Skocz do zawartości
  • 0

Jaki teleskop do 6-7,5k złotych.


Phontaine_pl

Pytanie

Witam,

 

Chciałbym poznać Wasza opinie z pytania w temacie. Skłaniam się ku celestron evolution 6’, plus jakieś akcesoria jak pierścień do założenia lustrzanki Nikona, uniwersalny uchwyt pod smartphona oraz jakaś tania astrokamera kolorowa.

 

Jestem żółtodziobem w obserwacjach, mieszkam na wsi, niestety są pewne źródła świateł docierające z ulic. Skłaniam się ku powyższemu ze względu na łatwość obsługi (sterowanie wifi przez telefon, aplikacja z bazą danych i automatyczne śledzenie obiektu). 
Mam trójkę dzieci w wieku przedszkolnym, niedługo szkolnym i chciałbym aby oni także mieli możliwość złapania (bądź nie) bakcyla ;)

 

Dziekuje,

AK

Edytowane przez Phontaine_pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Nie dostaniesz dobrej odpowiedzi na to pytanie, bo to, jaki teleskop wybierzesz zależy od tego co chcesz nim robić. Fotografować gwiazdy i DS-y, Księżyc, planety, czy zająć się obserwacjami wizualnymi. Do każdej z tych aktywności powinien być sprzęt odpowiednio dobrany.

Jeśli jesteś, jak piszesz w tym temacie żółtodziobem, to radzę Ci rozważyć coś do obserwacji wizualnych i tu jest zasada -im większy teleskop tym więcej i lepiej widać, ale też trudniej taki sprzęt ogarnąć. 

Moja rada to zastanów się nad kupnem Newtona na montażu Dobsona.

A jeśli chcesz fotografować gwiazdy to nie teleskop, tylko dobrą lustrzankę, dobry obiektyw i prosty montaż - koziołek paralaktyczny, który zapewni śledzenie za ruchem nieba.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

To w takim razie na Twoim miejscu kupił bym ten, a resztę kasy bym przeznaczył na dobre okulary 7, 13 i 22 mm.

To bardzo wydajny sprzęt do obserwacji DS-ów Księżyca i planet, a i krótkoczasowe fotki też da się robić. No i w samochód załadujesz jeśli lampy Ci koło domu przeszkadzają. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Grzędziel napisał:

Nie dostaniesz dobrej odpowiedzi na to pytanie, bo to, jaki teleskop wybierzesz zależy od tego co chcesz nim robić. Fotografować gwiazdy i DS-y, Księżyc, planety, czy zająć się obserwacjami wizualnymi. Do każdej z tych aktywności powinien być sprzęt odpowiednio dobrany.

Jeśli jesteś, jak piszesz w tym temacie żółtodziobem, to radzę Ci rozważyć coś do obserwacji wizualnych i tu jest zasada -im większy teleskop tym więcej i lepiej widać, ale też trudniej taki sprzęt ogarnąć. 

Moja rada to zastanów się nad kupnem Newtona na montażu Dobsona.

A jeśli chcesz fotografować gwiazdy to nie teleskop, tylko dobrą lustrzankę, dobry obiektyw i prosty montaż - koziołek paralaktyczny, który zapewni śledzenie za ruchem nieba.

Dziękuje!

 

Szukam teleskopu uniwersalnego dla żółtodzioba, tak aby zobaczyć czy z czasem bardziej będzie mnie interesować fotografia, czy obserwacje. Czy obserwacje naszego układu, czy tez obserwacje DS’ów...

 

W przypadku ukierunkowania zainteresowań zainwestuje w odpowiedni sprzęt a ten który obecnie chce kupić, pozostawię dzieciom. 

Chce tez aby sprzęt w związku z powyższym mógł śledzić automatycznie obiekty - obserwacje z rodziną....
 

Dla mnie kwota 7k złotych to bardzo dużo i chciałbym jak najtrafniej je wydać. Od niemal 40 lat patrzę w niebo, uwielbiam to i teraz chce zobaczyć czy przerodzi się to w coś więcej ;)

 

Raz jeszcze dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, Grzędziel napisał:

To w takim razie na Twoim miejscu kupił bym ten, a resztę kasy bym przeznaczył na dobre okulary 7, 13 i 22 mm.

To bardzo wydajny sprzęt do obserwacji DS-ów Księżyca i planet, a i krótkoczasowe fotki też da się robić. No i w samochód załadujesz jeśli lampy Ci koło domu przeszkadzają. 

Jest tylko pewien szkopuł ten który podlinkowałeś jest niedostępny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Weź pod uwagę to że tutaj będą musiały wspinać się na jakiś podest/drabinę żeby sięgnąć do okularu.

Jeśli możesz podstawiać dzieci do okularu, albo będziecie mieli przenośny podest i nie zniechęci to was to jak najbardziej brać tego Dobsona poklinkowanego przez Grzędziela.

Jeśli nie to trzeba szukać w Makach, SCT i innych konstrukcjach.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Panowie, spróbuję zawęzić zakres potrzeb :)

Obserwacje ~90%, zdjęcia amatorskie ~10% (lustrzanka Nikona jakaś starsza - D80, plus iphone 11 pro - bez linczu proszę).

Zależy mi na systemie śledzenia, rodzinne nocki, kuzyni, znajomi, brak konieczności celowania co kilka minut w oglądany obiekt.

Chciałbym komfortowo obserwować nasz układ, ale też móc widzieć galaktyki/mgławice.

 

W związku z powyższym oraz budżetem max około 7500 zł, chciałbym nabyć teleskop plus pierścień do lustrzanki Nikona, plus uniwersalny uchwyt do telefonu plus wspomniane wyżej okulary (jakie konkretnie do jakiego teleskopu?), plus soczewkę barlowa. Odpuszczam tanią kamerę kolorową.

Do tego chciałbym taką propozycję, która jest dostępna na rynku bez długiego oczekiwania ;)

Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam.

Edytowane przez Phontaine_pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A skąd będziesz prowadził obserwacje? Wejdź sobie na tą stronę https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4.00&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0FFFFFTFFFFFFFFF i podaj wartość SQM dla twojej lokalizacji.

Edytowane przez Marek Moczymorda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

a ja doradziłbym coś uniwersalnego i sprawdzonego co mi kiedyś doradził wyżej już piszący "Grzędziel" co kupisz jako uzywane, a jesli się astrohobby nie spodoba to sprzedaż bez problemu. 

 

Montaż HEQ5. ktory jesli nie wystarczy Tobie wyszukiwanie pilotem za 150 zł przerobisz na sterowanie telefonem ( moduł Bluetooth plus Skysafari Plus)  Zalecam Bluetooth ale sprawdz czy IPhone z takim modułem współpracuje.

Ten montaz  sprawdzi się w astrofoto jak i wizuala.

 

Skoro nie wiesz, czy astrofoto czy wizual czy , ale więcej wizual to jakiś teleskop NT co od biedy posłuży też do astro. Najłatwiejszy do astro to NT150/750, ale do wizuala trochę  mało. NT 8" wydaje się optymalny. Nie wiem czy HEQ5 z NT10" do wizuala by sie nadawał, ale to inni doradzą. Bynajmnie 10" do foto HEQ5 nie uciągnie. 

Do tego 3 okulary odpowiednie do wybranego teleskopu i przejsciówka do aparatu T2/Nikon gdybyś coś chciał sfocić i masz co chciałeś :)

 

p.s 

Przystawke do robienia zdjęć telefonem sobie daruj :)

Za to do sterowania montażem się on nadaje i aparatem też :)

Edytowane przez krzkrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Phontaine_pl napisał:

Idąc za Waszymi opiniami, czy taki będzie bardziej uniwersalny?
https://www.astroshop.pl/teleskopy/meade-teleskop-acf-sc-152-1524-uhtc-lx85-goto/p,59578

 

nie, nie będzie bardziej uniwersalny, wręcz bardziej wyspecjalizowany na U.S. tego który zaproponował Grzędziel ciężko będzie przebić, w takim budżecie

pozdrawiam

Edytowane przez esiulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie szukaj na silę jeśli się nie znasz, koledzy wyżej zaproponowali dobry sprzęt w miarę uniwersalny. Obecnie jest posucha w sklepach, poza tym w tym hobby tak jest że aby kypić coś dobrego nie wystarczy mieć $, trzeba jeszcze ten produkt wyczekać w sklepie lub na giełdzie :) Obecnie na półkach pozostały "resztki" lub wyspecjalizowane sprzęty. Popyt jest większy niż podaż, do tego korona i produkcja stoi. Poczekaj z miesiąc na dostawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, Phontaine_pl napisał:

Brak dostępnych dobsonow goto w zaproponowanym rozmiarze :( 

Taki... ? https://www.raig.pl/teleskop-skywatcher-blackdiamond-reflector-250-heq5-synscan-b839/

z opisu na stronie

Cytat

SkyWatcher wyróżnia się w świecie astronomii i astrofotografii, oferując zakres czarnych diamentów o teleskopach odbijających o dużej średnicy

WTF ?

Potem jest jeszcze ciekawiej

Cytat

podwójny teleskop o podwójnej prędkości 250 mm Black Diamond

 

Ja bym uważam z takimi sklepami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, Phontaine_pl napisał:

Brak dostępnych dobsonow goto w zaproponowanym rozmiarze :( 

Taki... ? https://www.raig.pl/teleskop-skywatcher-blackdiamond-reflector-250-heq5-synscan-b839/

Jak nie ma to morzesz na e mail napisac kiedy będzie albo czy na zamówienie można kupić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję.

Podpowiecie jakie fanty do tego dobsona 10'?
Wyjazdy 2-3 razy w roku, reszta zza domu.

Jakie dokładnie okulary dobrze się sparują z tym teleskopem - czy wystarczy w sklepie poprosić o radę? 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Phontaine_pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Okulary temat rzeka :) ile ci zostanie z tej kwoty jak kupisz teleskop? Musisz mieć świadomość, że dobre 3 okulary to koszt większy niż sam teleskop, do 10tki wziąłbym trzy ESy: 8,8 / 14 / 24 mm. Oczywiście pole 82deg.

 

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, Darek_B napisał:

z opisu na stronie

WTF ?

Potem jest jeszcze ciekawiej

 

Ja bym uważam z takimi sklepami.

Hiszpański sklep z tłumaczeniem z Google Translatora :) Niemniej należałoby sprawdzić historię domeny, żeby uniknąć niespodzianek.

 

Edit: przepraszam, to jest francuski sklep. Witryna dość młoda.

 

image.png.7ee5ceaab69e6c8b961470018b33bb02.png

Edytowane przez Kubiłan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minuty temu, Kubiłan napisał:

Hiszpański sklep z tłumaczeniem z Google Translatora :) Niemniej należałoby sprawdzić historię domeny, żeby uniknąć niespodzianek.

 

Edit: przepraszam, to jest francuski sklep. Witryna dość młoda.

 

image.png.7ee5ceaab69e6c8b961470018b33bb02.png

OVH to rejestrator domeny, a nie właściciel sklepu. Sam mam kilkanaście domen zarejestrowanych w OVH, gdyż mają najlepsze ceny :) 

Warunki zwrotu:
RAIG SA
C / Consell de Cent 324
08007 Barcelona

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, dexter77 napisał:

OVH to rejestrator domeny, a nie właściciel sklepu. Sam mam kilkanaście domen zarejestrowanych w OVH, gdyż mają najlepsze ceny :) 

Warunki zwrotu:
RAIG SA
C / Consell de Cent 324
08007 Barcelona

Nigdzie nie napisałem, że sklep jest młody, jedynie odniosłem się do daty założenia witryny. Niemniej w sieci brakuje komentarzy donośnie zakupów w "raig.pl".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Phontaine_pl napisał:

Nie planuję zakupu na raig.pl - poczekam na dostępność u naszych dystrybutorów.
Na okulary budżet to około 2500 pln.

No to celuj w esy (explore scientific) z polem 82 stopnie, na giełdzie lub nowe:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=1784&lunety=Okular Explore Scientific 8 8 mm 1 25 82 stopnie

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=1786&lunety=Okular Explore Scientific 14 mm 1 25 82 stopnie

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=2214&lunety=Okular Explore Scientific 24 mm 2 82 stopnie Ar

 

To świetne okulary które posłużą na lata :) Komplet takich trzech wykorzystasz w zasadzie już do wszystkiego :) 

Okulary nosisz? Bo jeśli tak to wtedy lepiej serię Baader Morpheus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niedawno przerabiałem ten temat to się wypowiem :) Co więcej, kupiłem ostatecznie polecany tu 10" Flex, tyle że bez go-to :)
W związku z tym, że sprzętu i tak nie ma teraz u dystrybutorów to proponowałbym Ci spędzić kilka najbliższych wieczorów na lekturze forum oraz powszechnie dostępnych informacjach. No chyba, że możesz lekką ręką wydać te 6-7,5 tys. zł i w razie wpadki odsprzedać wszystko (oczywiście ze stratą). Nie neguję takiej opcji. Mamy w kraju ludzi dobrze sytuowanych i to całkiem sporo :)
Dla mnie istotny jest zupełnie świadomy zakup. Opinie mogą być różne, ale jak już ogarniesz w miarę temat to przynajmniej będziesz wiedział co "najbliższe twemu sercu" ;)
Ze swoich doświadczeń i WIELU TYGODNI lektury forów polskich i zagranicznych przekazuję kilka spostrzeżeń, w możliwie zwięzłej formie:
1. synty na dobsonie to najczęściej polecane teleskopy "uniwersalne", ale rodzajów konstrukcji i montażu jest kilka - warto je poznać; newtony trzeba kolimować, dbać o lustra itd.; nie powinno stanowić to problemu, ale powinieneś być tego świadom; dobson jest wygodny w obsłudze - kupujesz krzesełko/taboret z regulowaną wysokością (w Ikea za jakieś 120zł) i jest komfortowo; niektórzy twierdzą, że do 10" wystarczy samo krzesło :) poczytaj też o wadze i rozmiarach tubusu i podstawy - do raczej spore sprzęty; flex jest dla mnie super, ale swoje waży no i miejsca (u mnie w pokoju) też trochę zajmuje (na pewno łatwo się go przewozi autem - tuba "siada" zamiast pasażera", a montaż do bagażnika; nie potrzeba kombi, czy składania siedzeń)
2. czy wiesz co możesz zobaczyć przez taki teleskop i czy to zaspokoi Twoje oczekiwania(?) na zdjęcia nie patrz bo kolorowe fotki to "inny wymiar" - na forach są szkice (w odpowiednich działach) obrazujące co i jak widać dany obiekt przy konkretnej aperturze, są też obrazki poglądowe; w ogóle astrofoto to "inny wymiar"
3. wybór samego teleskopu to pikuś :) jaja zaczynają się przy zakupie okularów; tutaj ile osób tyle opinii; oczywiście najlepiej zagaić jakąś astro-grupkę w okolicy co by wbić na obserwacje, posłuchać i zobaczyć wszystko na własne oczy, ewent. pojechać na jakiś zlot; na tym można byłoby uciąć dalsze dywagacje, ale czasem nie udaje się tego zrealizować (tak jak mi się nie udało / nie składało się, żeby na jakiś zlot pojechać)
4. wspomniany 10" flex go-to kosztuje w Delcie 5500 zł, ale na Fotozakupy.pl już 4733 zł; ja sam kupiłem w tym drugim sklepie; na opakowaniu były gdzieś nawet naklejki Delty z ich dostawy do Fotozakupów (bo Delta to zresztą główny dystrybutor); WSZĘDZIE możesz negocjować cenę - chciałem zresztą zakupić teleskop bezpośrednio w Delcie, żeby paczka nie wędrowała po Polsce, ale zaproponowali tylko ~200 zł rabatu, podczas gdy sprzęt był w Fotozakupach tańszy o 500 zł...
(!) co do tego modelu to ja bym na Twoim miejscu poczytał w ogóle o samym napędzie go-to  W TYM KONKRETNIE MODELU (flex & goto); kiedyś przewinęły mi się przed oczami krytyczne opinie i to co najmniej kilka - warto doczytać (na pewno było coś na anglojęzycznych forach i w opiniach sklepów)
5. wracając do okularów to 10" F/4.7 to już tzw. "szybki" reflektor, który wymaga dobrych okularów; nie będę się tu rozpisywał bo samemu trzeba doczytać, ale okulary klasy ES to podobno minimum; jest wiele innych opcji - z nieco droższych polecane są Morpheusy (które sam mam i również polecam; mają gwint umożliwiający podpięcie body aparatu...), ale tutaj też jest pewien haczyk; nie wszystkie ogniskowe okularów z danej serii są polecane; niektóre mają wady zwane (po angielsku) FC, EFOB i takie tam - znowu trzeba doczytać; przykładowo Morpheusy zasadniczo polecają wszystkie, ale za wyjątkiem 4,5mm i 14mm (i tu też uwaga - są opinie, które chwalą te  ogniskowe - można zgłupieć, chociaż zawsze zostaje prawo do 2 tyg. zwrotu w przypadku zakupów online); z Pentaxów XW polecają 5mm - 10mm; Nagler T4 22mm, ES24mm 68 st. - praktycznie wszyscy;  ES 24mm 82st. też mają dobre opinie; jak już wskakujemy na 24mm i 82st. pola widzenia to przechodzimy do tematu wyciągu 2" w miejsce 1,25" i znowu trzeba poczytać, żeby wiedzieć w jakie "złączki" się zapatrzeć... do tego pytanie, czy będziesz obserwował w okularach czy nie (tzw. ER)? :) jak się nic nie wie to można oszaleć, ale kilka filmików i postów i będziesz miał większą klarowność  ;)
moim zdaniem sama konieczność rozeznania się w temacie powinna być testem na to, czy to "sport" dla Ciebie
6. na giełdzie można wyrwać fajne okazje, ale te najlepsze schodzą po kilku-kilkunastu minutach; w temacie niskich cen - nie ograniczaj się do naszych sklepów; Pentaxy XW mają dobrą cenę na www.firstlightoptics.com, ES-y można spokojnie brać z AliExpress (StarPal Outdoor Store, 99% pozytywnych opinii - przesyłka w 1-1,5 tyg.)
7. pamiętaj, że w razie gdybyś nie był pewny czy złapiesz bakcyla to zawsze możesz kupić używaną syntę 8" (nowe były do wyrwania w Dzień Dziecka na combat.pl za 1,2 tys. zł i przez pewien czas na Media Expert za 1350 zł, ewent. zostaje giełda, ostatecznie OLX od pewnych sprzedawców); później taki sprzęt spokojnie odsprzedaż bez (większej) straty; ja sam mam teraz takie urwanie głowy, że nie mam kiedy się ruszyć ze sprzętem za miasto, ale podchodzę do tematu na luzie - jeszcze to sobie "odbiję", a na razie mogę popatrzeć z balkonu na Jowisza i Saturna; niektórzy mogą się jednak szybko zniechęcić jeżeli oczekują obrazków jak ze zdjęć, czy niemalże bezobsługowego sprzętu, dającego super efekty w każdych warunkach; nawet jak masz dobre niebo, dobry sprzęt, dobry osprzęt (okulary), wolny czas, to może się okazać, że nie będzie pogody lub seeing będzie nędzny i wszystko będzie widać o wiele gorzej niż tydzień wcześniej :)
8. co do go-to czytałem opinie , że to swego rodzaju pójście na łatwiznę; sporą przyjemność daje zapoznanie się z gwiazdozbiorami i samodzielne poszukiwanie DS-ów; do mnie to przemawia :) zamiast 10" go-to można kupić zwykłą tubę 12" i dodatkowo zaoszczędzić 1 tys. :) warto poczytać, żeby być pewnym swej decyzji; znajomymi bym się nie przejmował bo chyba nie kupujesz sprzętu do zabawiania gości ;) myślę zresztą, że większości wystarczyłoby pokazać na księżyc, czy planety (przynajmniej moim znajomym) , a cała reszta wymaga i tak większego zachodu i dobrego nieba, co nie zostało w sumie potwierdzone (na ile ciemno ono jest)... dzieciaki - zależy; mój 6-latek wytrzymuje 30 min, a potem zimno, komary, nie widać statków kosmicznych. ziewanie i takie tam ;)))

Edytowane przez mgr
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

SCT 8" Evo, do tego reduktor/korektor f6,3 oraz tanie, lecz dobre plossle (150-300 zł), 4 szt. na początek w zupełności wystarczą. Obejrzysz nim w dobrej jakości i z detalem planety, Księżyc, a po założeniu korektora masz świetne 8" na gromady otwarte, kuliste, mgławice. W zestawie jest automatyka naprowadzająca na obiekt i prowadząca za obiektem, czyli idealna rzecz do pokazów, gdzie obiekty nie uciekają z pola okularu. Być może są też w sofcie fajne toury, różne kategorie, pokazujące najlepsze obiekty. SCT8 jest małe i lekkie. Sam zaczynałem od SCT11 i myślę, że lepszego (w znaczeniu bardziej wszechstronnego, uniwersalnego) teleskopu na początek nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.