Skocz do zawartości

Pierwsze próby z Lucky Imaging


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

48 minut temu, Selmak napisał:

@Lukasz83
Ledwo co wszedł na twoje podworko a już je nie źle podeptał. :-).

Lepiej uważaj. :-)

 

Super robota. ! Dawaj więcej.

Dzięki wielkie :-) Ale no co ja mogę... 8 cali? Spokojnie żadna ze mnie konkurencja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą wrzucam avi - to jest wersja przycięta w programie PIPP, ale oczywiście mogę podesłać jeszcze surowy film: https://drive.google.com/file/d/1U09WpE1IC9qRWLOhfm3XxX4FV-ypmivF/view?usp=sharing

 

Ciekawe czy coś wyciśniecie z tego jeszcze :-) @Antek Staszewski @count.neverest udanej zabawy ;-)

 

Drogi @Lukasz83 uczyć to raczej ja mogę się od Ciebie i innych (chociaż faktycznie nielicznych) kolegów zajmujących się tą techniką. Będzie mi miło jak też spojrzysz na materiał i doradzisz co poprawić.

 

P.S. Czy następnym razem nie wyrzucić jednak filtru UV/IR cut?

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lukasz83 napisał:

@Tuvoc bardzo przyzwoity materiał zebrałeś :) Pobawiłem się 10-15 minut. Przy poważnym podejściu do obróbki można by było ugrać jeszcze trochę :)

 

7009.jpg.46dec1a15d9131ee5d2e532727289572.jpg

O cholibka.... ale wyciągnąłeś pięknie detal! @Lukasz83 ogromnie Ci dziękuję, nie podejrzewałem, że tyle tam jeszcze "siedzi". Mógłbyś mi zdradzić jakieś podstawowe informacje o stackowaniu i obróbce? Czy dam radę to ogarnąć w PixInsight?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2020 o 20:54, Tuvoc napisał:

Zgodnie z zapowiedzią przy okazji zabaw planetarnych, kilkanaście dni temu popełniłem kolejną próbę metodą lucky imaging z moim 8 calowym niutkiem. Wcześniejszą próbę pokazałem tutaj przy okazji robienia zdjęć Marsa:

 

Tym razem wybór padł na NGC 7009 - Mgławicę Saturn. Zdaję sobie sprawę, że próby "łapania" takich obiektów przy posiadanej aperturze to trochę żart, ale zastanawiałem się na ile jest to kwestia warunków, a na ile samego sprzętu. Czy jest to ściśle skorelowane z liczbą cali, a może jednak takie skromne 8 cali będzie łatwiejsze do ujarzmienia (chłodzenie tuby, utrzymanie kolimacji, ostrości etc.)?

 

Zatem po kolei:

- sprzęt: Newton 200/1000; Barlow 2x; ASI 224MC; filtr UV/IR cut

- akwizycja: 5000 klatek, 350 ms, o ile dobrze pamiętam to gain pom. 350 a 460

- warunki: seeing 3/5 w porywach 3.5/5; wilgotność wysoka - blisko 85% (odczyt z DF)

- obróbka: Autostakkert, Pixinsight

 

I teraz podstawowy problem - nie ogarnąłem obróbki w Siril, stąd pozostał mi tylko Autostakkert. Nie wiem czy zdjęcia są przepalone czy może jest to masakryczny szum, który popsuł efekt finalny. Autostakkert po analizie wskazał, że jedynie 5-8% jest naprawdę sensowych klatek. Szkoda, że nie mogę tego skonfrontować z Siril.

 

Jeśli znaleźliby się chętni do zabawy to mogę podrzucić na google drive avi.

 

AS_stack_check_settings_clone_ABE3.jpg

Nie ogarniam co tutaj napisałeś....dlatego dopytam.

5000Klatek, 350ms.? - czyli nagrałeś avika z 5000klatkami co daje 1750 sekund filmu?.

Druga sprawa, używam od dawna Aitostackkerta - jakoś nie odkryłem gdzie on wskazuje poprawną ilość klatek, możesz pokazać gdzie to jest w programie?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wampum napisał:

Nie ogarniam co tutaj napisałeś....dlatego dopytam.

5000Klatek, 350ms.? - czyli nagrałeś avika z 5000klatkami co daje 1750 sekund filmu?.

Druga sprawa, używam od dawna Aitostackkerta - jakoś nie odkryłem gdzie on wskazuje poprawną ilość klatek, możesz pokazać gdzie to jest w programie?.

Tak, dokładnie 5210 klatek - można podejrzeć to w PIPP - screen poniżej:

 

Co do czasu to jeszcze raz sprawdziłem w pliku konfiguracyjnym - tak 350 mili sekundy co daje inaczej 0,35 sekundy na klatkę.

01.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Tuvoc napisał:

O cholibka.... ale wyciągnąłeś pięknie detal! @Lukasz83 ogromnie Ci dziękuję, nie podejrzewałem, że tyle tam jeszcze "siedzi". Mógłbyś mi zdradzić jakieś podstawowe informacje o stackowaniu i obróbce? Czy dam radę to ogarnąć w PixInsight?

Workflow był taki:

 

- stackowanie 2000 klatek w AsutoStakkert3 - ustawienia automatyczne

- dekonwolucja w Maxim

- Digital Development w Maxim (nieliniowy stretch), ale delikatnie nie agrywsywnie

- unsharp mask w PS (maska na mgławicy)

 

+ trochę krzywych i levelsów + wyrównanie gradientu tła

 

Czyli w sumie same podstawy, żadna wiedza tajemna :)

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Lukasz83 napisał:

Workflow był taki:

 

- stackowanie 2000 klatek w AsutoStakkert3 - ustawienia automatyczne

- dekonwolucja w Maxim

- Digital Development w Maxim (nieliniowy stretch), ale delikatnie nie agrywsywnie

- unsharp mask w PS (maska na mgławicy)

 

+ trochę krzywych i levelsów + wyrównanie gradientu tła

 

Czyli w sumie same podstawy, żadna wiedza tajemna :)

 

Dziękuję! Spróbuję jeszcze raz :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh... niech ktoś jeszcze raz się odezwie na forum, że najważniejsze w astrofoto jest posiadanie sprzętu, a dopiero potem umiejętności to zdzielę przez łeb... Kopię się z tym drugi dzień, próbując ujarzmić tą mgławicę w Pix. Chyba będzie trzeba zaprzyjaźnić się na nowo z maximem.

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Tuvoc napisał:

Takie pytanie - czy używać korektora komy do LI? Nie używam zasadniczo do planet więc nie wiem czy przez analogię nie powinienem też do mgławic?

Używać  :) Zwłaszcza jak będziesz wykorzystywał pełne pole kamery

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.