Skocz do zawartości
  • 0

Rysa na LG Synta 12


daniel0313

Pytanie

Witam zakupiłem ostatnio od znajomego z forum synte 12 flex, przy oględzinach z racji tego że lustro główne było bardzo zakurzone nie dało się ocenić jego stanu. Po umyciu nie widać na powierzchni skaz, lecz po wpuszczeniu wiązki światła widać dużą rysę przez całe lustro oraz dwie mniejsze w innych miejscach. Moje pytanie brzmi czy owa rysa bardzo wpłynie na jakość obrazu? Na zdjęciu widać tylko połowę odbitej rysy.

IMG_20200821_102824.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
1 godzinę temu, Selmak napisał:

Nie osuszyłeś za lub długo zwlekałeś. Kup w markecie chusteczki z alkoholem i nie zawracaj sobie tym głowy, będzie po problemie.

Lustra trzeba osuszać czy poczekać aż samo wyschnie? Boje się że chusteczką uszkodzę powierzchnię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, daniel0313 napisał:

Lustra trzeba osuszać czy poczekać aż samo wyschnie? Boje się że chusteczką uszkodzę powierzchnię

Powłoki utwardzone (czyli np. fabryczne SW czy GSO) myjesz ciepłą wodą z płynem do naczyń.

Wlewasz trochę na poziomo ułożone lustro i "miziasz" delikatnie opuszkiem palca całą powierzchnię lustra.

Spłukujesz wodą zdemineralizowaną, przechylasz lustro do pionu, żeby wszystko ściekło.

W miejscach, gdzie zostały krople wody, po kolei przykładasz delikatnie papierową chusteczkę ale bez pocierania.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
44 minuty temu, bartolini napisał:

Powłoki utwardzone (czyli np. fabryczne SW czy GSO) myjesz ciepłą wodą z płynem do naczyń.

Wlewasz trochę na poziomo ułożone lustro i "miziasz" delikatnie opuszkiem palca całą powierzchnię lustra.

Spłukujesz wodą zdemineralizowaną, przechylasz lustro do pionu, żeby wszystko ściekło.

W miejscach, gdzie zostały krople wody, po kolei przykładasz delikatnie papierową chusteczkę ale bez pocierania.

Dokładnie tak, jeszcze dodam, że w pomieszczeniu nie za ciepłym (te upały). Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, daniel0313 napisał:

W świetle dziennym lustro wygląda tak

 

Wtórne jest OK - nie łap się na  syndrom białych rękawiczek :)Wystarczy że raz tobie optyka zarosi a i tak będą zacieki. 

Udało się umyć główne ciepłą wodą z płynem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, bartolini napisał:

Udało się umyć główne ciepłą wodą z płynem?

Tak dokładnie woda plus płyn, ale po oświeceniu lampka LED i tak te kropki widać. Założyłem okular 30 mm i próbowałem ostrzyć na chmurze i drzewach ale nic z tego, dlatego pytam czy potrzebna jest ta przedłużka do okularów 2 cale bo nie dostałem jej w spadku z teleskopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, bartolini napisał:

@daniel0313 wyceluj w Księżyc, wysuń na maksa wyciąg - jak nie wyostrzy poluzuj śrubkę kontrującą i zacznij powoli wysuwać okular.

Sytuacja wygląda tak, na 30 mm po wysunięciu ok 12 mm wyostrzyło, es 18 2 cale w ogole nie wyostrzyło, brakło tulejki w okularze do wysuwania. Z kolei vixen lvw 8 mm 1,25 cała ostrzył bez problemu. Może jednak do 2 calowych okularów potrzebna jest ta przedłużka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, daniel0313 napisał:

Sytuacja wygląda tak, na 30 mm po wysunięciu ok 12 mm wyostrzyło, es 18 2 cale w ogole nie wyostrzyło, brakło tulejki w okularze do wysuwania. Z kolei vixen lvw 8 mm 1,25 cała ostrzył bez problemu. Może jednak do 2 calowych okularów potrzebna jest ta przedłużka?

Najwyraźniej tak. Kup taką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@daniel0313 może być problem z tą przedłużką, jeżeli średnica wewnętrzna tulei wyciągu na wysokości śrubek jest większa niż 2 cale :/

Temat był wałkowany w kwietniu:

 

 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, bartolini napisał:

A czy długość tego adaptera ma znaczenie bo widzę że są różne długości, 35mm, 50mm i dłuższe? Prośba do posiadaczy synt, sprawdźcie proszę jaka tam podchodzi orginalna przedłużka 35 czy 50 mm?

Edytowane przez daniel0313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, daniel0313 napisał:

A czy długość tego adaptera ma znaczenie bo widzę że są różne długości, 35mm, 50mm i dłuższe? Prośba do posiadaczy synt, sprawdźcie proszę jaka tam podchodzi orginalna przedłużka 35 czy 50 mm?

Jesli z pomiaru wychodzi 51 mm to potrzeba 50 mm, tak ?

A jak już kupujesz, to warto taką z gwintem 2" pod filtry.

 

PS. Synty mają 50 mm przedłużkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie spotkałem jeszcze optyki która oświetlona mocnym, bezpośrednim światłem - np. latarką ledową lub lampą błyskową aparatu, nie spowodowała palpitacji serca, pocenia się rąk oraz problemów gastrycznych. Każda najdrobniejsza rzecz wówczas wychodzi. Gdybyś tarł lustro w łazience nawet całą noc, a potem poświecisz w ten sposób - wyjdzie masa syfu. Wielokrotnie mi się zdarzało że po myciu LG w normalnym oświetleniu nic a nic nie było widać, a po takim mocnym oświetleniu wyłaziły jakieś liszaje, niby kropelki, kropeczki itp. Oczywiście od razu pretensje do siebie czy to ja narobiłem podczas mycia itp...

Zapomnij o tym - to nie ma najmniejszego wpływu. Wyrąbałem kiedyś w 15 cm lustrze sporą dziurę upuszczając na nie lusterko wtórne. Wyglądało to makabrycznie, ale prawda była taka, że nawet ta paskudna rana stanowiła ledwie ok. 1% powierzchni - jakakolwiek różnica spowodowana tym wypadkiem była nie do wyłapania okiem.

lustro1.jpg

lustro3.jpg

Edytowane przez lulu
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, daniel0313 napisał:

Tak ale te 51 mm to średnica a nie wysokość...w modelach gso widzę że ta przedłużka 2 cale ma 35mm

Nie doczytałem. Przepraszam. W SW jest 50 mm (mam Flex 14"). Choć u mnie, jeden okular ostrzy trochę wyżej (jakieś 51 mm). Kup taką z gwintem jak pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, daniel0313 napisał:

A czy długość tego adaptera ma znaczenie bo widzę że są różne długości, 35mm, 50mm i dłuższe? Prośba do posiadaczy synt, sprawdźcie proszę jaka tam podchodzi orginalna przedłużka 35 czy 50 mm?

35mm będzie za krótka. Podtoczenie na tulejce okularu będzie wypadać akurat na wysokości camping ringa/śrubek mocujących, co będzie skutkowało przechylaniem się okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, bartolini napisał:

35mm będzie za krótka. Podtoczenie na tulejce okularu będzie wypadać akurat na wysokości camping ringa/śrubek mocujących, co będzie skutkowało przechylaniem się okularu.

Dziękuję Panowie za cierpliwość, kupię tę podlinkowana powyżej 50 mm skoro tak doradzacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.