Skocz do zawartości

Fotografia z ALT-AZ - rotacja pola widzenia


luzikos

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio z racji posiadanego sprzętu postanowiłem teoretycznie wgłębić się w tematy z którymi będę musiał się mierzyć w astrofotografii z użyciem montażu alt-az. Jednym z głównych ograniczeń jest fakt rotacji pola widzenia.

 

Po więcej odsyłam np tu:

https://kelly.flanagan.io/astrophotography/field-rotation-and-alt-azimuth-mounted-telescopes/

 

Przykładowe foto ze zbyt długą ekspozycją na montażu alt-az:

Cassiopeia_Obs_10_Jan_13_7.jpg

 

Prędkość rotacji nie jest jednorodna ani dla szerokości geograficznej obserwatora, ani dla punktów na niebie które śledzi nasz montaż alt-az.

Wraz z czasem ekspozycji w wyniku rotacji detale na krawędziach pola widzenia zaczynają pozostawiać smugi.

O ile nie da się przedstawić zależności wszystkich czynników na jednym wykresie, to udało mi się stworzyć wersję dla mojej szerokości geograficznej i założonej maksymalnej rotacji na poziomie 0.125 st per ekspozycja.

Maksymalna rotacja nie jest czymś oczywistym i jej ustalenie powinno zależeć choćby od wielkości pixela oraz przekątnej matrycy oraz założenia ile px przesunięcia jesteśmy w stanie zaakceptować (zazwyczaj przyjmuje się granicę 3-8px) na krawędzi matrycy

 

 

Docelowo chciałem dodać kalkulator online, by każdy sam mógł wygenerować taki wykres dla danej szerokości geograficznej oraz akceptowalnego czasu sam. Na chwilę obecną, postaram się wygenerować kilka obrazków dla szerokości PL. Na życzenie ogarnę konkretne szerokości oraz akceptowalny czas.

Figure_1.thumb.png.48bb178f14755874805e009b0e9ab64b.png

 

Za inspiracje dziękuję @MateuszW

 

Kierunek nieskończoności oznaczony na biało

Edytowane przez luzikos
Przykład
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, luzikos napisał:

Ostatnio z racji posiadanego sprzętu postanowiłem teoretycznie wgłębić się w tematy z którymi będę musiał się mierzyć w astrofotografii z użyciem montażu alt-az. Jednym z głównych ograniczeń jest fakt rotacji pola widzenia.

Nie do końca rozumiem, do czego zmierzasz. To znaczy, co chciałbyś ostatecznie obliczyć albo osiągnąć. Czy mylisz o próbie prowadzenia teleskopu na montażu alt-az  obiektu rotującego wokół osi biegunowej? Czy może tylko o próbie obliczenia maksymalnego czasu ekspozycji, umożliwiającego w tych warunkach uzyskanie nie poruszonego obrazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na tych wykresach długość promienia odpowiada zmianie szerokości geograficznej, a wysokość nad horyzontem jest stała?

Czy może tam gdzie napisałeś "altitude" (wysokość) miałeś na myśli "latitude" (szerokość geograficzna)? Czyli, że wykres jest dla danej szerokości geograficznej, a promień to wysokość nad horyzontem, co miałoby więcej sensu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Czy na tych wykresach długość promienia odpowiada zmianie szerokości geograficznej, a wysokość nad horyzontem jest stała?

Czy może tam gdzie napisałeś "altitude" (wysokość) miałeś na myśli "latitude" (szerokość geograficzna)? Czyli, że wykres jest dla danej szerokości geograficznej, a promień to wysokość nad horyzontem, co miałoby więcej sensu.

Tak, naturalnie był błąd w tytule wykresu, już poprawione - dzięki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, diver napisał:

Nie do końca rozumiem, do czego zmierzasz. To znaczy, co chciałbyś ostatecznie obliczyć albo osiągnąć. Czy mylisz o próbie prowadzenia teleskopu na montażu alt-az  obiektu rotującego wokół osi biegunowej? Czy może tylko o próbie obliczenia maksymalnego czasu ekspozycji, umożliwiającego w tych warunkach uzyskanie nie poruszonego obrazu?

Chciałem poznać ograniczenia maksymalnego czasu ekspozycji wynikające z rotacji pola widzenia dla montażu alt-az śledzącego(tracking) obiekt na niebie (bez guidingu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HAMAL napisał:

Napiszę przekornie, czy naprawdę w dzisiejszych czasach warto z tym walczyć? Weź że człowiecze kup, lub zbuduj coś paralaktycznego :grin:

Hejter :laughbounce2:

 

No właśnie dzisiejsze czasy coraz bardziej pozwalają na pracę z krótszymi ekspozycjami co pozwala na używanie lżejszych montaży.

Co innego gdy jesteś rozstawiony na swoim podwórku, a co innego jak musisz nosić sprzęt ze sobą. Ot widok z mojej perspektywy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.