Skocz do zawartości

APO: Askar FRA 400. Dlaczego tak/nie?


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

W toku moich poszukiwań odpowiedniego dla mnie Apo coraz bardziej przychylam się do tytułowego Askar FRA 400 w wersji bez dodatkowego reduktora. Najtaniej można go teraz kupić za 4217 zł. 

 

Podstawowe dane:

- kwintuplet (5 elementów)

- 72mm / 400mm (F/5.6)

- rotator

- wyciąg 3"

 

I tu prośba do właścicieli wszelkiej maści Apo: co sądzicie o tym konkretnym teleskopie? Warto? Dlaczego tak, dlaczego nie?

 

strona producenta:

http://www.askarlens.com/index.php/wap/class2/182.html

 

sklep - teleskop-express:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p12262_ASKAR-FRA400-72-mm-Aperture-f-5-6-Quintuplet-Flatfield-APO-Astrograph.html

 

sklep - aliexpress:

https://pl.aliexpress.com/item/4000988781673.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.448b38a0umgn16&algo_pvid=26290b75-2927-419c-b161-4231e748410e&algo_expid=26290b75-2927-419c-b161-4231e748410e-0&btsid=0b0a01f815982843804771318e5afc&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ja dobrze czytam poniższy diagram to dla odległości 12 mm od centrum spot size jest ponad 7 mikrometrów co oznacza krzywiznę pola 40% dla matrycy o przekątnej 24 mm. No słabo...

reducer-f39-fra400-spot-1000.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam, to jest dublet ED z 3-elementowy  flattenerem w wyciągu. Producent nie podaje z jakiego dokładnie szkła są elementy ED. Gdyby choć jeden był z FPL53 specyfikacja by o tym na pewno wspomniała :hmmm:.

 

@RadekK jaka matryca.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, wessel napisał:

Bez reduktora może być tylko gorzej. A mam pytanie dodatkowe- jaką kamerą zamierzasz fotografować?

Na razie działam Canonem M50 (APS-C, piksel 3.7 um). Kiedyś pewnie sięgnę po astrokamerkę, ale nie od razu.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, RadekK napisał:

@Piotr4d gdzie znalazłeś taką infomację, że dublet z 3-elementowym flattenerem?

Błędnie zinterpretowałem opis, jest dual ED a nie dublet ED.

To jest obiektyw Petzvala. 

 

19 minut temu, RadekK napisał:

Matryca 4/3"

Asi 1600, tak? Jeśli tak, to jest względnie dobrze z korekcją. Ale z matrycą APS-C chemika będzie to o wiele gorzej wyglądać.

Edytowane przez Piotr4d
Błąd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wessel napisał:

No to sam policz- gwiazda na krawędzi matrycy będzie o 50% większa jak w centrum.

Jak policzyć? Piszesz o wersji bez reduktora?

 

Zainteresowała mnie ta tuba, bo szukam czegoś w miarę możliwości niemal bezobsługowego. Ma być dobra jakość bez ciągłej walki ze sprzętem.

 

W materiałach piszą, że ma dobrze obsługiwać FF, więc chyba na APS-C powinno być bardzo dobrze?

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Piotr4d said:

Asi 1600, tak?

Zgadza się ;) Korekcja pola jest bardzo dobra. CCD Inspector wylicza krzywiznę na tej matrycy na 5,3%. Większa matryca oczywiście narażona będzie na większą krzywiznę, ale sądzę że wynik będzie bardzo dobry. Ja jestem mile zaskoczony tym szkłem - chyba pierwszym w PL, biorąc pod uwagę to że premiera była w kwietniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Piotr4d napisał:

Nie kupuj czegoś nie sprawdzonego i przetestowanego przez wielu użytkowników. Nowe nie sprawdzone modele, to spore ryzyko.

Czyli lepiej coś w tym stylu?

- SharpStar 76EDPH + korektor

- WO GT 71 II + korektor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Piotr4d napisał:

Do tego nie potrzeba dodatkowego korektora. To jest 3-elementowy obiektyw z 3-elementowm korektorem wbudowanym w wyciąg. Czyli na dobra sprawę triplet z FR w eleganckiej obudowie. 

Dziwne. Na stronach sklepów piszą, że do niego jest dodatkowy flatener/reduktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dobrychemik napisał:

Ma być dobra jakość bez ciągłej walki ze sprzętem.

 

W materiałach piszą, że ma dobrze obsługiwać FF, więc chyba na APS-C powinno być bardzo dobrze?

Marka Sharpstar to ta, z którą nie chcę mieć nic do czynienia. Dokładnie taki sam opis widniał przy 71SDQ, który kupiłem nowy. Jedyna matryca, jaką krył płaskim polem to ASI120. 

Tu masz przykładowe fotki. Weź poprawkę na to, ze to moje pierwsze DSy. ASI071 - APSC 

1. https://astropolis.pl/uploads/monthly_2019_06/barnard72.jpg.34c0055bcaabe014ee7579caf41715d7.jpg

2. https://astropolis.pl/uploads/monthly_2019_06/as.jpg.2adcad59a1bfd53f84dac57c262d1bf2.jpg

 

Rok batalii i wymieniono mi go na zbrandowany TS (sprawdzony przez Astroshop razem z pełną klatką), który miał również wady i finalnie dostałem zwrot kasy na konto. Według Astroshopu, producent nie odzywał się kilka tyg. AS też omijam. Przez całe życie nie zrobiłem tyle reklamacji, co przez rok u nich.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dobrychemik napisał:

 

 

Zainteresowała mnie ta tuba, bo szukam czegoś w miarę możliwości niemal bezobsługowego. Ma być dobra jakość bez ciągłej walki ze sprzętem.

 

W materiałach piszą, że ma dobrze obsługiwać FF, więc chyba na APS-C powinno być bardzo dobrze?

No to nieźle się ubawiłem. Bezobsługowego? Bez walki ze sprzętem? Chemiku drogi, przerzuć się na szachy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piotr4d napisał:

Do tego nie potrzeba dodatkowego korektora. To jest 3-elementowy obiektyw z 3-elementowm korektorem wbudowanym w wyciąg. Czyli na dobra sprawę triplet z FR w eleganckiej obudowie. 

Ja mam TS76EDPH i korektor jest wkręcany w tubę. Nie w wyciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dobrychemik napisał:

Na razie działam Canonem M50 (APS-C, piksel 3.7 um). Kiedyś pewnie sięgnę po astrokamerkę, ale nie od razu.

Na kolorowej matrycy to z optycznego punktu widzenia można myśleć jakby piksel był 2x większy (bo maska bayera). 2x mniej widoczne są wszelkie wady optyczne.

11 godzin temu, Piotr4d napisał:

Błędnie zinterpretowałem opis, jest dual ED a nie dublet ED.

To jest obiektyw Petzvala. 

 

Asi 1600, tak? Jeśli tak, to jest względnie dobrze z korekcją. Ale z matrycą APS-C chemika będzie to o wiele gorzej wyglądać.

Moim zdaniem różnica między APSC a ASI1600 będzie mała, bo rozmiar jest przecież bardzo podobny, a jak pisałem, na matrycy kolorowej wszelkie wady widać dużo mniej niż na analogicznym mono.

 

Moim zdaniem warto kupić tą tubę i sprawdzić jak najszybciej na gwiazdach - jak będzie udany, to zostawić, a jak schrzaniony to wywalić na zwrot kasy. Sharpstary są świetne, gdy ich nie zwalą. Kto wie, może w końcu ogarnęli kontrolę jakości.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Nowok76 napisał:

Ja mam TS76EDPH i korektor jest wkręcany w tubę. Nie w wyciąg.

To gdzie ten korektor jest umieszczony?

 

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Moim zdaniem różnica między APSC a ASI1600 będzie mała,

Bez testów nie sposób dowieść racji. 

 

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wessel napisał:

No to nieźle się ubawiłem. Bezobsługowego? Bez walki ze sprzętem? Chemiku drogi, przerzuć się na szachy....

Zgadzam się z kolegą @wessel - nie ma czegoś takiego jak bezobsługowy sprzęt. 

 

Jeśli chodzi o połączenie wymagające najmniejszej obsługi, to do tego Canona M50 należałoby dokupić adapter na bagnet Canon EF oraz obiektyw Canon 400mm f/5.6L. 

Użytkownicy tego obiektywu chwalą go sobie i nie słyszałem, aby ten obiektyw jakąś optyczną wtopę zaliczył... Ale to obiektyw, w związku z czym na gwiazdach będą widoczne spajki od listków przysłony, ale dla niektórych mają one swój urok :) 

Należy tutaj dodatkowo wspomnieć iż wspomniany obiektyw będzie ok. dwa razy lżejszy od jakiegokolwiek refraktora z flattenerem o zbliżonej ogniskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.