Skocz do zawartości

AFP (Astro-Foto-Plecak)


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Toczyła się kiedyś dyskusja na temat mobilności zestawu, więc pokazuje do czego udało mi się dojść w tym temacie. Oto mój AFP, czyli Astro-Foto-Plecak.

 

W plecaku:

- Canon 1100d mod 

- obiektyw Samyang 135mm

- obiektyw C50mm STM

- napęd nożycowy Astrowalker

- system montażu głowicy z prętem i przeciwwagami

- filtry astonomiczne clip (cls SVBony; clip Ha z baadera 1,25)

- wszystkie potrzebne akcesoria typu baterie, grzałki, kable, red dot, ładowarki

- z tyłu na plecach pod tym wszystkim laptop

 

Jedyne co jest osobno to akumulator żelowy 12V, 18Ah i statyw z AZ3 na którym to wszystko stoi.

Zastanawiam się czy nie kupić małego aku do zasilania montażu (żeby jeździł w plecaku), a zamiast az3 porządny tripod z głowicą olejową (na boku plecaka jest miejsce do zamontowania statywu).

Wtedy plecak będzie mieścił kompletnie wszystko co trzeba brać w teren. 

 

Cel: ultramobilny zestaw do focenia z ogniskową 135mm (60-90 sek) i ogniskową 50mm (180sek) z uzyskiem klatek >=85%.

 

Pytania:

Czy próbować wieszać to na statywie foto, czy to raczej gra nie warta świeczki?

Cała głowica z zamontowanym samyangiem i przeciwwagami to jakieś 5kg, czy statywy foto to ogarną z wychyleniem na Polarną?

 

Pozdrawiam

Adam

IMG_20200907_082936.jpg

Edytowane przez cwic
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulator zdecydowanie zmień na li-ion o pojemności kilku Ah. Waga i rozmiary spadną diametralnie.

Pokaż, jak to wygląda po zmontowaniu. Czy przeciwwaga jest konieczna? Ja focę Samyangiem z iOptron SkyTracker bez przeciwwag i nie ma z tym problemów. Używam do tego statywu Manfrotto 190, 4 sekcje carbon. Ultra lekki, a daje spokojnie radę przy odrobinie ostrożności (i po wysunięciu jedynie jednej sekcji). U mnie głowica z aparatem i obiektywem ważą < 3 kg.

6 godzin temu, cwic napisał:

a zamiast az3 porządny tripod z głowicą olejową

Jeśli ta głowica miałaby służyć jako klin, to nie - musi być normalny klin z pokrętłami, inaczej to nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cwic napisał:

Myślałem o 7ah bo grzałkę bym też podpiął. 

Bardziej mnie nurtuje sprawa statywu, czy wydawać kasę na bardziej mobilny statyw z głowicą zamiast AZ3. 

@Maro21 Ty stawiasz astrotraca chyba na AZ3, tak?

Nie, na az 3 adwenturera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akceptuje tylko idealną punktowość gwiazd i bez przeciwwag była loteria czyli 50/50 przy 90s.

Obecnie mam ponad 85% uzysku przy 60s i koło 70-80% przy 90s, przy czym jest to całkowity uzysk, czyli pojechanie + samoloty + drgania i wyrównania po zatrzymaniu (w celach ditheringu). Więcej mi nie trzeba to nie narrowband. Do tego pomiar zawsze robię na południowym i/lub południowo wschodnim niebie, na północy i kierunkach północny-xxxx. spokojnie da się wyciągnąć 2 minuty, ale to nie jest miarodajne.

 

Zestaw ma mi pociągnąć min. 60s w najbardziej ekstremalnych wychyleniach z uzyskiem ponad 80% i tylko to się liczy.

 

Natomiast porównująć Astrowalkera do SkyTrackera, jesli wyniki są zbliżone to po co płacić 1600zł jak można mieć dobre rozwiązanie za 600zł.

Do tego, bez obrazy, ale nie uwierzę w 2 minuty z Samyangiem 135mm na SkyTrackerze na południowym niebie w skrajnym wychyleniu, czyli np. na wys.60st., w takich wychyleniach każdy "podręczny astrozegarek" wysiądzie bez przeciwwagi. Nawet śmiem wątpić w pełną skuteczność fabrycznych montaży EQ5, w takich warunkach.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Darula napisał:

Gdzieś oglądałem astrobackyard to Trevor coś wspominał o 3-4min ale chyba z przeciwwagami 

N 135 i Skytrackerze? Niemożliwe, chyba że ma on inną definicję punktowości. Przeciwwagi nie bardzo jest tam jak użyć. Może skyguider?

14 godzin temu, cwic napisał:

Ja akceptuje tylko idealną punktowość gwiazd

Ja również.

14 godzin temu, cwic napisał:

Do tego, bez obrazy, ale nie uwierzę w 2 minuty z Samyangiem 135mm na SkyTrackerze na południowym niebie w skrajnym wychyleniu, czyli np. na wys.60st., w takich wychyleniach każdy "podręczny astrozegarek" wysiądzie bez przeciwwagi. Nawet śmiem wątpić w pełną skuteczność fabrycznych montaży EQ5, w takich warunkach.

Miałem dwie sztuki Skytrackera, jedna ciągnęła czasy 2 min, ale miała wadę silnika i wymieniłem na nową, niestety już z gorszą ślimacznicą, bo ciągnie 60s. Ale to jest 60s przy uzysku 100% wszędzie.

Przeciwwagi to tu nawet nie ma jak i po co zamontować, bo w zależności od ustawienia głowicy kulowej, ciężar wychyla się w dowolną stronę. EQ5 ma tylko odrobinę większą ślimacznicę, prawdopodobnie nieco gorszej jakości, więc finalnie nie ma żadnej przewagi w jakości prowadzenia, jedynie jest sztywniejszy i trudniej go przypadkiem przestawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego co piszesz to  żadna z 2ch sztuk Skytrackera, nie była na tyle dobra żeby cisnąć więcej niż 60s. Jedyną zaletą Skytrackera jest to że nie trzeba przeciwwagi. 

W 100% uzysk nie dam wiary, u Ciebie nie ma samolotów i nie robisz ditheringu?

 

U mnie uzysk z 3ch godzin liczę tak:

- 3h w 60sek eksozycjach to 180 minut, czyli 180 eksozycji,

- niezależnie od tego co się dzieje to 180 eksp po 3h to 100%, 150 ekspozycji to 83%, itd...

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, cwic napisał:

Czyli z tego co piszesz to  żadna z 2ch sztuk Skytrackera, nie była na tyle dobra żeby cisnąć więcej niż 60s.

Problem z silnikiem był taki, że wszystko działo na ogół spoko, ale raz na kilka nocy silnik, a właściwie enkoder się "zawieszał" i głupiał, trzeba było robić reset. Ale jak działał, to prowadził precyzyjnie. Zwykła wada fabryczna. Niestety to właśnie w tamtym egzemplarzu była idealna ślimacznica, która pozwalała na 120s. Trudno mi powiedzieć, jak dużo jest takich dobrych sztuk, a ile gorszych. Wiadomo, loteria.

19 minut temu, cwic napisał:

Jedyną zaletą Skytrackera jest to że nie trzeba przeciwwagi.

Właściwie w każdym montażu, gdzie użyjesz małej głowicy kulowej w osi obrotu, nie trzeba przeciwwag (tj mała przeciwwaga by nie zaszkodziła, ale trzeba by ją mocować w różnych miejscach w zależności od aktualnego kadru - nierealne.

19 minut temu, cwic napisał:

W 100% uzysk nie dam wiary, u Ciebie nie ma samolotów i nie robisz ditheringu?

Ditheringu nie robię, bo akurat w moich aparatach prawie nie występuje zjawisko "pasów" od dryfu, a hotpiksele się kasują od samego powolnego dryfu. Natomiast klatek z samolotami itp nigdy nie wyrzucam, bo stackowanie algorytmem kappa-sigma idealnie usuwa ślady.

Czasem oczywiście wejdzie jakiś cirrus i już nie mam uzysku 100% :) 

 

Pokaż zdjęcie, jak wygląda Twój zestaw złożony do pracy.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak go rozstawię to pokaże zdjęcie, ostatnio nie mam zbyt wiele czasu na astrofoto.

 

Ja takie klatki których nie wrzucam do stackowania traktuje jako odpad, bo liczę uzysk na czasie fotografowania w polu, a nie na dobrych klatkach. 

Czyli jeśli w polu po wystartowaniu sesji spędzę 3h przy ekspozycjach 60s, to powinienem mieć 180 klatek i tylko 180 klatek to 100% uzysk z czasu sesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cwic napisał:

Ja takie klatki których nie wrzucam do stackowania traktuje jako odpad, bo liczę uzysk na czasie fotografowania w polu, a nie na dobrych klatkach. 

Ok, to rozumiem. Ale zastanów się nad zmianą algorytmu stackowania (nie wiem jakiego softu używasz, ale na pewno dss i pix to mają), który pozwoli Ci wykorzystać klatki ze śladami. To zawsze kilka % więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
7 minut temu, delaa napisał:

Dwa razy więcej materiału w tym samym czasie... W tym przypadku.

Tylko w przypadku obiektywów o tej samej ogniskowej. Ciekawe, jak potem z flatami. Czy nie byłoby jakichś błędów podczas składania i kalibracji.

Albo 2 różne kadry?

Fajnie byłoby mieć też 2 zmodowane aparaty.

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.