Jump to content

Ostrość w SW MAK 127


Recommended Posts

Dobry ;)

 

Wiem, że temat pewnie wałkowany dużo razy ale już powoli tracę cierpliwość to gałki ostrości w moim maczku. Jestem jeszcze co prawda na na etapie prób zwiększenia średnicy gałki ale przy 2" wyciągu za bardzo poszaleć nie można bo miejsca mało. ale mam pytanie czy ktoś próbował np czegoś takiego jak w linku poniżej i czy to w ogóle idzie jakoś zamocować do takiego MAKa?

https://pl.aliexpress.com/item/32797773316.html

 

Może macie jakieś inne sposoby, żeby uzyskać większą precyzję w MAKu? Wszelkie rozwiązania budżetowe mile widziane ;)

Link to post
Share on other sites

Niestety mak ma to do siebie, że dokładanie kolejnych przedłużek wyciągu powoduje przeogniskowanie układu. Z budżetowych rozwiązań chyba tylko wymiana gałki pokrętła na większe ale jak zauważyłeś przy 2" szału nie ma. Z trochę droższych rozwiązań można wymienić kątówkę na taką z wbudowanym focuserem - WO ma takie pryzmaty ale 1,25". 

Link to post
Share on other sites

No w sumie ot potrzebuje to tylko pod barlow i kamerę, także ten tor wcale znowu taki aż długi nei będzie... ale juz myśłałem czy nie zafundowac sobie moze jakiś wyciąg z microfocuserem, stąd tez ten dziwny twór z aliex mi sie trafił

 

Który kolega robi takie cudo? :)

Link to post
Share on other sites
Teraz, golomb79 napisał:

Ktoś kiedyś wspominał, że opona z zestawu klocków Lego założona na pokrętło zdaje egzamin. 

:D właśnie czekam na jedna, ale nie wiem czy nie za niski profil zamówiłem ;)

Link to post
Share on other sites
20 minut temu, dexter77 napisał:

Myślę, że klocek lego będzie droższy niż to co pokazałem ci na zdjęciu wyżej :)

Opona lego (używka) kosztowała mnie całe 1zł :P 9zł z przesyłką, ale powiem Ci że patent z trwalszego materiału jest też ciekawy. to jeszcze raz zapytam któż to robi te patenty?

 

15 minut temu, WielkiAtraktor napisał:

Można by rozważyć małego Crayforda 1,25", np. ten model (ale nie wiem, jak to wygląda z miejscem na tylnej ściance Maka 127). Ja do Maka 180 miałem swego czasu wyciąg 2" Baader Steeltrack (do SCT + odpowiednia makowa przejściówka) i byłem zadowolony.

no mozna by ale 145eur to prawie koszt takie MAKa ;) 

 

a nikt nie ma doświadczenia z tym focuserem z ali? to jest aż takie do kitu ustrojstwo? w sumie zawsze to jest jakiś zakres 10mm, wygląda to dość budżetowo i ciekawie tylko nie wie czy dałoby to się w ogóle do mojego maka dokleić jakoś.

Edited by ŁukaszBar
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, ŁukaszBar napisał:

a nikt nie ma doświadczenia z tym focuserem z ali? to jest aż takie do kitu ustrojstwo? w sumie zawsze to jest jakiś zakres 10mm, wygląda to dość budżetowo i ciekawie tylko nie wie czy dałoby to się w ogóle do mojego maka dokleić jakoś.

ja kiedyś używałem go z Makiem 127 ale z visualbackiem 1,25"

z lekką kamerką PGR Chameleon i Barlowem 2x spisywał się dobrze. Nie jest to wzór sztywności ale przynajmniej ma mniejszy baklash i zupełnie wyeliminował mirror shift

odpowiednią złączkę za grosze zrobił mi kiedyś Janusz

 

teraz z Makiem 180 używam wyciąg 2" od SCT z mikrofokuserem

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

tak dłubiąc po ALI znalazłem jeszcze jedna wersję tego śmiesznego focusera:

https://pl.aliexpress.com/item/32846330161.html

 

wygląda na to ze ten zestaw za trochę ponad 120 załatwi mi chyba sprawę w końcu ma adapter do 2" :) czyli podejrzewam, że przy tym już nic więcej nie będę musiał kombinować, mam rację? na tym ma wisieć tylko barlow z kamerą (po prostu mam problem z ostrością w kamerze stąd takie poszukiwania)

Link to post
Share on other sites

na Ali jest taka informacja w aukcji:

 

"This item is not suitable for parabolic mirror reflector telescopes which produce skywatcher and Celestron, in particular for the telescope swp13065 because of the small removal of the main focus in this model into the pipe of the focuser." 

 

Czy to oznacza, że nie nadaje się to do Maksutowa czy tylko do Newtonów?

Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, ŁukaszBar napisał:

to jeszcze raz zapytam któż to robi te patenty?

ja takie coś na drukarce wydrukowałem :) a potem zastąpiłem silnikiem krokowym

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 14 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 112 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 181 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 84 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.