Skocz do zawartości

PROSZĘ O POMOC


aratingettar

Rekomendowane odpowiedzi

dzień dobry,

dopiero zaczynam swoją przygodę z astronomią amatorską i mam dość poważny problem.

mam teleskop typu refraktor w którym obraz jest odwrócony, przez co nie mogę znaleźć żadnego interesującego mnie obiektu. Czy da się cokolwiek z tym zrobić, lub czy jest jakaś przystępna metoda która mi pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, aratingettar napisał:

ale nic innego nie, żadnych

mgławic a nawet większych gwiazd

Pewnie szukacz nie zgrany z okularem.

To co na przecięciu nitek szukacza ma być w polu widzenia w okularze.

Złap w okular jakiś obiekt np.komin w dzień  czy jasną gwiazdę w nocy i zagraj szukacz by to co widzisz w okularze było też w nim widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj Jowisz, Saturn lub Mars, mocno świecą wieczorem. Może ten teleskop jest za słaby na obiekty głębokiego nieba lub spodziewasz się czegoś jasnego a one są dość słabe, takie mgiełki. Ja też zaczynam obserwacje i pierwsze co zobaczyłem to M57, łatwo znaleźć, namierzasz dwie gwiazdy z Lutni i przesuwasz od jednej do drugiej, jak nie wiesz czego się spodziewać to łatwo przeoczyć. Moja metoda, żeby trafić w DS to namierzam szukaczem na najbliższą jasną gwiazdę, następnie jedyn okiem patrzę na SkySafari w telefonie (w trybie noc) a drugim w okular i skaczę od gwiazdy do gwiazdy. Mam reflektor i mi obraca obraz więc telefon musze trzymać do góry nogami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadnicze pytanie co to za teleskop i czy mgławice i ogólnie DS są w jego zasięgu. Druga sprawa to tak jak piszą koledzy ustaw szukacz - ja jestem zwolennikiem ustawiania na gwiazdy - teraz masz jasną Vegę czy Deneba powinieneś znaleźć. Jaki masz montaż - azymutalny czy paralaktyczny ? No i jeszcze daj znać jakie tam masz okulary. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, aratingettar napisał:

dzień dobry,

dopiero zaczynam swoją przygodę z astronomią amatorską i mam dość poważny problem.

mam teleskop typu refraktor w którym obraz jest odwrócony, przez co nie mogę znaleźć żadnego interesującego mnie obiektu. Czy da się cokolwiek z tym zrobić, lub czy jest jakaś przystępna metoda która mi pomoże?

Obiekty DS nawet w dużym sprzęcie nie wyglądają tak jak na kolorowych fotkach. Może tego się spodziewałeś, a w okularze to wygląda marnie, albo wcale, zwłaszcza w mieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał:

Kup kątówkę i szukacz z kątówka, bo szukacz też odwraca obraz :) 

Żeby wszystko grało, ustaw zbieżność teleskopu z szukaczem. Najlepiej w dzień, znajdź teleskopem z największym numerycznie okularem np. 25mm jakiś odległy punkt, np. komin wętylacyjny tak, żebyś miał go mniej więcej w środku obrazka, potem ustaw na niego lunetkę. Potem zmień okular na mniejszy numerek np. 10mm i doprecyzuj na jakiś detal kominka, i dostrój ponownie lunetkę. 

 

Edytowane przez dj_peterka
Uzupelnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@aratingettar na odwrócony obraz w teleskopie - polecana już wcześniej kątówka pryzmatyczna. Szukacz też możesz zmienić na kątowy, tez mają pryzmat i dają obraz tzw. prosty. Kątówki zwierciadlane dają obraz zamieniony lewo-prawo.

Co do mgławic... zależy czego się spodziewasz :) żaden teleskop amatorski nie da takiego obrazu jak na zdjęciach. To, co tu na forum wrzucają to wiele godzin rejestrowania światła kamerą, stackowanie, a na koniec poprawiane w photoshopie. W zależności od klasy nieba jakie masz będziesz widzieć mgiełki, jasne punkciki, lub nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukacz najlepiej ustawiać w dzień, przynajmniej wstępnie. Tylko konieczne na czymś odległym o 0.5 km przynajmniej, a nie na drzewie po drugiej stronie ogródka, to b. ważne (chodzi o tzw. efekt paralaksy). I napisz wreszcie, jakie są parametry tego teleskopu, tzn. średnica obiektywu (D) i ogniskowa (F). Czasami występuje oznaczenie D/F, np. 90/900, 70/700, 70/900 itp.

Wiedza, jaki to teleskop pomoże doradzającym.  Druga sprawa, to jakie masz okulary w zestawie, ich ogniskowe. Z twojego opisu wynika, że prawdopodobnie 3 sztuki, w tym jedna dająca absurdalne powiększenie 300x.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.