Skocz do zawartości

Nasadka bino TS - problem?


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, KrisJot napisał:

 

Cześć,

 

od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem dobsona GSO 10" - mojej frani:-). Kilka dni temu udało mi się kupić nasadkę WO. Próbowałem różnych sposobów na uzyskanie pojedynczego obrazu (może ze dwa razy zakończone z sukcesem). Zastanawiam się, czy opisana przez Pawła metoda zadziała również w przypadku bino WO? W WO mam  klasyczne clap-ringi znane mi np. z adapterów, więc mocowanie jest rozwiązane inaczej.

Proszę poradźcie również, czy opaski grzewcze rozwiążą problem z parowaniem szkiełek w mroźne noce.

 

Kris

Z jakimi okularami ją używasz?

W nasadkach WO mocowanie jest na jedną śrubkę dociskową. Gniazda nasadek i tulejki okularów są wykonane w różnych tolerancjach, co będzie powodowało przesunięcie osi okularu i nasadki, po dokręceniu śrubki.

Możesz nakleić na boku tulejek każdego z okularów wąski pasek taśmy klejącej (najlepsza jest taśma biurowa scotch), na tyle grubej, żeby okular wchodził do tulejki bez rolowania się taśmy.

Potem wkładaj okulary w nasadkę: taśmy na zewnątrz, taśmy do wewnątrz, lewy taśma do góry prawy do dołu itd. itd...

Powinieneś trafić na konfigurację, kiedy dekolimacja maleje lub zanika - o ile jest niewielka. 

 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

nasadkę używałem z okularami z zestawu oraz TV Plossl 11mm. Spróbuję patentu z taśmą:-). Zauważyłem natomiast, że skręcenie dioptrii obu gniazd usztywnia je, a wsuwania okularów do gniazd, gdy nasadka jest w pozycji poziomej jakby pewniejsze. Jeśli tylko jutro pogoda pozwoli planuje sprawdzić w praktyce "taśmę" i wnioski Pawła z bino TS. Rozmawiałem dziś z jednym z kolegów z forum, sugerował obracania wpierw jednym okularem do uzyskania ostrości w jednym oku (drugie zamknięte), a następnie analogicznie z drugim. W końcu opanuje to moje bino, bylebym zdążył przed "krwawym księżycem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety im krótsza ogniskowa okularu, tym bardziej powiększają one odchyłki ustawienia pryzmatów.  Długoogniskowe okulary + soczewka telecentryczna albo dedykowany barlow pozwalają "ominąć" niewielką dekolimację nasadki. Dodatkowo w szybkim newtonie, soczewka poprawia zachowanie nasadki zmiejszając winietowanie i dyspersję na pryzmatach.

Druga sprawa to i okulary z zestawu WIilliama i TV plossle mają podcięcia na tulejach które mogą powodować problemy z osiowością w niektórych nasadkach.

Mogę polecić okulary z tulejkami bez podcięć: GSO plossl (zwłasza 25mm) albo dłuższe orciaki: Baader BCO, czy Fujiyama HD ortho.

 

 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł dzięki za podpowiedź, być może jutro uda mi się wstrzelić w okienko pogodowe.

Póki co przypuszczam co robiłem źle. rozstaw okularów ustawiając na "czuja" i nie zwróciłem uwagi, że ustawiałem różne rozstawy na każdy z okularów, tzn, przy lewym okularze był ok 62mm a prawym 67mm.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2021 o 20:56, bartolini napisał:

Niestety im krótsza ogniskowa okularu, tym bardziej powiększają one odchyłki ustawienia pryzmatów.  Długoogniskowe okulary + soczewka telecentryczna albo dedykowany barlow pozwalają "ominąć" niewielką dekolimację nasadki. Dodatkowo w szybkim newtonie, soczewka poprawia zachowanie nasadki zmiejszając winietowanie i dyspersję na pryzmatach.

Druga sprawa to i okulary z zestawu WIilliama i TV plossle mają podcięcia na tulejach które mogą powodować problemy z osiowością w niektórych nasadkach.

Mogę polecić okulary z tulejkami bez podcięć: GSO plossl (zwłasza 25mm) albo dłuższe orciaki: Baader BCO, czy Fujiyama HD ortho.

 

 

Do wyciągu GSO 10" wraz z nasadką użyłem barlowa TV 2x. Piszesz o Fujiyama Ortho, a czy np Takahashi Abbe MC Ortho 18mm będą Twoim dobrze współpracowały (na zdjęciach nie widać podcięć)?

 

Ciekawostka z moich obserwacji, nasadka również poprawnie ostrzyła w układzie: barlow TV 2x -> ADC ZWO -> nasadka z okularami z zestawu Williama

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, KrisJot napisał:

Do wyciągu GSO 10" wraz z nasadką użyłem barlowa TV 2x. Piszesz o Fujiyama Ortho, a czy np Takahashi Abbe MC Ortho 18mm będą Twoim dobrze współpracowały (na zdjęciach nie widać podcięć)?

 

Ciekawostka z moich obserwacji, nasadka również poprawnie ostrzyła w układzie: barlow TV 2x -> ADC ZWO -> nasadka z okularami z zestawu Williama

 

Nie miałem do czynienia z tymi okularami - podpytaj na astromaniaku.

Ja używam w taurusie 500 bino z powermate 2.5x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy ktoś z Was testował  nasadkę bino WO z SCT (np. Meade 10" EMC) lub MAK'iem (150 lub 180mm)?

Planuje zakup jednego z powyższych jako uzupełnienie / zastąpienie mojego GSO 10". Moje sesje z zazwyczaj wyglądają tak, mam listę np. 2 x US + 2-4 DS. Trochę mi zejdzie zanim przerobię katalog Messiera, zwłaszcza że, lubię wracać do niektórych DS-ów:-)

 

Kris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KrisJot Zamiana GSO 10" na Meade 10" EMC czy Maka 180mm moim zdaniem nic nie da :) Chyba że nie wiem, masz mały balkon i GSO 10" jest niewygodne w użytkowaniu. Poza tym będzie drożej i nic więcej :)

Jako realny update proponuje podniesienie lustra w GSO 10" (no chyba że już to jest uczynione ;) ) i obserwacji z barlowem 1,6x dołączonym do zestawu WO. Jak również dorobienie odpowiedniej złączki i zakup korektora komy, który obniży krotność do 1,1x :) Gromadki w Woźnicy w takim wydaniu wyglądają bardzo przyzwoicie ;) O innych M-kach nie wspomnę (Orion za chwilę będzie w modzie ;) ).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wojt0000 dzięki za Twoją opinię:-). W maczku widziałem na US istną ucztę detalu w porównaniu do Newtona. Masz rację, wymiana nie miałaby sensu, MAK-iem mogę mieć problem z uzyskaniem tak szerokiego pola na DS, jak w Newtonie. Natomiast co US? Szybki Newton ze swoim pająkiem dużo traci na US. Dlatego zadaję sobie pytanie, czy nie warto uzupełnić kolekcję o dedykowany teleskop na US? GSO'wa frania zostałaby na DS-y:-)

 

Generalnie chodzą mi po "głowie" SW MAK 180, ORION MAK 150 lub 180, SCT MEADE 10" LX200 -> ten ma z opisów na cloudy nigths ponadprzeciętną optykę. Póki co jutro i pojutrze ma być znowu pogoda na przewietrzenie pralki:-D.

 

Kris

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KrisJot napisał:

Dlatego zadaję sobie pytanie, czy nie warto uzupełnić kolekcję o dedykowany teleskop na US?

Uważaj, bo to zupełnie inny sport ;) Zaraz będziesz szukał parki orciaków i montażu z prowadzeniem :D A to dopiero preludium do pytania co da lepszy obraz, planetarny newton, apo czy jakiś mak intesa lub inny omc z zagrabanicy :) Na koniec wyrzucisz bino, kątówkę i patrząc na wprost przez jakieś super mono z polem 30* będziesz szukał subtelnych detali w pasach na Jowiszu :D

Tu nie ma jednoznacznych rozwiązań. Musisz zadać sobie pytanie jak mają wyglądać obserwacje. Wszystkie trzy proponowane teleskopy względnie długo się chłodzą. Sam mam GSO 10" i wiem że jeżeli zdecyduje się na coś do US to będzie to prawdopodobnie ED100 ze względu na szybkość działania. Czas chłodzenia ograniczony do minimum co przekłada sie na funkcjonalność. Wiele obserwacji US to dziury w chmurach i chwilowe strzały. Taki mak po prostu by u mnie nie miał się kiedy rozpędzić :)

Natomiast jeżeli jest czas to taki mak 180 :) czemu nie. Na dobrym montażu z prowadzeniem.

Myśle że tematów o planetarnych teleskopach na forum jest sporo i tam musisz poszukać odpowiedzi bo robi się mały offtop :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.