Skocz do zawartości
  • 0

Pierwsze obserwacje


Tygrysek13

Pytanie

Jako, że dotarł do mnie ostatnio mój pierwszy reflektor, wybrałem się na pierwszą obserwację nocną. Udało mi się pooglądać księżyc (żaden wyczyn, gołym okiem też go widać ;P ), do tego doszedł Saturn i Jowisz z 3 księżycami. Bardzo fajnie wydać było pierścienie wokół Saturna. Dało się też zauważyć beżowo brązową barwę Jowisza. Niestety. Udało mi się pstryknąć tylko fotkę księżyca która wygląda w miarę dobrze i to na okularze 25 mm. Wiatr był tak mocny, że ciężko było ustać przy okularze, a co dopiero zdjęcie zrobić. Sam teleskop też trząsł się jak galareta.

Miejsce obserwacji? Pewnie znana większości z Was Stężnica.

 

 

IMG20200829203430.jpg

IMG20200829205853.jpg

IMG20200829213156.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
8 godzin temu, Tygrysek13 napisał:

Przydałoby się spotkać z kimś bardziej obeznanym, coby wytłumaczył praktycznie co i jak :)

A ja zaproponuje książkę, a raczej poradnik. Jest tego na rynku trochę i fajnie wiedza jest podana. Do tego porządna mapa nieba jesli jakieś ds'y w planach i powinno wystarczyć na poczatek przygody.  Pogodnego nieba.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, lkosz napisał:

Stężnica... to Ty tam widzisz M31 i M33 gołym okiem... pozdrów je i powiedz że tęsknię :D

a w razie co, to tu znajdziesz trochę tutoriali: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/page/4/

Przekaże im przy najbliższej okazji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 godziny temu, Tygrysek13 napisał:

Na czymś się trzeba nauczyć obsługi sprzętu. Przydałoby się spotkać z kimś bardziej obeznanym, coby wytłumaczył praktycznie co i jak :)

Bez kitu... Stężnica... jak dajesz nocleg na 2 dni to przyjadę i pokażę co i jak :) ba! nawet wezmę swój sprzęt i podzielę się miejscem przy okularze :lol: tylko poczekajmy na nów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 31.08.2020 o 12:41, Mariusz Psut napisał:

PS. Przy takim niebie oglądać Księżyc to świętokradztwo:icon_wink:.

Pozdrawiam.

Na czymś się trzeba nauczyć obsługi sprzętu. Przydałoby się spotkać z kimś bardziej obeznanym, coby wytłumaczył praktycznie co i jak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 1.09.2020 o 12:11, lolak89 napisał:

Bez kitu... Stężnica... jak dajesz nocleg na 2 dni to przyjadę i pokażę co i jak :) ba! nawet wezmę swój sprzęt i podzielę się miejscem przy okularze :lol: tylko poczekajmy na nów.

Niestety nie mam warunków na nocleg. Chyba, że namiot ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.