Skocz do zawartości
  • 0

Meade Star Pro AZ 102/660 AZ. Sky Watcher 90/900 czy Dobson 6


Sokolokos

Pytanie

Interesuje mnie zakup teleskopu.Astronomią interesuję się(interesuję to dużo powiedziane)od około dwóch lat,kiedy to będąc w Chile na Pustyni Atacama spędziłem dwie noce w wypożyczonym aucie pod niezwykle gwieździstym niebie.Miałem wtedy do dyspozycji tylko aparat superzoom Nikon P610.Coś tam już wiem,rozpoznaję kilka gwiazdozbiorów,gwiazd i planet na nocnym niebie.Takie minimum wiedzy.Ale do rzeczy Dotychczas niebo obserwowałem przez lornetkę Celestron 25x70.Jednak chciałbym zobaczyć coś więcej.Biorę pod uwagę zakup refraktora Meade Star Pro AZ 102/660 AZ.Sky Watcher 90/900 badź zwierciadlany Dobson 6.Mieszkam na wsi.Mam do dyspozycji podwórko posesji i balkon na 1-szym piętrze mojego domu z widokiem na niebo południowe i po części nieba wschodniego i zachodniego.z góry dziękuję za ewentualne rady i opinie

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

A czy z tym dobsonem 8” wchodzi w grę wysyłka ? Mam w razie potrzeby pudełko po 8” i gdyby to pomogło to mogę Ci za free wysłać - nie potrzebję. Na marginesie - 2” więcej to prawie 60%lustra więcej . Jedź te 100 km albo daj znać to Ci wyślę pudło na tubę. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, marro napisał:

A czy z tym dobsonem 8” wchodzi w grę wysyłka ? Mam w razie potrzeby pudełko po 8” i gdyby to pomogło to mogę Ci za free wysłać - nie potrzebję. Na marginesie - 2” więcej to prawie 60%lustra więcej . Jedź te 100 km albo daj znać to Ci wyślę pudło na tubę. 

Skontaktuję się ze sprzedawcą i zapytam.Swoją drogą dziękuję bardzo za chęć bezinteresownej pomocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A więc odczekałem prawie miesiąc przeglądając ogłoszenia ze sprzętem z drugiej ręki.No i ostatecznie nabyłem używany teleskop Dobson 6 za 650 PLN z okularami Super 25 mm oraz UWA-58 6 mm.Ten drugi okular był dokupiony przez poprzedniego właściciela i kosztował ponoć 300 PLN.Dwa razy obserwowałem z mojego podwórka gdzie nie ma zbyt korzystnych warunków do obserwacji ponieważ znajduje się na ulicy kilka latarni i niewielka odległość od miasta.Wczoraj pojechałem kilkanaście kilometrów dalej gdzie w zenicie już widoczne były zarysy Drogi Mlecznej.Więc skoncentruję się na wczorajszej obserwacji.Pomimo już w miarę ciemnego nieba księżyc jednak zaznaczył swoją obecność,zatem nawet nie chciało mi się specjalnie wyszukiwać Andromedy.Wczoraj jak wiadomo była noc Marsa.Co zobaczyłem.Jakąś rdzawą kuleczkę która za nic nie chciała odsłonić szczegółów.Obraz delikatnie falował.Nie wiem czy to za sprawą ruchów atmosfery.Podobnie było z Jowiszem.Mniej więcej wiem jakie są proporcje pasów na Jowiszu i z tą wielkością planety jaką uzyskałem powinno być już widać te pasy a przynajmniej ich zarys.Jednak podobnie jak w przypadku Marsa planeta delikatnie falowała i większych szczegółów nie zauważyłem.Saturn mnie zadowolił ale w tym przypadku nie doszukiwałem się niczego na planecie a uwagę skoncentrowałem na pierścieniach a raczej na pierścieniu który wyraźnie odstawał od planety ale sam pierścień był spójny.Widoczny też był Tytan w postaci małej kropeczki.Widok księżyca to raczej wrażenia pozytywne.Widoczność kraterów zadowalająca.To tak w skrócie jeśli chodzi o obserwacje prowadzone przez okular 6mm czyli przy powiększeniu 200 x powiększeniu.Teraz kilka słów o okularze 25 mm tj 48 x powiększenie.W tym przypadku kontrast obiektów i jasność jest dużo większa.I niemal jestem pewien że na Jowiszu zauważyłem przebarwienia w postaci pasów.Saturna też miło się ogląda i też dostrzegłem Tytana.Mars taki sobie ale on w ogóle mnie wczoraj całkowicie zawiódł.Księżyc w tym powiększeniu też prezentował się poczciwie.Moje pierwsze wnioski jako wciąż dyletanta w tej dziedzinie.Potrzebuję jakiś okular pośredni.Myślę o 10 mm bądź 12 mm.Mam nadzieję że obraz przy tych okularach nieznacznie się wyostrzy w porównaniu do 6 mm.Już wiem że samo powiększenie to nie wszystko.Potrzebuję zakupić filtr księżycowy.Przy obserwacji okularem 6mm (który w przypadku księżyca się sprawdza)światło daje po oczach.czy sądzicie że filtr planetarny choć trochę poprawi widoczność planet?Mars jeszcze przez jakiś czas będzie dobrze widoczny a nie ukrywa że chciałbym zobaczyć czapy lodowe.I jeszcze odnośnie astrofotografii.Nie jest to moim głównym celem ale czy ktoś miał jakieś doświadczenia astrofotografii z tym modelem teleskopu?Na początek może być nawet przez telefon.Z góry dziękuję za ewentualne porady 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, astrokarol napisał:

Chyba podstawa - chłodziłeś tubę ? 1-2 godziny. Kolimacja sprawdzona ? 

Teleskop stoi póki co cały czas w garażu więc jest wychłodzony.Jeśli chodzi zaś o kolimację to jeszcze się do tego nie zabierałem.Coś tam na razie wiem z teorii jak się to robi ale to tylko teoria.Poprzedni właściciel twierdził że kolimował bo jak twierdził to prosta rzecz.Wyglądał na takiego który wie co mówi.Dał mi zresztą przyrząd z z opakowania po kliszy.Podczas transportu bardzo uważałem i nie było żadnych wstrząsów w aucie które mogły by mieć jakiś wpływ na kolimację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, kjacek napisał:

Sprawdź kolimację, to nie zaszkodzi ale póki nie przeczytasz 'kolimacja według Hamala' nic nie zmieniaj.

Poczytaj o źrenicy wyjściowej -> jak dobrać okulary.

Ok sprawdzę.Ale czy to jest tak że jeśli na okularze 25 mm jest obraz zadowalający tzn wyostrzony z kontrastem a na okularze 6 mm kontrast jest słabszy bądź obraz lekko faluje to rzeczywiście winna temu jest kolimacja?No bo gdyby winna była kolimacja to problem tyczyłby się dwóch okularów.Przynajmniej tak mi się wydaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć, 

Masz teleskop o światłosile F8? 

Zatem źrenica wyjściowa dla okularu 6mm to będzie ŹW = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu = 6 mm / 8 = 0,75 mm. 

To mało, rzadko schodzimy poniżej 1mm ŹW...

Przy takim powiększeniu trudniej ustawić ostrość bez mikrofokusera

 

Z mojego doświadczenia z Newtonem wynika, że właśnie przy większych powiększeniach wychodzą wady. 

Ale falowanie obrazu to raczej powoduje słaby seeing. 

Kontrast słabszy? A okular jest czysty? 

Przy takiej ŹW obraz powinien być ciemny. Za ciemny w większości przypadków. 

Słaby kontrast widać przy ŹW powyżej 5mm. Robi się jasno, za jasno w pewnym momencie. 

 

Okular kitowy 25 mm jeszcze do czegoś się nada. Choć to baaaardzo słabe szkło. Okular 6 mm, nie wiem. 

 

W takim Newtonie na początek wystarczą 3 okulary w kolejności:

1. Okular dający ŹW 4-5 mm, o dużym polu, 82 stopnie najlepiej 

2. Okular dający ŹW w zakresie najlepszej widoczności 2-2,5mm

3. Okular do planet dający ŹW około 1mm. To do zakupu jak już nauczysz się trochę obsługiwać teleskop w polu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co do czap lodowych to wydaje mi się, że na Marsie jest teraz "lato" i ta czapa jest mniejsza. Mogę się mylić oczywiście a nie sprawdzałem tego jakoś szczególnie. Do oglądania szczegółów lepsze są jednak większe lustra z filtrami i byłbym tu umiarkowanym optymistą niestety. 

Ta tuba 6" jest dość ciemna rzeczywiście zauważ, że 8" mają tą samą ogniskową a o ponad połowę większą powierzchnię LG. Zgadzam się z kjacek że dobrze byłoby popróbować na początek okularami ciut dłuższymi niż 6 mm. Pewnie więcej byś zobaczył jakimś 11 mm czy 14 mm a później z dobrym seeingiem można próbować jakieś 7 - 9 mm. 

Co do astrofoto -  no to tutaj nie poszalejesz. Możesz popróbować zdjęć księżyca czy planet ale raczej faktycznie telefonem bo tytaj z długim czasem naświetlania nie zrobisz. Do zdjęć z telefony możesz próbować z ręki jak masz rękę "opanowaną" i dużo cierpliwości ale chyba lepiej zainwestować 50 zł w adapter do smartfonów. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, marro napisał:

Co do czap lodowych to wydaje mi się, że na Marsie jest teraz "lato" i ta czapa jest mniejsza. Mogę się mylić oczywiście a nie sprawdzałem tego jakoś szczególnie. Do oglądania szczegółów lepsze są jednak większe lustra z filtrami i byłbym tu umiarkowanym optymistą niestety. 

Ta tuba 6" jest dość ciemna rzeczywiście zauważ, że 8" mają tą samą ogniskową a o ponad połowę większą powierzchnię LG. Zgadzam się z kjacek że dobrze byłoby popróbować na początek okularami ciut dłuższymi niż 6 mm. Pewnie więcej byś zobaczył jakimś 11 mm czy 14 mm a później z dobrym seeingiem można próbować jakieś 7 - 9 mm. 

Co do astrofoto -  no to tutaj nie poszalejesz. Możesz popróbować zdjęć księżyca czy planet ale raczej faktycznie telefonem bo tytaj z długim czasem naświetlania nie zrobisz. Do zdjęć z telefony możesz próbować z ręki jak masz rękę "opanowaną" i dużo cierpliwości ale chyba lepiej zainwestować 50 zł w adapter do smartfonów. 

Dzięki Wam bardzo za sugestie i podpowiedzi.W najbliższym czasie zakupię jakiś pośredni okular.Jak już pisałem ten 6mm całkiem dobrze sprawdza się w obserwacji księżyca ale fakt obraz planet już do jasnych nie należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.