Skocz do zawartości
  • 0

GOTO?


jowisz1

Pytanie

Witajcie,

mam nadzieje, że możecie mi coś konkretnego poradzić na mój problem.

Niestety mam bardzo słaby wzrok. Na ciemnym podmiejskim niebie dostrzegam bez problemu gwiazdy tak do 3 wielkości. Posiadam jakieś pojęcie o astronomii i obserwacjach.  Kiedy byłem  nastolatkiem, oglądałem słabo wykonanym chińskim refraktorem 60/900 mm różne obiekty nieba (księżyc, planety, niektóre obiekty głębokiego nieba) - wtedy miałem jednak dobry wzrok. Zastanawiam się nad kupnem teleskopu. Korci mnie sprzęt o względnie dużej średnicy, tak przynajmniej 200 mm, montaż azymutalny. Jednak obawiam się, że za wiele z niego nie wyciągnę, ponieważ mam słaby wzrok i będę miał problem z namierzaniem oraz nie jestem zmotoryzowany i mieszkam w dużym mieście. Teleskop musiałbym nosić do docelowego miejsca obserwacji około 

1 km.  Dlatego wydaje mi się, że opcja kupna teleskopu z systemem go to to jedyne rozsądne rozwiązanie. Zdaję sobie jednak sprawę, że jest to znaczne przepłacanie za teleskop, który ma dużo gorsze parametry niż inne dostępne w tej cenie sprzęty bez tego systemu. Zastanawiam się, czy w moim przypadku nie jest to konieczne, bo namierzanie na jasny obiekt nie sprawia mi problemu, ale co z mniej jasnymi celami? Wiem z doświadczenia, że niektóre obiekty Messiera bez problemu widać z miasta przez lornetkę. Może jednak wystarczy zakupić dobrej jakości okulary o bardzo szerokim polu widzenia i wtedy z namierzaniem nie będzie większego problemu? Poradźcie mi co lepiej kupić: duży teleskop z okularami o szerokim polu wiedzenia, czy jednak mniejszy sprzęt, ale z systemem go to?

 

Edytowane przez jowisz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.