Skocz do zawartości

Pierwsze próby z Lucky Imaging


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny obiekt, ale tym razem wybrany trochę dla zabawy. Jest to mgławica planetarna IC 418 w gwiazdozbiorze Zająca, czyli niejako pod Orionem. Obiekt w teleskopie Hubble'a pokazał piękną strukturę niczym rysowaną spirografem (narzędzie do malowania symetrycznych kółek) https://pl.wikipedia.org/wiki/IC_418 i stąd też jego zwyczajowa nazwa Mgławica Spirograficzna (Spirograph Nebula).

 

U mnie wyszła kulka z kolorem i przepalonym środkiem :-) ale nie jestem zaskoczony wynikiem. Obiekt był raptem 22 stopnie nad horyzontem, zanurzony w gęstniejącej atmosferze (swoją drogą to ciekawe czy sam cirrus by stabilizował seeing przy planetarkach, ale tutaj niestety było gęściej niż tylko same chmury cirrusowe). Inną kwestią jest oczywiście apertura mojego teleskopu i jego zdolność rozdzielcza. To był jak dotąd najmniejszy i najciemniejszy obiekt. Mimo tego wrócę do niego zimą :-)

 

A może ktoś się skusi i podejmie się wyłuskania tej mgławicy?

 

Sprzęt: Newton SW 200/1000; Barlow 3x, ASI 224MC; UV/Ir cut; 20% z 5000 klatek.

 

 

 

03_44_15_pipp_l5_ap27_Drizzle15_MX_PIX_PP_AC_f4.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M 27 - work in progress :-) Na razie surówka z "nieogarniętymi" darkami i flatami, ale cieszę się jak dziecko z samego efektu skali :D Warunki nie rozpieszczały mimo kilku chwil naprawdę stabilnego seeingu. Dalej nie ogarniam tej korelacji pomiędzy cirrusem, a seeingiem ;-)

Bez tytułu.png

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie tak wygląda moja M 27 - wersja lucky imaging. Zapewne kryje się tam jeszcze sporo detalu, więc dla chętnych mogę udostępnić avika.

 

Sprzęt: SW 200/1000; ASI 224MC; filtr UV/IR Cut

Akwizycja: 850 x 5 sek. (wybrane 40% ze stacka) + flaty i darki

M_27 semi5.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, HAMAL napisał:

przemogłeś AS czy przeszedłeś na DSS ? :)

 

ASI224MC potrafi tez tak http://indexhamal.pl/astrofotografia/planetary_nebulae/images/M27_ASI224MCmod.jpg :)

Przemogłem :D Wszystko poszło najpierw do pocięcia i wyrównania w PIPP, razem z darkami i flatami. Do AS weszło już bez hot pikseli.

Fotkę znam! A Ty myślisz, że na czym się wzorowałem? :D No i na Łukaszu oczywiście. Tylko z 8 calami co ja mogę... poza tym seeing. Teraz to rozumiem ;-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2020 o 20:54, Tuvoc napisał:

Zatem po kolei:

- sprzęt: ASI 224MC;

 

 

 

 

Widziałem że na giełdę poszła Twoja kamerka którą bawiłeś się w Lucky Imaging ;). Rozumiem że w planach masz jakiś sprzęt o poziom wyżej ? Tak pytam bo sam się zastanawiam nad tą kamerką jako uzupełnienie starego Canona.

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, chemik22 napisał:

 

Widziałem że na giełdę poszła Twoja kamerka którą bawiłeś się w Lucky Imaging ;). Rozumiem że w planach masz jakiś sprzęt o poziom wyżej ? Tak pytam bo sam się zastanawiam nad tą kamerką jako uzupełnienie starego Canona.

 

 

 

 

Tak, kamera już sprzedana. To jest naprawdę świetny model. Minimalny szum, duża czułość szczególnie w podczerwieni. Wymieniłem na ASI 462MC bo ma podobne parametry ale m.in. mniejszy piksel. To będzie docelowa kamera do planowanej większej tuby.

Edytowane przez Tuvoc
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tuvoc napisał:

Tak, kamera już sprzedana. To jest naprawdę świetny model. Minimalny szum, duża czułość szczególnie w podczerwieni. Wymieniłem na ASI 462MC bo ma podobne parametry ale m.in. mniejszy piksel. To będzie docelowa kamera do planowanej większej tuby.

 

To czekam na dalsze relacje Lucky Imaging w wersji small pixel, big tube ;)  No chyba też zacznę od 224MC i Barlow bo nie ma co od razu szaleć do mojego SCT 8 a później się zobaczy.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie, czy tak "duży" jak dzisiejszy łysol wpływa bardzo niekorzystnie na fotografię metodą LI? Na logikę nie powinno, albo dużo mniej niż w klasycznej astrofotografii.

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2020 o 16:33, chemik22 napisał:

 

To czekam na dalsze relacje Lucky Imaging w wersji small pixel, big tube ;)  No chyba też zacznę od 224MC i Barlow bo nie ma co od razu szaleć do mojego SCT 8 a później się zobaczy.

 

 

Nowy członek rodziny już się pojawił :-) GSO 254/1000.

120959579_3319496334786924_2714098582828839061_n.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
5 minut temu, calla napisał:

Jakoś się da:) możesz zapodać stacki, pobawię się:)

A może aviki? To były takie tylko testowe zabawy więc ich jakość jest poniżej przeciętnej. Będę pewnie rozbijać oba aby na tiffy i ręcznie wybierać klatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.