wyglądało to obiecująco - w zenicie około 21.60mag/asc sec2, a południe i południowy zachód pozbawiony wszelkich objawów cywilizacji na przestrzeni dziesiątek kilometrów. Po wyjściu z auta wiedziałem, że jestem w dobrym miejscu. Przepiękna Droga Mleczna i mrowie słabych gwiazdek widoczne po południowy horyzont. Północ cała spaskudzona LP, ale z tego powodu płakał nie będę ;) . Okazało się, że zatrzymałem się tuż koło stada wścibskich krów, które gremialnie zaczęły podchodzić w moim kierunku. Na szczęście pastuch elektryczny uchronił mnie przed tym bliskim spotkaniem.

 

Kohoutek 1-14 w Herkulesie, 47", 15.10mag

Herkules już uciekał, ale niebo w tych okolicach miałem rewelacyjne, więc co szkodziło spróbować. Mgławica okazała się trudna, widoczna przez pewien okres czasu zerkaniem w Delite 11mm i OIII. Nie dopatrzyłem się jaśniejszej obwódki widocznej na zdjęciu, była zbyt ulotna, żebym był w stanie wyłowić jakąś strukturę. To co widać to gwiazda w centrum otoczona okrągłym dyskiem światła. Mgławica jest też ciekawa pod innym względem, ale te informacje zaczerpnęłem już z netu. Jej centralna gwiazda jest gwiazdą podwójną o separacji zaledwie 0,34 ". Gwiazda ta znajduje się poza środkiem mgławicy i  nie jest pewne, czy  jest to skutkiem działania towarzysza, czy też ośrodka międzygwiazdowego poruszającego mgławicę względem gwiazdy.
 

 

 

post-40734-14073909732497.jpg

Kohoutek 1-16 w Smoku, 1.6', 14.10mag

Nieco trudniejsza niż Kohoutek 1-16. Tutaj miałem problem, bo na podstawie SkySafari nie bardzo wiedziałem w którym miejscu mgławica dokładnie się znajduje. Wsadziłem więc w wyciąg orciaka BCO18mm z OIII i zacząłem skanować okolicę. Owalne, dość spore pojaśnienie pojaśnienie wyskakiwało co jakiś czas w otoczeniu pięciu jasnych gwiazd. Wykonałem na szybko szkic okolicy i już w domowym zaciszu okazało się, że jest to właściwa pozycja! Na szkicu zaznaczyłem także kwazar KUV 18217+6419 odległy o bagatela 3.4 miliarda lat świetnych, o czym dowiedziałem się dopiero studiując materiały z netu. Ładna parka ;) 

 

K1-16png.png.f12fe9fef60f44ec1c171bb3e0c

IC 4677 obok NGC 6543 (Kocie Oko) w Smoku

Tu było nieco łatwiej, Podobnie jak z Kohoutkiem 1-16 nie znałem dokładnej pozycji paskudy. Z Delite 11mm i filtrem OIII mgławica dość szybko wyskoczyła z tła, tworzącwierzchołki rombu z jasno zieloną NGC 6543 i dwiema pobliskimi gwiazdami. Sama IC 4677 widoczna jako podłużne, ukośne pojaśnienie o nierównomiernej jasności .Dodatkowo zaczyna być widoczne spore halo wokół Kociego Oka. Piękny widok :)

 

1.jpg.7074cd253d93f7a36694a247c17e8d87.jpg

https://www.spektrum.de/alias/wunder-des-weltalls/ngc-6543-katzenaugennebel-mit-halo-2/1556230

Oprócz tego obserwowałem jeszcze wiele obiektów zachwycając się wspaniałym Crescentem, NGC 7479, Ameryką Północną wraz z Pelikanem, Jones 1 i wieloma innymi. Na pewno tu wrócę.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
2 godziny temu, Tuvoc napisał:

Eh fociłby... planetarki rządzą ;)

Taka Egg czy Footprint nebula byłaby idealna do tzw "lucky imaging" ;) . Podobnie Humason 1-2. Mają dużą jasność powierzchniową i detal do wyłuskania nawet w wizualu. Wczoraj obserwowałem je spod nieba Bortle 6 z nasadką bino i były doskonale widoczne. Chętnie bym zobaczył je w Twoim wykonaniu. Jestem ciekaw co tam by było widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MichalKaczan napisał:

Taka Egg czy Footprint nebula byłaby idealna do tzw "lucky imaging" ;) . Podobnie Humason 1-2. Mają dużą jasność powierzchniową i detal do wyłuskania nawet w wizualu. Wczoraj obserwowałem je spod nieba Bortle 6 z nasadką bino i były doskonale widoczne. Chętnie bym zobaczył je w Twoim wykonaniu. Jestem ciekaw co tam by było widać.

Bardzo mi miło, że tak piszesz, ale moje doświadczenie i sprzęt są śmieszne w stosunku do speców od Lucky Imaging. Z drugiej strony... jak to mówią "challenge accepted" :D Co do doboru planetarek to dokładnie o tym samym pomyślałem. Nie ukrywam, że zapaliłem się do tej zabawy.  Cóż, że tylko z ośmioma calami i zerowym doświadczeniem :D

 

Pewnie za wiele nie byłoby widać u mnie, ale kto wie. Mam nadzieję, że do mgławic wróci np. @Lukasz83 wtedy to by było coś.

 

Poniżej kolejno Egg Nebula oraz Footprint Nebula jak wyglądać będzie w moim setupie:

 

Untitled-2.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być ? Robiona jeszcze Atikiem Titan :) 

 

Min 1-92

Min_1_92.jpg

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/planetary_nebulae/Min_1_92.htm

 

  

11 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Podobnie Humason 1-2

ona w cale nie jest taka jasna, lepsza jest Hu 2-1 ale ona strasznie małą jest 

 

Hu 1-2

Hu_1-2_ASI290MM-C.png

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/planetary_nebulae/Hu_1_2.htm

 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HAMAL napisał:

Może być ? Robiona jeszcze Atikiem Titan :) 

 

Min 1-92

Min_1_92.jpg

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/planetary_nebulae/Min_1_92.htm

 

  

ona w cale nie jest taka jasna, lepsza jest Hu 2-1 ale ona strasznie małą jest 

 

Hu 1-2

Hu_1-2_ASI290MM-C.png

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/planetary_nebulae/Hu_1_2.htm

 

 

@HAMAL ale one kapitalne! Pięknie je złapałeś.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Tuvoc napisał:

Poniżej kolejno Egg Nebula oraz Footprint Nebula jak wyglądać będzie w moim setupie:

Setup jest wystarczający, musisz tylko zebrać jak najwięcej jak najlepszy klatek i zestackowac je potem z drizzle 3 w AS!

 

Tak powstało TO moje zdjęcie i uzyskałem detal lepszy niż z barlowami.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, HAMAL napisał:

Setup jest wystarczający, musisz tylko zebrać jak najwięcej jak najlepszy klatek i zestackowac je potem z drizzle 3 w AS!

 

Tak powstało TO moje zdjęcie i uzyskałem detal lepszy niż z barlowami.

Widzę, że tam łapałeś w H-alpha, A luminancję też? Eskimos przepiękny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HAMAL napisał:

Może być ? Robiona jeszcze Atikiem Titan :) 

 

Min 1-92

Min_1_92.jpg

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/planetary_nebulae/Min_1_92.htm

 

  

ona w cale nie jest taka jasna, lepsza jest Hu 2-1 ale ona strasznie małą jest 

 

Hu 1-2

Hu_1-2_ASI290MM-C.png

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/planetary_nebulae/Hu_1_2.htm

 

 

Może być ;) Świetny detal!. Twoje zdjęcie przypomina mi szkic Uwe Glahna z 27 calowej kobyły:

M1-92_27i.jpg

 

Apropos  Hu 1-2, w wizualu świeci, ale przy takiej skali pewnie jasność rozkłada się na większą powierzchnię. Oglądając ją przedwczoraj w 16" z bino nasadką (260x), zerkaniem dość oczywisty był jej kształt. Coś pomiędzy literą Z a X. Do większych powiększeń konieczna już platforma paralaktyczna.

To co Panowie, a Egg Nebula? ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MichalKaczan napisał:

Może być ;) Świetny detal!. Twoje zdjęcie przypomina mi szkic Uwe Glahna z 27 calowej kobyły:

M1-92_27i.jpg

 

Apropos  Hu 1-2, w wizualu świeci, ale przy takiej skali pewnie jasność rozkłada się na większą powierzchnię. Oglądając ją przedwczoraj w 16" z bino nasadką (260x), zerkaniem dość oczywisty był jej kształt. Coś pomiędzy literą Z a X. Do większych powiększeń konieczna już platforma paralaktyczna.

To co Panowie, a Egg Nebula? ;)

A ja chciałem prosić kumpla z 20" calami o pokazanie jej w wizualu i mówisz że to już bez szans w klasycznym dobie? Egg nebula... piękny obiekt. Maska Bahtinova, jasna gwiazda i zaraz Ci zrobię :D 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Tuvoc napisał:

A ja chciałem prosić kumpla z 20" calami o pokazanie jej w wizualu i mówisz że to już bez szans w klasycznym dobie? Egg nebula... piękny obiekt. Maska Bahtinova, jasna gwiazda i zaraz Ci zrobię :D 

Chętnie zobaczę efekt :)

W 20" sporo zobaczysz, ale żeby na spokojnie delektować się widokiem tych maleństw warto jakiś napęd mieć. Tu w grę wchodzą powiększenia 400x - 500x i większe. W bino obraz mam wizualnie większy, dlatego mogę stosować mniejsze powiększenia. Z drugiej strony w bino obserwuję orciakami, więc pole małe powyżej 250x. 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Tuvoc napisał:

Takie trochę naiwne pytanie z mojej strony. A czy jest sens dorobić do RGB sesję w IR Pass? Albo wziąć któryś kanał ze SLOAN i podmienić?

Można by, wtedy IR jako R, R jako G, G jako B, B wywalamy bo G i tak OIII posiada.

 

Edytowane przez HAMAL
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.