Skocz do zawartości

02.03.2005 - niezły wieczorek :)


antyqjon

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wieczór była niezła, bezchmurna pogoda, dzisiaj też się nieźle zapowiada. Koło godziny 18 wyniosłem na taras Skyluxa i lornetkę, a parę minut później rozpocząłem obserwacje. Zacząłem od oceny kilku zmiennych, w tym mojej ulubionej YY Eri. Zrobiłem parę ocen i przeniosłem się do Skyluxa z Vixenem Plosslem 32 mm w wyciągu i Tele Vue Plosslem 11 mm (mój nowy nabytek) na półeczce. Podczas obserwacji używałem tylko tych dwóch okularków.

 

Pierwszy był Saturn i okolice. 64x to nie za wiele, ale udało mi się zauważyć ciemniejszy pas na tarczy planety. Potem przeniosłem się na Kastora i ładnie go rozdzieliłem, fajnie widoczna różnica kolorów w Tele Vuju ;) Tuż obok Saturna była mgławica planetarna NGC 2392 "Eskimos", w 22x wyglądająca jak gwiazdka ok. 8.5 mag., 64x ukazało ją jako rozmytą tarczkę, podczas gdy sąsiednia gwiazda była punktowa jak szpileczka.

 

Następnie szybki rzut oka w Oriona, M42 bez zachwytu, ale niebo nie było najlepsze, Trapez ładnie rozdzielony i widoczna różnica kolorów gwiazd. M78 znalazłem bez problemu w Vixenie, a po przesiadce na 64x mogłem dostrzec trójkątny kształt z dwiem gwiazdkami 10 mag. w środku. M1 też odszukałem bez problemu, w 64x miała elipsoidalny kształt bez żadnych szczegółów. Potem wróciłem do lornetki, oceniłem znowu kilkanaście zmiennych. Znana miryda R Leonis ładnie jaśnieje, już jest w zasięgu lornetek klasy 50-60mm. Widziałem w lornetce M46 i 47, od których zacząłem poszukiwania gwiazdek z akcji "Rufa" (konkretnie TY i X Pup). Poszukiwania uwieńczone sukcesem - obie odnalazłem i oceniłem. Potem oceniłem kolejne nowe dla mnie zmienne - V635 Mon i UX Mon, obie typu EA, położone niedaleko kolejnego Messiera - M48.

 

Przemieszczając się między lornetką a teleskopem, zrobiłem tego wieczoru ćwierćmaraton Messiera. Zaliczyłem następujące obiekty z tego katalogu (niechronologicznie, ale po kolei numerami katalogowymi): 1, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 50, 51, 52, 65, 66, 77, 78, 81, 82 93, 103, 110. Do tego kilka NGC-ów, głównie gromad otwartych. Przed 22 skończyłem obserwacje z powodu mroźnego wiatru, który zaczął przywiewać cirrusy. Poniżej parę zdjęć z mojego stanowiska obserwacyjnego na tarasie:

 

 

Mój taras - lornetka, teleskop i inne rzeczy...

stanowisko.jpg

 

Sprzęt - czyli teleskop Skylux 70/700 i lornetka Breaker 12x60

sprzet.jpg

 

Na murku leży czeski atlas nieba, poradnik obserwatora gz, mapki AAVSO, zeszyt i pudełko na okulary

murek.jpg

 

Rzeczone pudełko zamknięte...

pudelko2.jpg

 

I otwarte :)

pudelko.jpg

 

Moje okulary (nie licząc tych na nosie) - od lewej: Kellner 4 mm ( z zestawu), Tele Vue Plossl 11 mm, Kellner 20 mm (z zestawu), Vixen Plossl 32 mm

okulary.jpg

 

W trakcie obserwacji...

ja.jpg

 

Przeszkadzające mi lampy uliczne

lampy.jpg

lampy2.jpg

lampy3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.