Jump to content

PROSZĘ O POMOC


aratingettar
 Share

Recommended Posts

dzień dobry,

dopiero zaczynam swoją przygodę z astronomią amatorską i mam dość poważny problem.

mam teleskop typu refraktor w którym obraz jest odwrócony, przez co nie mogę znaleźć żadnego interesującego mnie obiektu. Czy da się cokolwiek z tym zrobić, lub czy jest jakaś przystępna metoda która mi pomoże?

Link to comment
Share on other sites

Teraz, aratingettar napisał:

ale nic innego nie, żadnych

mgławic a nawet większych gwiazd

Pewnie szukacz nie zgrany z okularem.

To co na przecięciu nitek szukacza ma być w polu widzenia w okularze.

Złap w okular jakiś obiekt np.komin w dzień  czy jasną gwiazdę w nocy i zagraj szukacz by to co widzisz w okularze było też w nim widoczne.

Link to comment
Share on other sites

Spróbuj Jowisz, Saturn lub Mars, mocno świecą wieczorem. Może ten teleskop jest za słaby na obiekty głębokiego nieba lub spodziewasz się czegoś jasnego a one są dość słabe, takie mgiełki. Ja też zaczynam obserwacje i pierwsze co zobaczyłem to M57, łatwo znaleźć, namierzasz dwie gwiazdy z Lutni i przesuwasz od jednej do drugiej, jak nie wiesz czego się spodziewać to łatwo przeoczyć. Moja metoda, żeby trafić w DS to namierzam szukaczem na najbliższą jasną gwiazdę, następnie jedyn okiem patrzę na SkySafari w telefonie (w trybie noc) a drugim w okular i skaczę od gwiazdy do gwiazdy. Mam reflektor i mi obraca obraz więc telefon musze trzymać do góry nogami.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zasadnicze pytanie co to za teleskop i czy mgławice i ogólnie DS są w jego zasięgu. Druga sprawa to tak jak piszą koledzy ustaw szukacz - ja jestem zwolennikiem ustawiania na gwiazdy - teraz masz jasną Vegę czy Deneba powinieneś znaleźć. Jaki masz montaż - azymutalny czy paralaktyczny ? No i jeszcze daj znać jakie tam masz okulary. 
 

Link to comment
Share on other sites

Jaki to jest model teleskopu?  Orientujesz się jaką ma aperturę lub/i ogniskową? To dość zasadnicze dane żeby coś powiedzieć. O powiększeniu 300 razy raczej nie mówmy . 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, aratingettar napisał:

dzień dobry,

dopiero zaczynam swoją przygodę z astronomią amatorską i mam dość poważny problem.

mam teleskop typu refraktor w którym obraz jest odwrócony, przez co nie mogę znaleźć żadnego interesującego mnie obiektu. Czy da się cokolwiek z tym zrobić, lub czy jest jakaś przystępna metoda która mi pomoże?

Obiekty DS nawet w dużym sprzęcie nie wyglądają tak jak na kolorowych fotkach. Może tego się spodziewałeś, a w okularze to wygląda marnie, albo wcale, zwłaszcza w mieście.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, JSC napisał:

Kup kątówkę i szukacz z kątówka, bo szukacz też odwraca obraz :) 

Żeby wszystko grało, ustaw zbieżność teleskopu z szukaczem. Najlepiej w dzień, znajdź teleskopem z największym numerycznie okularem np. 25mm jakiś odległy punkt, np. komin wętylacyjny tak, żebyś miał go mniej więcej w środku obrazka, potem ustaw na niego lunetkę. Potem zmień okular na mniejszy numerek np. 10mm i doprecyzuj na jakiś detal kominka, i dostrój ponownie lunetkę. 

 

Edited by dj_peterka
Uzupelnienie
Link to comment
Share on other sites

@aratingettar na odwrócony obraz w teleskopie - polecana już wcześniej kątówka pryzmatyczna. Szukacz też możesz zmienić na kątowy, tez mają pryzmat i dają obraz tzw. prosty. Kątówki zwierciadlane dają obraz zamieniony lewo-prawo.

Co do mgławic... zależy czego się spodziewasz :) żaden teleskop amatorski nie da takiego obrazu jak na zdjęciach. To, co tu na forum wrzucają to wiele godzin rejestrowania światła kamerą, stackowanie, a na koniec poprawiane w photoshopie. W zależności od klasy nieba jakie masz będziesz widzieć mgiełki, jasne punkciki, lub nic.

Link to comment
Share on other sites

Tak, kalibracja szukacza, i szukasz po gwiazdach. Szacując gołym okiem jasność nieba na skali Bortle'a (ewentualnie na lightpollutionmap) będziesz mniej-więcej wiedział czego się spodziewać w okularze.

Edited by lkosz
Link to comment
Share on other sites

Żadnej latarni, reklamy LEDowej, koszmarnego dworku oświetlonego czym sie da? Niemożliwe :D W ostateczności celuj w Syriusza, Wegę itp. jasne gwiazdy :D na oko, z okularem o długiej ogniskowej

Link to comment
Share on other sites

Szukacz najlepiej ustawiać w dzień, przynajmniej wstępnie. Tylko konieczne na czymś odległym o 0.5 km przynajmniej, a nie na drzewie po drugiej stronie ogródka, to b. ważne (chodzi o tzw. efekt paralaksy). I napisz wreszcie, jakie są parametry tego teleskopu, tzn. średnica obiektywu (D) i ogniskowa (F). Czasami występuje oznaczenie D/F, np. 90/900, 70/700, 70/900 itp.

Wiedza, jaki to teleskop pomoże doradzającym.  Druga sprawa, to jakie masz okulary w zestawie, ich ogniskowe. Z twojego opisu wynika, że prawdopodobnie 3 sztuki, w tym jedna dająca absurdalne powiększenie 300x.

Pozdrawiam

-J.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.