Jump to content

Co to za obiekt na zdjęciu?


Recommended Posts

Cześć.

Fotografowałem dzisiaj Księżyc i jedna fotka zwróciła moją szczególną uwagę.

5f5af37ea76373ad.jpg

Chodzi mi o ten obiekt po lewej stronie Księżyca. Ktoś potrafi zidentyfikować co to jest? Artefakt, gwiazda, satelita, samolot?

Przyznam szczerze, że na początku pomyślałem, że to jakiś satelita, tym bardziej że na powiększeniu cyfrowym wychodzi coś takiego:

6bfebf839315e12a.jpg

Przy jeszcze większym powiększeniu przypomina mi Airbusa A320 Wizzaira w zakręcie (od przodu do połowy fioletowy a dalej biały) :)

fb45efbfa2b741a4.jpg

Tylko, że Wizzair chyba już wszystkie przemalował na nowe malowanie, czyli odwrotne - od przodu do połowy biały a dalej fioletowy. I to się nie zgadza ze zdjęciem.

Poza tym sprawdziłem na playbacku w FR24 i żaden Wizzair nie latał w pobliżu. Jedynie LOT i Ryanair, ale to też nie wiem czy dokładnie na kierunku robienia zdjęcia.

Sprawdziłem też Stellarium i nie znalazłem żadnego satelity w pobliżu Księżyca. Jedyne co pokazuje Stellarium w tej okolicy to Acrab.

Obiekt jest widoczny też na innych zdjęciach i w porze w której fotografowałem był mniej-więcej w stałej odległości od Księżyca (to zupełnie wyklucza samolot).

Wrzucam w oryginalnych rozmiarach nieobrabiane, żeby każdy mógł sobie sprawdzić.

1532afaec8d56813.jpg

51bea98dccb49552.jpg

Zatem wszystko wskazuje na gwiazdę Acrab rozmazaną w ciekawy sposób.

A Wy co o tym myślicie?

 

 

 

Edited by AviatorL
Link to post
Share on other sites

A o której godzinie? No dzisiaj było zakrycie bety2 scorpi więc mogła być i ona. Nie widziałeś przez teleskop omegi1 i omegi2 scorpi nieopodal?

Edited by lkosz
Link to post
Share on other sites

Pierwsza fotka jest z godziny 20:03, ostatnia którą mam z godziny 20:13 (nie wrzucałem jej bo wygląda podobnie do tej co wrzuciłem tylko jest mniej wyraźna, ale widać to samo w tym samym miejscu). Nie posiadam teleskopu niestety, tylko aparat z 30x zoomem optycznym.

Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie to Wizzair, cały czas mają takie barwy, widzę je czasami kilka razy dziennie. Sprawdź przeloty o danej godzinie na flight radar w promieniu do 200-300km.

 

Natomiast jeśli obiekt był tam przez dłuższy czas to najprawdopodobniej widziałeś okolice dzisiejszego "zakrycia" :)

Edited by dexter77
Link to post
Share on other sites

Kropka jest w odległości ~0,24 stopnia od krawędzi Księżyca, o 20:03 gwiazda była ok. 13-15 minut łuku od Księżyca, co się zgadza. Na 99% to Beta2 Scorpi.

Link to post
Share on other sites

Ja akurat widuję i fotografuję tylko Wizzairy z białymi dziobami, ale skoro mówisz że fioletowe też latają to pewnie tak jest.

W sumie najbardziej to przypomina samolot i może zupełnie przypadkiem akurat trafiłem go w tym miejscu, w którym na kolejnych fotkach jest już gwiazda.

Sprawdzę jeszcze raz FR24, ale zagadka niezła :)

Link to post
Share on other sites

Tak, to się zgadza, tylko ten kształt i kolor mnie zainteresował. Wg FR24 jedyny Wizzair jaki o tej porze był nad Polską, wystartował chwilę wcześniej z Gdańska. To nie ten.

Wszystko wskazuje na gwiazdę o której piszecie, rozmazaną w ciekawy sposób (zdjęcie z ręki, późniejsze były już ze statywu). Kolor może być wynikiem jakiejś aberracji chromatycznej czy czegoś w tym stylu, gdyż to nie jest aparat najwyższych lotów. To chyba jedyne logiczne wytłumaczenie :)

 

Link to post
Share on other sites

Widziałem początek zjawiska , niestety póżniej musiałem iść

do pracy ,ale i tak nie żałuję bo całe zjawisko przykryła wszechobecna w tym roku chmurwa.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 14 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 111 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 164 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 84 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.