Skocz do zawartości

kolimacja BM 152S Petzval


ryszardo

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
W dniu 31.08.2020 o 11:23, ryszardo napisał:

Swoją droga fajny ciemny obłok się zarejestrował - ma to swoja nazwę?

 

Tak, ma swoją nazwę, trafiłeś LDN 881 :)

Tutaj kiedyś @Krzychoo226 focił ten kawałek nieba. 

PS. jestem w szoku, że ten Petzval od BM daje taki obraz.

Widzę, że musiałeś nad nim mocno popracować, ale i tak, wow.

 

PS. naprawdę daje płaski obraz, czy jednak, nie jest to aż tak dokładnie wykonany teleskop?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzędziel napisał:

Swoją drogą świetny kadr złapałeś, a zdjęcie z negatywie wygląda jak naświetlona szklana płyta z wielkiego teleskopu wykonane w połowie XX wieku.

Aż się prosi włożyć taką do komparatora błyskowego lub mikrofotometru.

Właśnie z tego powodu to zamieściłem. Mam dokładnie takie same skojarzenia, nawet chciałem dorysować krzyż pomiarowy, jak w mikrometrze pozycyjnym... :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, OnlyAfc napisał:

Tak, ma swoją nazwę, trafiłeś LDN 881

O!, dzięki - pewnie to sfotografuję kiedyś :).

A nad refraktorem trochę popracowałem, mam "aparaturę" do kolimacji i teraz to pestka. Jednak żeby komfortowo korzystać z tego sprzętu, trzeba wymienić wyciąg. Przynajmniej ten 4 calowy jest do niczego. Nie wiem jak ten "hex".

edit: najważniejsze - żeby trzymał kolimacje to trzeba go trochę usprawnić mechanicznie.

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, OnlyAfc napisał:

A mocno aberracja wychodzi w nim? Widzę, że głównie wodór nim strzelasz a ciekaw jestem jak wyglądałby temat RGB

Nawet nie chcę próbować... :). To tylko do NB. Popróbuję jeszcze bicolor, ewentualnie HST.  W wizualu chromatyczna jest duża - obserwowałem nim Marsa przy 150x i szczegół był fajny, ale kolorki na brzegu też, filtr semi-apo bardzo pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Rysiek, jako posiadacz "mniejszego brata" czyli Petzvala 127/635, chciałem zapytać co i jak zmodyfikowałeś.

 

Małym druczkiem:

Gdybyś nie wiedział - wyciąg Hexafoc - poza fajną nazwą jest książkowym przykładem jak NIE powienien wyglądać wyciąg okularowy. Niewiele gorzej będzie jeśli uchwyt okularu/diagonala będzie zrobiony z tekturowej rurki od papieru toaletowego. To bezpośrednio prowadzi do skojarzenia, że Hexafoc jest do du...... żej części ciała poniżej pleców.

 

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lkosz napisał:

a co jest nie tak z hexafoc?

A co jest tak?.....

 

- rotator jest chyba ręcznie wykuwany kamiennym toporkiem, w jednym położeniu bardzo ciasny, obrócisz o 45o i prawie wypada....

- wysuw tylko 45 mm

- ruchoma tuba jest prowadzona na prymitywnych wkładkach ciernych

- zębatka gałki ostrości smarowana jest jakimś syfnym klejosmarem, dającym sam z siebie backlash

- wyczernienie jest jest takieś takie mało.....czarne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to u mnie ładnie chodzi rotator... tam są takie śrubki robaczkowe co 120 stopni, może nimi podreguluj? Wysuw faktycznie nieduży, ale są dokręcane przedłużki. Backlashu też nie zauważyłem... Pytam, bo to najlepszy wyciąg w tańszym sprzęcie, z jakim się do tej pory spotkałem. Sztywny, chodzi jak złoto. Największym gównem jak i mi się trafił jest crayford dodawany do newtonów SW PDS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Marcin_G napisał:

Rysiek, jako posiadacz "mniejszego brata" czyli Petzvala 127/635, chciałem zapytać co i jak zmodyfikowałeś.

 

Przede wszystkim przerobiłem celę korektora tak, że ma możliwość kolimacji. Usprawniłem trochę wyciąg okularowy dodając kilka śrubek regulacyjnych, nie kiwa się dzięki temu...

To wszystko. Ale wyciąg trzeba i tak wymienić, z tym jest loteria przy ostrzeniu :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, ryszardo napisał:

Przede wszystkim przerobiłem celę korektora tak, że ma możliwość kolimacji. Usprawniłem trochę wyciąg okularowy dodając kilka śrubek regulacyjnych, nie kiwa się dzięki temu...

To wszystko. Ale wyciąg trzeba i tak wymienić, z tym jest loteria przy ostrzeniu :) .

A czy to jest reguła, że Petzval po wywaleniu tylnej grupy staje się refem długoogniskowym? czyli że z 127/635 f/5 będę miał 127/1270 f/10?

Ile stopni swobody masz w celi? Kolimacja "kiwki" na trzech śrubach? A przesuw lewo/prawo i góra/dół?

 

 

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marcin_G napisał:

A czy to jest reguła, że Petzval po wywaleniu tylnej grupy staje się refem długoogniskowym? czyli że z 127/635 f/5 będę miał 127/1270 f/10?

Tak, tak będzie.

Edit: przepraszam za dwa posty jeden pod drugim, jakoś tak się wyedytowało...

Edytowane przez ryszardo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, ryszardo napisał:

Tak, tak będzie.

Edit: przepraszam za dwa posty jeden pod drugim, jakoś tak się wyedytowało...

Z moich obliczeń i doświadczeń wychodzi, że w obydwu średnicach 127 i 152, soczewki główne czy to w wersji L czy w wersji S, mają tą samą ogniskową 1200. W wersjach L nie ma dodatkowych soczewek petzwala w środku i są to zwykłe dublety achromaty a w wersjach S są umieszczone dodatkowe soczewki.

Edytowane przez mirekk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.06.2021 o 21:23, mirekk napisał:

127/635 - - > 127/1200

Dziś mierzyłem - wychodzi mi 1240 mm. A ognisko jest około 60 cm za tylną krawędzią tubusa.....

Przy okazji - jak to u mnie - wyczerniłem sobie brzegi soczewek dubletu Petzvala. Szkoda, że powłoki dali takie mizerne :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Marcin_G napisał:

Dziś mierzyłem - wychodzi mi 1240 mm. A ognisko jest około 60 cm za tylną krawędzią tubusa.....

Przy okazji - jak to u mnie - wyczerniłem sobie brzegi soczewek dubletu Petzvala. Szkoda, że powłoki dali takie mizerne :(

No niestety. Nie można mieć wszystkiego :). Poniżej zdjęcia z prób przedłużenia dla testu i zdjęcie samochodu z naprzeciwko w projekcji okularowej. Co do marki samochodu jestem pewien :emotion-5:

snapseed-02-01.jpeg

snapseed-01.jpeg

snapseed-03.jpeg

Edytowane przez mirekk
  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.