Skocz do zawartości

Moja Andromeda HaLRGB


apolkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Łatwo nie było zwłaszcza dodać Ha bez szumu. Pierwsza próba, ale już wiem, że spróbuję od nowa. W międzyczasie będę dokładał klatek. SpaceCat + ASI1600MMPro. Różne czasy ekspozycji złożone w jednym procesie używając skryptu BPP w Pixie.. Łącznie około 3 godzin + flaty i darki.

M31_HaLRGB_PIX_PS_small.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sebastianus napisał:

Bakgraund jakiś zielony wyszedł, a galaktyka jakby z innego zdjęcia wstawiona. Dziwne to jakieś.

Nic nie wstawiałem z innego zdjęcia. Użyłem maski z GAME żeby wywalić czerwony szum z tła po wstawieniu Ha.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę robił jeszcze raz od początku, żeby w innym momencie zadbać o szumy z Ha i wtedy nie powinno być problemu. Zaraz zerknę i może SNCR pomoże. Tło tłem, ale jak sama galaktyka? EDIT. Wersja 2. Lepiej?

Będę wdzięczny za rekomendacje dotyczące monitora, który nie doprowadzi do bankructwa, a pomoże ogarnąć kolory. Coś 32"+.M31_HaLRGB_PIX_PS2_mod_small.thumb.jpg.7d77b5845a526477330aa31c4c9631c0.jpg

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Tayson napisał:

Może od początku. Kalibracja koloru? 

Mógłbyś wskazać wersję Andromedy, którą można uznać za referencyjną jeśli chodzi o kolory? Kalibrację raczej się robi odnosząc się do wzorca, a tych nawet na tym forum jest dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Tylko jak dodaję Ha w NBRGB, to mi cała misterna kalibracja idzie ... i wychodzi zielone. Potem to już rzeźba, bo nie bardzo wiem jak to ogarnąć. Muszę poszukać na YT, bo widziałem tutorial jak dodawać Ha w Pixelmath formułą i wychodziło fajnie.

 

 

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Tayson napisał:

Ponieważ kalibrację koloru trzeba zrobić dla RGB, a dopiero później "recznie" dodać wodór. Z automatu to co najwyżej można zamówić lody. 

Tak próbowałem. Miałem kilka wariantów LRGB, RGB + L itd, łączone w wersji liniowej i po różnych strechach, ale z kombinacją z Ha poszedłem na łatwiznę i musiałem to jakoś ratować. To są moje pierwsze takie fotki. Ja w kwietniu nie miałem pojęcia co to jest astrofotografia ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, apolkowski napisał:

To są moje pierwsze takie fotki. Ja w kwietniu nie miałem pojęcia co to jest astrofotografia ;-)

Więc nie dokładaj na siłe jakiś Ha, tylko zrób porządne LRGB. I spróbuj zrobić do krok po kroku, a nie rzucać się na głęboka wode. Ogólnie zdjęcie wygląda jak wklejona Andromeda na tle czarnego nieba. Uzywając Pixa po prostu złoż 3 niewyciągniete stacki RGB i zobacz co wyjdzie. Dołóż później L najwyżej 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

A mógłbyś pokazać - z czystej ciekawości - sam kanał Ha, czarno-biały?

Mało tego jest i szumi. Plan był taki, żeby mocno to podbić w HT i z tego, co zostanie zrobić "landrynki" do Andromedy. Ale taka wersja kiepsko mi się integrowała w NBRGB, więc wróciłem do liniowej, a ona dołożyła szum. Za szybko chciałem mieć efekt.

 

image.png.99587a9676d0d9417d465b5ce6fa3d4f.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, danon napisał:

Więc nie dokładaj na siłe jakiś Ha, tylko zrób porządne LRGB. I spróbuj zrobić do krok po kroku, a nie rzucać się na głęboka wode. Ogólnie zdjęcie wygląda jak wklejona Andromeda na tle czarnego nieba. Uzywając Pixa po prostu złoż 3 niewyciągniete stacki RGB i zobacz co wyjdzie. Dołóż później L najwyżej 

M31_LRGB_cal_3.jpg.403832c1c137b1e69c123c8811eb8ef0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A faktycznie pisałeś, szukałem kątem oka aperatura/ogniskowa a podałes model. 

Składajac jakikolwiek kolor powinienes zebrać odpowiednia ilość klatek, teoretycznie każdy kolor na takim obiekcie, był po 40 minut co daje Ci już ponad półtorej godziny samego koloru, więc gdzie tu zmieścić Ha i L? Lustrzanką jest to wykonalne i pewnie głównie na andromedzie. Wodór to jest wąskie pasmo światła. Tutaj tło jest rejestrowane minimalnie więc trzeba zebrać go bardzo dużo żeby uśrednić materiał. Samego wodoru musiałbyś dopalić z 6 godzin. 

Jeśli dopiero zaczynasz przygode to też popytać się było jak w ogole robić takie obiekty, bo nie wiem czemu chciałeś koniecznie zrobić coś co robią najczęściej juz doświadczeni wyjadacze. Dodawanie róznych materiałow wymaga znajomości tego co sie chce dodać i po co. Tu nie chodzi to że każdy ma robić w ten sposób zdjęcia. 

Zrób 3 godziny L porządnie z dobrym detal i dołoż do tego 2 godziny koloru może tak zacznij ;)

Edytowane przez danon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im bardziej patrzę na to zdjęcie tym bardziej nie widzę w nim tego, co mi się wydawało, że w nim jest.

Ja jestem stary facet i nie bardzo mam czas na to, żeby przez 10 lat iść krok po kroku. Poza tym radość mi daje na razie widzieć, że wychodzi mi coś nowego, a nie, że robię coś doskonale.

Dzięki za wszystkie cenne komentarze. 

Swoją drogą PIX to wielkie narzędzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wrzuciłem do swojego tematu M31. Nie traktuj moich zdjęć jako referencyjnych, ale chyba obróbka powinna iść w mniej więcej takim kierunku.
 

Image10_ABE_DBE-2.jpg

 

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, apolkowski napisał:

Dla mnie wzorem było zdjęcie @Grzędziel, które mnie zainspirowało i dzięki któremu jestem dziś na tym forum. Ono trochę inaczej przedstawiało M31, ale dzięki @Winter za kolejny punkt odniesienia.

Jeżeli potrzebujesz pomocy to pisz, pomogę jak tylko będę mógł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.