Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop do 3000zl


Grzegorz Barański

Pytanie

Chciałem kupic teleskop do 3000zl, jako mój pierwszy teleskop. Jestem z kotliny kłodzkiej, więc warunki nienajgorsze. Teleskop chciałbym kupić z myślą o astrofoto, lecz aktualnie nie mam nawet lustrzanki. Z początku chcialbym kupic jakis teleskop, ktory bedzie sie nadawal do astrofoto, ale także bym mogl cos tam przez niego zobaczyć. No i nie chce Dobsona, od razu mowie. W końcu dobson do astrofoto to lipa:-) Długo  się zastanawiałem nad wyborem, lecz fakt tego, ze jestem nowicjuszem, no i tez drugi fakt taki, ze nie jestem milionerem, dalej mam spory dylemat co kupic. Auto mam, daleko jezdzic nie musze... Czy to bedzie sprzet wazacy 10kg czy 30kg nie robi dla mnie różnicy, wiec mam pare opcji: 

1.https://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-omni-102-xlt

2. https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=2831

Jeden to refraktor drugi to reflektor.

 Ten drugi na montażu CG-4 odpowiadającym eq3, (tak sie mozna dowiedzieć ze strony), a tuba dosyc ciezka.

 Na poczatku sie zastanawialem nad SW 8" 200/1000,  ale forumowicz Mi go odradził, do astrofoto sie nie nada, eq5 a tuba 8kg, w dodatku montaz paralaktyczny do wizuala to męka, ale mimo to trzeba kupic, jesli zamierzam bawic sie w focenie nocnego nieba.Przez ostatnie dni troche sie dowiedzialem, aczkolwiek nie tyle by samemu dobrać odpowiedni teleskop. Ogolnie bede kupywal do tego zestawu naped w dwoch osiach, i to musi Mi starczyć do nastepnego roku, az kupie jakas lustrzanke. Co do obserwacji to oczywiście chciałbym, jak każdy nowicjusz popatrzeć na mgławicę.

Edytowane przez Grzegorz Barański
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=2832&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta R 120 1000 EQ 5 BK1201EQ5  heh jeszcze tydzień temu był dwie stówki tańszy, tym zestawem będziesz miał troszkę większy zasięg, ale do foto to raczej słabo, chociaż zacząć od czegoś trzeba, przyzwoity astrograf przekracza Twój budżet, a i montaż eq5 to tak średnio do focenia.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie pogodzisz wizuala DS z Astrofotografia, a obecnie widać że w to celujesz. 8" to sprzęt dla starych wyjadaczy a nie dla kogoś kto zaczyna. 

Kup sobie eq5 jak już musisz i newton może 130/650 jeśli jeszcze takie sprzedają. Tym jakiś wizual bedzie i Astrofoto kiedyś. Najlepiej jakbyś kupił refraktor ale taniej niż 1.5tys za refraktor używany to nie znajdziesz 

 

Ten 1 link na eq3-2 z metrową ogniskowa będzie istna tragedia. Ani wizual mglawic ani Astrofoto 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wiec moge juz zaczac zbierac na eq5 z go to, troche odlozone mam, za dwa.miesiace powinienem kupic, no o i do tego tube kupic tylko sie nie śmiejcie - na raty. Jaki refraktor byście polecili od siebie?

 

Zeby wyszedł montaz taniej to moze  montaz eq5 z synscan bez go to? GoTo to dla leniwych ludzi takich, jak Ja, a nie chce byc leniwy xD chociaz na zimne dni by to ułatwiło w sumie mega robote.

Edytowane przez Grzegorz Barański
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
39 minut temu, danon napisał:

Ten 1 link na eq3-2 z metrową ogniskowa będzie istna tragedia. Ani wizual mglawic ani Astrofoto

miałeś, czy tylko opinia przeczytana na forum ? wieszałem na takim zestawie 120/1000 i dawało to radę, warunek to stalowy statyw, a w tym zestawie właśnie taki jest 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minut temu, Grzegorz Barański napisał:

Wiec moge juz zaczac zbierac na eq5 z go to, troche odlozone mam, za dwa.miesiace powinienem kupic, no o i do tego tube kupic tylko sie nie śmiejcie - na raty. Jaki refraktor byście polecili od siebie?

 

Zeby wyszedł montaz taniej to moze  montaz eq5 z synscan bez go to? GoTo to dla leniwych ludzi takich, jak Ja, a nie chce byc leniwy xD

daj sobie spokój na początek z go to, kup eq5, do tego napęd w jednej osi, aparat przewidujesz dopiero za rok, więc i tak nie będziesz teraz focił, kupisz z jakimś teleobiektywem 150/200 mm i możesz zacząć focenie na szeroko, dobrze wyregulowany eq5 pociągnie spokojnie dwie minuty ( pewnie więcej też ) taki setup, do tego czasu ogarniesz montaż ustawianie na biegun i wszystkie pierdoły potrzebne do wejścia w foto kosmosu.

z budżetem którym dysponujesz najlepszy telep to będzie jakiś 8-10-io calowy dobson,( używka odpowiednio większa ) no ale to raczej wizual.

jeżeli jednak masz parcie bardzo na focenie, zacznij od SW80ED, jeden z tańszych i bezobsługowy teleskop przez który coś już zobaczysz.

 

Edytowane przez esiulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A SW80ED nie kosztuje przypadkiem 3000zl? Mi bardziej chodziło o caly zestaw , juz ze statywem itd. Rada dobra, ale Mnie niestety na to nie stac :-( https://www.astrobin.com/344762/?nc=all. Zdjęcie zrobione tym sprzętem, całkowicie Mnie zadowala, aczkolwiek mógłbym faktycznie zaczekać i kupić eq5, tylko nie stac Mnie na taki tubus, inaczej z z 150/750 tutaj.jest 3 razy taniej. Ta fotka z.linku ambicjonalnie by Mi stykła , wiadomo, ze nie zawsze wyjdzie piękne zdjęcie, ale wraz z czasem mógłbym dać jakis lepszy/droższy i cięższy tubus niz na tym eq3-2 co bylo robione ww. Foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=20659&start=0  tu jest wątek o foceniu eq3-2 , edek swoje kosztuje, ale jest bezobsługowy, z newtonami trochę to inaczej wygląda, jeśli chcesz budżetowo to kup zestaw który podlinkowałem,  tym też można się pobawić

Edytowane przez esiulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-15075-eq3-2-z-wyciagiem-crayforda-150-750?gclid=Cj0KCQjw1qL6BRCmARIsADV9JtYeCgOZJmMzgahdh1ISIVB5CCDnv7mLNQFZGoq0lDiEAIRPTAYL77UaAqsEEALw_wcB

 

A lustrzanka Canon 60d, i moge to juz miec juz za tydzień wszystko(bez napedu, dokupie za miesiąc, do tego czasu jakas fotka ksiezyca i tyle)...a jak Mnie mega wciągnie, to wówczas kupie większy teleskop na eq5. Decyzja juz raczej podjęta, no chyba, ze ktos Mnie jeszcze chce ustrzec przed czymś...

Edytowane przez Grzegorz Barański
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, Grzegorz Barański napisał:

Zabrzmiało troche, jakby byl kijowy wybór, ale to bedzie moj pierwszy teleskop, z tego co widze , z tego linku co podałeś, to fotki przyzwoite, wiec chyba na początek powinno Mi starczyć?

wszystko jest tam ok na pierwszy zakup, oprócz statywu, nie miałem zamiaru straszyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 godzin temu, esiulek napisał:

miałeś, czy tylko opinia przeczytana na forum

Miałem eq3-2 z 6" i dla mnie robienie 30s klatek to żadna zabawa. Nawet jakbym miał jakimś cudem 60s to odrzut ma i tak spory. Żaden statyw nie poprawi słabych zębatek i ślimaka. Na krótkie ogniskowe i ciemne niebo może faktycznie i coś dałoby radę ale nie z tym z linków. 

Największy błąd nowicujusza to kupowanie dużego teleskopu z dużą ogniskowa. 

 

Po dwóch miesiącach kupiłem heq5 i szybko zrozumiałem dlatego eq3-2 to kasa w błoto 

Edytowane przez danon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, danon napisał:

Po dwóch miesiącach kupiłem heq5 i szybko zrozumiałem dlatego eq3-2 to kasa w błoto

też szedłem tą ścieżką i nie uważam że kupno eq3-2 to w błoto, poznałem działanie monta, nauczyłem się ustawiać dryfem G.P. i bez problemów zabierałem w plener, heq5 nawet nie przyszło mi do głowy targać z 3-go piętra kamienicy na dół ( po dwóch kursach miałbym już dość całej eskapady ) obiektywem 100 czy 200 mm spokojnie 90 sek osiągałem, z metrową rurą to i heq5 będzie miał problemy przy czasach rzędu 5 czy więcej minut

 

9 godzin temu, Grzegorz Barański napisał:

a jak Mnie mega wciągnie, to wówczas kupie większy teleskop na eq5.

z akcentem na ,,WCIĄGNIE" co może okazać się trudne z zestawem który wybrałeś, przez ten alu statyw i brak mikrofocusera możesz mieć problemy z ustawieniem ostrości.

Grzegorz, astrofotografia to wrednie drogie hobby.

Edytowane przez esiulek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, esiulek napisał:

metrową rurą to i heq5 będzie miał problemy przy czasach rzędu 5 czy więcej minut

Maciej Zakrzewski 200/1000 robi 7 minutowe expo z canonem 6d ;) Wszystko kwestia dobrych ustawień guidingu. A jest dość spora różnica bez guidingu i z. Bez guidingu to jedynie szerokie kadry, a sam eq3-2 z akcesorami do pełnego guide w dwóch osiach to wydatek taki jak używany heq5. Własnie heq5 tym sie różni że dobrze się go prowadzi co o eq3-2 juz powiedziec nie można. 90s na 200mm zgodze się, ale autor przecież chce robić na 3-4x wiekszej ogniskowej, "planuje się wciągnać", więc po chwili dojdzie do momentu gdzie go eq3-2 ograniczy i bedzie musiał go zmienić. Chodzi o to, że jeśli myśleć poważnie to zawsze trzeba kupić najpierw porządny montaż. Nie bez powodu na kazdym forum się to wałkuje jak mantrę. Sam się o tym przekonałem. Zawsze może kupic pobawić się i sprzedać ale czy jest na to gotowy? Porządny zestaw na początek do ogniskowej ok 500mm to min 7 tys za używany sprzęt. 

Też mam jakieś swoje zdanie i dla mnie foty z tego linku z Astromaniaka są... no cóż. Bez obrazy ale ja czasami jedną klatke mam lepszą :D 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, danon napisał:

Maciej Zakrzewski 200/1000 robi 7 minutowe expo z canonem 6d

nie napisałem że się nie da

 

12 minut temu, danon napisał:

Porządny zestaw na początek do ogniskowej ok 500mm to min 7 tys za używany sprzęt

autor ograniczył budżet do 3000

 

danon Też mam jakieś swoje zdanie i dla mnie foty z tego linku z Astromaniaka są... no cóż. Bez obrazy ale ja czasami jedną klatke mam lepszą :D 

 

zaczynający przygodę z astro i foto będzie innego zdania, a tutaj mamy z takim do czynienia

Edytowane przez esiulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Grzegorz Barański, wprawdzie nie jestem praktykiem zaawansowanego astrofoto, ale niemal każda osoba orientująca się w absolutnych podstawach powie Ci, że robisz kardynalny błąd: chcesz mieć (i to za nieduże pieniądze) sprzęt uniwersalny, który byłby dobry do wizualnych obserwacji i jednocześnie do astrofoto DS. Coś takiego nie istnieje, (zwłaszcza za rozsądne pieniądze). Warto wbić to sobie na samym początku do głowy.

W rezultacie skompletujesz sobie zestaw, który będzie miał słabe osiągi w wizualu (niewiele zobaczysz), a w astrofoto będzie udręką dla początkującego i źródłem kolejnych wydatków, nie zawsze prowadzących do oczekiwanych rezultatów. Gotowy przepis na porażkę. Po mojemu znacznie lepiej wyjdziesz rozdzielając te ścieżki zupełnie, czyli tak:

1) kupujesz Dobsona 6-8" do obserwacji wizualnych

2) zbierasz na montaż paralaktyczny z napędem, klasy umożliwiającej zastosowanie go w astrofoto; to może być ciężki montaż pod teleskopy, ale może też być tzw. tracker, czyli coś klasy SW Adventurer , AstroTracker, Vixen Polarie itp.

3) zaczynasz astrofoto aparatem z niezbyt "długimi" teleobiektywami

4) jak to już ogarniesz, przechodzisz na jakiś mały refraktor ED lub APO z ogniskową 300-600 mm jako kolejny etap (tu już nie wystarczy mały tracker, musi być ciężki montaż EQ), w ostateczności na Newtona klasy 130/650 albo 150/750; o detale z resztą pytaj praktyków, nie mnie...

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.