Skocz do zawartości

M33 niedokończone


Artu

Rekomendowane odpowiedzi

1713314720_M33150750ok4h.thumb.jpg.5c32f7720e9af6a8292c8ea15482b86b.jpg

Jak na razie uzbierałem 4,5h  i jestem świadomy że to stanowczo za mało ale ze względu na pogodę zdecydowałem się sprawdzić co już mam.

Setup to CEM25p bez guidingu, SW 150/750 + korektor komy, Canon 600D niemodyfikowany

Obróbka: DSS+Siril+RawTherapee a tło próbowałem wyrównywać Sequatorem

2067949478_m3345h150750.jpg.e335a1350511b4faa01e431e07beae26.jpg

Chciałbym zapytać Was o trzy rzeczy:

1. Tło jest nierównomierne, tzn w prawym górnym rogu jest ciemniej niż w lewym dolnym. Na różne sposoby starałem się to wyeliminować ale nie do końca udało się. Czy możliwe że DSS podczas stackowania to robi bo na pojedynczych klatkach nie widać różnicy

2. Gwiazdy na brzegach i nie tylko są jakieś takie bez wyrazu, takie jasne, jednolite plamki. Na załączonym JPG  to jeszcze wygląda ale podczas obrabiania 75Mbajtowego tifa jest masakra. Czy to kwestia obróbki czy prześwietlenia klatek?

3. Część klatek jest z ISO 800 a reszta 1600. Czy problem z gwiazdami z pkt 2 może być spowodowany zbyt dużym ISO?

 

Jeśli jest jeszcze coś co bardzo rzuca się Wam w oczy a co mógłbym poprawić to proszę o konstruktywna krytykę  :)

Kolorystycznie moja M33 znacznie odbiega od innych na forum ale to zapewne wina niemodyfikowanego Canona, nie moja, bez zbytniej ingerencji w kolory tak wyszło :P 

 

Edytowane przez Artu
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podszedłbym do obróbki raz jeszcze. Materiał potraktowałeś wręcz brutalnie :p Spróbuj nieco subtelniej - czasami lepiej pokazać mniej a w bardziej delikatny sposób.

 

Z takich spraw na pierwszy rzut oka:

- galaktyka przeostrzona

- poziom czerni w okolicach 5-7 to zdecydowanie za ciemno - sprawdź jak wyjdzie w okolicach 15

 

Nie wiem co potrafi RawTherapee bo nie znam tego programu, ale jeśli brak tam podstawowych opcji choćby takich jak maski to na twoim miejscu pomyślałbym nad zmianą programu do obróbki.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Artu wrzucasz zdjęcie do Siril`a kalibracja online dalej usunięcie zielonego szumu ( dałem wartości domyślne). Ekstrakcja tła w Siril nie sprawdziła się - musiałem inaczej kombinować.

 

Jeszcze jedna wersja:

1. Kolor został po balansie w Siril

2. Oddzielenie galaktyki od gwiazd w Starnet

3. Wyrównanie tła w Pix LE i mocniejsze wyciągnięcie struktur

4. W PS mocniejsze podbicie koloru.

 

3m33.jpg

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Licznik naświetlań zatrzymał się na 17h i od ponad miesiąca ani drgnie ;( pozostaje zabawa z tym co dotąd uzbierałem. W trakcie obróbki rodzą się pytania które niekiedy cofają mnie na sam początek :g:

Czy funkcja autostretch w sirilu może być stosowana "w ciemno", czy używając jej ma się gwarancje że siril nie przesadzi z nadmiernym rozciąganiem?

Używam newtona więc mam spajki, po osunięciu gwiazd w starnecie spajki pozostają . jak można się ich pozbyć?

 

20200923-23092020m33v2-4.tif-2.thumb.jpg.a135dbd5b39a6a3b2bd4ca11fd1c7d65.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Artu napisał:

 

Czy funkcja autostretch w sirilu może być stosowana "w ciemno", czy używając jej ma się gwarancje że siril nie przesadzi z nadmiernym rozciąganiem?

Nie ufaj bezgranicznie SiriL-owi. Często autostretch działa naprawdę dobrze, ale czasami wyciąga za mocno. Ja często robię tak, że wyciągam najpierw trochę Asinhstretchem, potem stosuję autostretcha i reguluję histogram tak, żeby nie było wyciągnięte za mocno. 

 

46 minut temu, Artu napisał:

 

Używam newtona więc mam spajki, po osunięciu gwiazd w starnecie spajki pozostają . jak można się ich pozbyć

Pozostaje ręczne stemplowanie w photoshopie:emotion-5:

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.