Jump to content

Zwiększenie jaśnosci obiektywu

Recommended Posts

Mam pytanie : Czy da się jakąś soczewka zwiększyć jasność obiektywu foto. Mam dwa stare obiektywy do średniego formatu , a aparat ma matrycę przełączaną na wielkości FF, 1-1 , APS-c. Od razu powiem że chodzi o kręcenie  filmów w ciemnościach , że jakość może się pogorszyć ,byle było jaśniej przy takiej samej ogniskowej . Domyślam się że gdyby fabrycznie ten obiektyw był na FF czy na maleńkie APS-c to jasność będzie większa bo średnica soczewki z przodu dużo większa.  

Obiektywy to grupy ściśle pasowanych soczewek, nie można od tak sobie dołożyć czegoś z przodu, a już na pewno nie licząc na pozostawienie tej samej ogniskowej. Jedyne mądre wyjście to reduktor ogniskowej za obiektywem :uhm:

• Like 2

Jeśli priorytetem jest jasność, a nie jakość obrazu to można spróbować z tzw. kondensorem, czyli bardzo dużą soczewką (fi 10 lub 12 cm, nie pamiętam - leży gdzieś w piwnicy) używaną kiedyś w powiększalnikach fotograficznych. Taka soczewka byłaby umieszczana przed obiektywem i zbierane światło kierowałaby do obiektywu. Nie mam jednak pojęcia jak by wyglądała sprawa wypadkowej ogniskowej oraz ostrzenia.

Używam kompresora ogniskowej 0,5 x z Rubinarem 500/5,6. i kamerką CCD, ale musiałem skrócić tulejkę łączącą, żeby dało się wyostrzyć obraz. Działa z refraktorem i SCT, ale z klasycznymi obiektywami foto chyba nie da rady.

Edited by lemarc

Przymierz matrycę FF do średniego formatu. Zapas krycia klatki FF jest co najmniej 3x. Moje zabawy z obiektywami średnioformatowymi pokazały że ostrość wypada w połowie może 2/3 zakresu pierścienia ostrości.   Można spróbować z reduktorem ogniskowej 0,75, 0,5. 

Inny eksperyment z reduktorem ogniskowej 0,75 to TS APO 65Q - obraz całkiem znośny.

zasada jest prosta:

- to co umieszczamy przed obiektywem wpływa na kąt widzenia (obszar który widać) ale nie wpływa na jasność

- to co umieszczamy za obiektywem wpływa na rozciągnięcie obrazu na matrycy ale nie wpływa na łączną ilość światła (ale na przykład ściskając obraz to samo światło trafia na mniejszy obszar więc wzrasta jasność)

więc na przykład w aparacie FF zastosowanie reduktora który rozjaśni ale równocześnie zmniejszy obraz z FF do APS niewiele tak naprawdę zmienia bo światła będzie tyle samo.

ale gdy mamy małą matrycę i duży obiektyw to "ściskając" obraz reduktorem do mniejszej matrycy wykorzystujemy więcej światła.

tylko czy w ogóle istnieją jasne obiektywy średnioformatowe? raczej i tak okaże się że normalny obiektyw ff sprawdzi się w nocy lepiej niż średni format z przystawką.

10 minut temu, szuu napisał:

zasada jest prosta:

- to co umieszczamy przed obiektywem wpływa na kąt widzenia (obszar który widać) ale nie wpływa na jasność

- to co umieszczamy za obiektywem wpływa na rozciągnięcie obrazu na matrycy ale nie wpływa na łączną ilość światła (ale na przykład ściskając obraz to samo światło trafia na mniejszy obszar więc wzrasta jasność)

więc na przykład w aparacie FF zastosowanie reduktora który rozjaśni ale równocześnie zmniejszy obraz z FF do APS niewiele tak naprawdę zmienia bo światła będzie tyle samo.

ale gdy mamy małą matrycę i duży obiektyw to "ściskając" obraz reduktorem do mniejszej matrycy wykorzystujemy więcej światła.

tylko czy w ogóle istnieją jasne obiektywy średnioformatowe? raczej i tak okaże się że normalny obiektyw ff sprawdzi się w nocy lepiej niż średni format z przystawką.

Drogi Kolego, tym razem nie masz racji. Nawet gdy ilość fotonów wpadająca do obiektywu, a później na matrycę się nie zmienia, to gdy padają one na mniejszą powierzchnię dają jaśniejszy obraz. Piksel, który będzie miał szczęście być w pomniejszonym strumieniu swiatła dostanie więcej fotonów, kosztem tych bliżej brzegu matrycy, który pozostanie nieoświetlony.

Teraz, dobrychemik napisał:

Nawet gdy ilość fotonów wpadająca do obiektywu, a później na matrycę się nie zmienia, to gdy padają one na mniejszą powierzchnię dają jaśniejszy obraz.

no i właśnie, zamiast optycznie skupiać to światło na mniejszym obszarze (jaśniej ale mniej pikseli) można po zrobieniu zdjęcia ten większy ale ciemniejszy obszar pikseli dodać do siebie uzyskując znowu obszar mniejszy ale jaśniejszy. nie upieram się że to będzie dokładnie to samo bo nie będzie ale mniej więcej to samo (plus minus niedoskonałość matrycy) - w przeciwieństwie do stosowania reduktora na matrycy mniejszej niż oryginalny obraz dużego obiektywu gdzie z racji zwiększenia ilość światła różnica jest zasadnicza!

Trele morele. Poczytajcie, jest tego w necie tyle, o różnicy działania  zwykłej przejściówki  zwanej adapterem mocowania z obiektywu A na B a takiej z A na B  z zachowaniem pola 1:1 zwanej speed booster np. Metabones. Dla kolegi Berkut123, są też speed boostery  Medium firmat/FF pokrycie 1:1 zysk światła jakieś dwie przesłony, koszt jakieś 600 USD. Można pewnie wypożyczyć w jakiejś wypożyczalni sprzętu foto/film. Jeśli Twój obiektyw MF ma tylną soczewkę i jest to pojedyncza soczewka, można spróbować dobrać i przyciąć podobną o ogniskowej dającej pokrycie 1:1 dla Innej matrycy. Może jakość nie będzie idealna, ale efekt rozjaśnienia będzie znaczny. 

Hmmm,

co prawda nie do astrofoto ani filmów, ale ja do mojego Canona M50 (montaż obiektywów EF-M) dokupiłem przejściówkę - speed booster'a Viltorx'a, aby móc korzystać z obiektywów EF. Sam speed booster daje przelicznik ogniskowej 0.71x, i zwiększa światłosiłę o 1 f-stop. A nie bawiąc się w techniczne szczegóły, używam w takiej konfiguracji obiektywu EF 50 mm f/1.8; a na aparacie mogę zejść do f/1.2.

Wiem że są fabryczne takie ustrojstwa do koncentracji obrazu że są stosowane do aparatów bez lusterkowych , no i że trochę kosztują . Mi chodziło raczej o coś prostego i taniego . Mam dwa obiektywy do średniego formatu . Wyliczyłem że były by one odpowiednikami obiektywów dla FF  (nie wnikam w straty na dodatkowej soczewce).

Obiektyw 500mm  f/5.6 średni format  = Obiektyw 200mm f/2,2 dla FF

Obiektyw 180mm f/2.8 średni format = Obiektyw 72mm f/1,1 dla FF

Jakość filmu i tak będzie słaba bo rozdzielczość mojego aparatu jako kamery to max Full HD, ale dało by to zmniejszenie ISO  , szumów itp.

Myślałem o kręceniu filmu gdzie widać jak przemieszczają się wszelkiej maści bolidy , samoloty i inne "UFOki ".

Czekam na pogodę żeby zrobić próby jak widać gwiazdy przy robienie filmu . Na razie jako obiektywu użyłem Jupiter 9 MC 85mm f/2 z pojedyńczymi gwiazdami wychodzącymi  za chmur , niby jest nieźle, ale obiektyw 72mm f/1,1 dałby więcej możliwości (tym bardziej że mam takowego). 

W dniu 31.08.2020 o 08:47, Maro21 napisał:

Mógłbyś na bazie tych soczewek zbudować refraktor. 

....o takiej jakości, jaką cieszył się nieżyjący już pan Galileusz....

Są w handlu dostępne adaptery skracające ogniskową (a więc zwiększające otwór wzglęcdny), popularne odkąd upowszechniły się aparaty bezlusterkowe z małą odległością bagnet-matryca.

https://www.optyczne.pl/5532-nowo%C5%9B%C4%87-Metabones_Speed_Booster_-_czy_klient_uwierzy_we_wszystko_.html

27 minut temu, Marcin_G napisał:

....o takiej jakości, jaką cieszył się nieżyjący już pan Galileusz....

Jak nie żyje , gdzie, kiedy ????  Chyba aż tak źle nie będzie , kiedyś robili z różnych wynalazków , fakt- militarnych  https://www.cloudynights.com/topic/636858-alan-mcclures-portable-comet-photography-setup/page-2 i przechodzili do legendy astronomii amatorskiej 

5 godzin temu, Maro21 napisał:

Jak nie żyje , gdzie, kiedy ????  Chyba aż tak źle nie będzie , kiedyś robili z różnych wynalazków , fakt- militarnych  https://www.cloudynights.com/topic/636858-alan-mcclures-portable-comet-photography-setup/page-2 i przechodzili do legendy astronomii amatorskiej 

Nic nie wiesz? Kolega Gali się przekręcił..... Już jakiś czas temu :(

Z wynalazków militarnych można dużo fajnych rzeczy zrobić, bo wynalazki militarne są robione dobrze i solidnie, tanio być nie musi.