Skocz do zawartości

Heckathorn-Fesen-Gull 1 oraz Abell 6 w Żyrafie


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, Lukasz83 napisał:

Bardzo dobre zdjęcie - porównywalne z amatorskim referencyjnym wg mnie zdjęciem tego obszaru :)

 

https://www.astrobin.com/317112/C/?real=&nc=user

Zdjęcie owszem dobre, ale tu nie ma co porównywać. Wesel zrobił zdjęcie, a Marcel jest perfekcjonalistą :) To tak jak jakby porównać Fiata 126P do Mercedesa. Oba to samochody, a jednak komfort inny ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się właśnie cieszę, że tak bardzo nie odstaję z jakością od fotki Marcela. On ma obserwatorium gdzieś na Szumawie, na pograniczu czesko-niemieckim w górach.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż @wessel, patrzę i patrzę, podziwiam i podziwiam Twoją robotę... :)

 

Swoim zwyczajem przejrzałem gwiazdowy atlas nieba tego obszaru. Można by się pospierać, czy ten kawałek nieboskłonu jest w obszarze Żyrafy, czy może jednak w Kasjopei. ;)

Najjaśniejszą gwiazdą kadru jest HD17958 (magV 6,2; typ widmowy K3). Drugą pod względem jasności jest HD18137 (magV 6,6; typ widmowy G5). Na fotce widać nawet pewne różnice kolorystyczne, udaje Ci się więc nawet z takiego materiału uzyskać w miarę realną kolorystykę gwiazd. :)
 

Mam jeszcze mały problem identyfikacyjny z Abell 6. Gdy wpisuję w wyszukiwarce CDS "Abell 6", dostaję współrzędne 00 10 28.000 +17 41 42.00, co wskazuje na ACO6 (cluster of galexies) w Pegazie. Natomiast na współrzędnych 02 58 41.873 +64 30 6.32 zgodnych z Twoim kadrem CDS zwraca mi obiekt mgławicowy PN A66 6 (planetary nebula), co jest zgodne z naturą Twojej "bańki".  Coś nie tak szukam?...

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pojęcia nie mam. Wzorując się na zdjęciu i opisie Marcela Drechslera powtórzyłem opis Abell 6 ( PK 136+4.1) . Prawdopodobnie inni też tak zrobili. To ciekawe co piszesz.

A co do położenia - tu też mam wątpliwości. Przecież - zgodnie z opisami- HFG 1 to efekt działania V 664 Cas, więc skąd ta Żyrafa?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, zbignieww napisał:

Pozwoliłem sam sobie ;)  wstawić na czesko-słowackie forum :)

 

https://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=34&t=27661

Szczeny im tam opadną, ;-) polska astrofotografia jest na wysokim poziomie, mamy kilku lub kilkunastu naprawdę mistrzów.

A dzięki chińskiej taniźnie rodzi się kolejne pokolenie mistrzów, mam wrażenie że od ostatnich 5 lat liczba osób które chociażby się bawią w astrofoto wzrosła o 300% do tego co było wcześniej.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie sprawę traktując, poziom astro-fotografii w obu krajach jest na podobnym poziomie, ale spektakularnych osiągnięć

mamy rzeczywiście znacznie więcej. No, ale jest nas 4x więcej , chociaż to porównanie kuleje, zważywszy że np. Chińczyków jest nieporównanie więcej ... :)

Polacy mają więcej polotu, fantazji i zawzięcia...

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Czesi znacznie bardziej się angażują w hobby. Miałem kiedyś kontakt z modelarzami ..... no to życzę nam takiego zaangażowania finansów , czasu,......Sam wiesz najlepiej Zbigniew :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak - ale to też ma historyczno - obyczajowe uzasadnienie . Gdy myśmy całymi wiekami zmagali się z sąsiadami ze wschodu czy zachodu

( nie zapominając o Szwedach czy Tatarach - ale to krótsze epizody )  - Czesi rozwijali rzemiosło, konstruowali piękne samochody i sprzęt dla rolnictwa.

To zaowocowało również w sposobie uprawiania różnego rodzaju hobby.  I tak jest do dzisiaj !

( Pozwolę sobie na dygresję :  Stalin podobno się wyraził , że kołchozy w Polsce pasują jak garbatemu ściana. W Czechach zrobili to bez problemu, bo

Czesi mieli traktory, kombajny etc  - i  kołchozy nieźle funkcjonowały, ludziska sobie to chwalili , chociaż zapominali o brutalnych metodach kolektywizacji. 

To już znam z autopsji, sam na południu Moraw właziłem w kołchozowe pola kukurydziane , by nakraść fajnych kolb :) - lata 75-85 ) 

 

No a gdy tutaj mowa o Marcelu Drechslerze - z ciekawości zajrzałem w necie  i podaję jeden z linków.  Rzeczywiście ma swoje obserwatorium blizko

granicy z Czechami  http://www.sternwarte-baerenstein.de/about-the-private-observatory-baerenstein.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wessel napisał:

No bo ja nie lubię pocztówek z M 31, Veilem, Ameryką, Rosettą i podobnymi zbyt często robić. A jak już to po coś, nie dla samej fotki.

Jak masz już wszystkie to łatwiej tak powiedzieć :) Każdy na początku swojej przygody mierzy się z tymi najbardziej spektakularnymi bo tu najłatwiej i najszybciej uzyskasz dobry efekt . Dopiero z czasem zaczynasz brać się do trudniejszych obiektów. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.