Jump to content
dobrychemik

Blueshift czyli jak z wroga zrobić przyjaciela

Recommended Posts

W mojej opinii na efekt nie ma wpływu, natomiast na uzyskiwane odczyty już może mieć.

Mogłoby tak być gdyby:

- wiązka światła pokrywała detektor tak ledwo ledwo oraz

- przekrój wiązki światła lub detektora był asymetryczny

z uwagi na minimalne przesunięcie wiązki po przejściu przez ukośne szkło. Podejrzewam jednak, że wiązka jest zdecydowanie szersza od detektora i nie spodziewam się efektu. Obecnie nie jestem w stanie tego sprawdzić, bo nie mam odpowiedniego mocowania filtrów umożliwiającego takie eksperymenty.

Wykonałem serię pomiarów widm filtra Baader O III 4.5 nm CCD dla różnego kąta padania wiązki na filtr.

Przede wszystkim widać, że filtr sam z siebie jest już przystosowany do pracy z szybkimi tubami, bo wręcz WYMAGA odpowiedniego "blueshiftu" do prawidłowej pracy. Przy ciemnej optyce prawie wcale nie przepuszcza O III! W Maku raczej użyteczny w nocy nie będzie, za to w dzień może się przydać do obserwacji Słońca zamiast filtra Solar Continuum.

Po drugie, można go używać jako filtr H beta kosztem zmniejszonej transmitancji z początkowej wartości ok. 80 % do około 65 %.

Niestety nie wiem pod jakim kątem ustawiony był filtr podczas drugiego pomiaru (zielona krzywa). Znajomość tego kąta pomogłaby wskazać optymalną światłosiłę optyki do pracy z tym filtrem. @sidiouss: byłbym wdzięczny, gdybyś znalazł czas na przygotowanie projektu mocowania dla filtra.

Na koniec warto zwrócić uwagę na ładną koalescencję początkowego dubletu.

image.png.b22994c3b592df8f44b0af8fa8bccc72.png

• Like 4

Świetne doświadczenie, potwierdzające blueshift, oraz pokazujące zjawiska, które są trudne do przewidzenia w teorii - czyli zmiana kształtu podwójnego piku w pojedyńczy oraz coraz słabszą transmisję. 

Napisałeś:

"Przede wszystkim widać, że filtr sam z siebie jest już przystosowany do pracy z szybkimi tubami, bo wręcz WYMAGA odpowiedniego "blueshiftu" do prawidłowej pracy. "

Moim zdaniem ująłeś to zbyt łagodnie. Filtr jest po prostu 'kopnięty' - jeśli włożymy go do szybkiej tuby, wtedy promienie z brzegu obiektywu będą padać pod dużym kątem (być może właśnie odpowiednim) jednak większość promieni będzie padać pod kątem mniejszym, te promienie ze środka obiektywu - pod kątem zerowym. Czyli zawsze poważny ułamek całkowitej transmisji będzie taki jaki jest przebieg oryginalny, badany prostopadle.

(Wyjątkiem będzie tu sytuacja, którą opisywałeś wcześniej - jeśli obiektyw ma ogromną obstrukcję centralną, wtedy światło ze środka, prostopadłe, jest zablokowane w całości, wtedy faktycznie zostają tylko promienie brzegowe)

Jeśli filtr jest faktycznie projektowany z uwzględnieniem blueshift, wtedy oryginalny przebieg transmisji pod kątem zero, powinien łapać linię widmową tuż przy lewej stronie pasma, ale już w pełni ją przenieść.

• Like 2

40 minut temu, stratoglider napisał:

....

Moim zdaniem ująłeś to zbyt łagodnie. Filtr jest po prostu 'kopnięty'....

W mojej ocenie filtr nadaje się do reklamacji. Teraz widać, że @wessel nie był nim zachwycony nie bez powodu. Na innych forach piszą że sprawuje się dobrze, ale ma większe odblaski od 8.5nm.

• Like 1

Na stronie Reiner'a Vogel'a jest przedstawiony Blue-shift dla Baadera OIII 8,5nm. Zakładając, że te same materiały zostały użyte do jego skonstruowania, to przesuniecie w funkcji kąta padania promieni powinno być bardzo zbliżone:

OIII_tilt_series.jpg

http://www.reinervogel.net/index_e.html - i z boku wybrać filter spectra 

18 godzin temu, dobrychemik napisał:

Po drugie, można go używać jako filtr H beta kosztem zmniejszonej transmitancji z początkowej wartości ok. 80 % do około 65 %

Ale Twój pomiar pokazuje że nie warto. Nawet po idealnym utrafieniu w blue-shift transmisja w osi to 65% i wypadkowo pewnie z 50% przy f/5.

Oczywiście filtr o szerokości 4,5 nm nadaje się tylko do astro-fotografii.

7 godzin temu, Zorg7 napisał:

Teraz widać, że @wessel nie był nim zachwycony nie bez powodu.

Jeśli ten filtr ma gdzieś działać poprawnie to właśnie w Veloce :D

• Like 1

Ogólnie ten filtr da się "naprawić". Montując go w oprawie czy też w odpowiedniej szufladzie filtrowej pod kątem ok. 4 stopni powinien się nagle stać tym, co deklaruje producent. Mając pod ręką gamę opraw o różnym kącie mógłbym "tuningować" filtry pod różne tuby. Oczywiście taki tuning działa tylko w jedną stronę - w kierunku krótszych fal, czyli szybszych tub. Zawsze coś. Zabawa fajna :)

Pytanie jest , jak zachowa się pole ostrości w takim przypadku. Podejrzewam że te np. 25 um zakresu ostrości dla Veloce mogą mieć kapitalne znaczenie. Poza tym nie po to płacę prawie 400 euro za filtr żeby rzeźbić szufladki i kliny na drukarce...

• Like 2

17 godzin temu, Marek_N napisał:

Jeśli ten filtr ma gdzieś działać poprawnie to właśnie w Veloce :D

Tylko transmisję będzie miał większą na bokach kadru a w środku 35% .... taka praca za 400 ojro to dla mnie bulshit a nie blueshift :laughing1:

3 minuty temu, Zorg7 napisał:

Tylko transmisję będzie miał większą na bokach kadru a w środku 35% .... taka praca za 400 ojro to dla mnie bulshit a nie blueshift :laughing1:

W środku ma 0 z uwagi na obrzymie lustro wtórne.

• Like 1

Z tym olbrzymim to przesadziłeś :) jest po prostu duże. Obstrukcja 55%.

15 minut temu, dobrychemik napisał:

W środku ma 0 z uwagi na obrzymie lustro wtórne.

Masz rację. Zapomniałem, że tam jest lustro wtórne, które daje 55% liniowej obstrukcji. Takie musi być aby klatka była w całości oświetlona w tak jasnym sprzęcie. Lepsza duża obstrukcja w sprzęcie do szerokich kadrów niż winieta.

Edited by Zorg7

Godzinę temu, wessel napisał:

Z tym olbrzymim to przesadziłeś :) jest po prostu duże. Obstrukcja 55%.

Ciekawe co sobie pomyśli o "obstrukcji 55%" jakiś lekarz gastrolog, jeśli tu kiedyś przypadkiem trafi. Może potwierdzi, że zsiniała twarz pacjenta to właśnie "blueshift"? :)

• Haha 1

Zgłębiając temat blueshifta zastanawiałem się jak wygląda rozkład kąta padania światła na filtr w różnych tubach w zależności od odległości od osi optycznej. Zmienne są tu trzy: apertura, ogniskowa oraz wielkość lustra wtórnego. Od razu zaznaczam, że nie we wszystkich przypadkach udało mi się znaleźć dokładne wielkości lusterek, więc mogą być nieznaczne nieścisłości.

image.png.d741eee9dab3db1f08aac66bc9ab400a.png

Edited by dobrychemik
literówka
  • Like 1

Na wszelki wypadek dodam mały komentarz do powyższego wykresu. Można z niego np. odczytać pod jakim kątem padają na filtr promienie odbite przy zewnętrznym brzegu lustra: są to wartości dla procenta=100. Z kolei promienie ledwie muskające lustro wtórne, ale docierające do głównego i generujące obraz padają na filtr pod kątem odpowiadającym procentowi=0. Ponieważ refraktor nie ma lustra wtórnego, to w jego wypadku krzywa zaczyna się już przy kącie równym zero (zielona linia).

Oczywiście wszystkie krzywe dotyczą promieni biegnących równolegle do osi optycznej teleskopu, czyli od obiektu znajdującego się w samym środku generowanego obrazu. 

Edited by dobrychemik

Porównując łącznie zmierzone przeze mnie widmo, schemat zamieszczony przez Marka i mój ostatni wykres widać że:

- trzeba uzyskać przesunięcie o 2-4 nm

- odpowiada to kątowi padania w zakresie ok.7.5-10 stopni

- połowa powierzchni tuby Wessela mieści się w tym zakresie

- stąd wniosek, że @wessel musiał dwukrotnie dłużej naswietlać tlen niż by to musiał robić z prawidłowym filtrem.

Decydujący wpływ na dokładność obliczeń ma znajomość zależności blusziftu od kąta padania dla danego filtra. W tym przypadku zależność tą szacowałem zgrubnie na podstawie podobnego, ale innego filtra. 

Edited by dobrychemik
błąd w obliczeniach

Walka idzie o PROSTOPADŁE ustawienie powierzchni optycznych i i idealne zgranie osi optyki. Wiesz jak by wyglądały gwiazdy z takim filtrem pochylonym o 10 stopni w torze optycznym? Obawiam się że zniekształcenia byłyby nie do opanowania, o winietowaniu jajowatym już nie wspomnę...

Edited by wessel
  • Like 1

W teleskopie z obstrukcją nigdy nie masz prostopadłego padania promieni na filtr. W Twoim przypadku przechylenie filtra nie musiało by być takie duże, bo w tak szybkiej optyce już natywnie masz spore kąty. Wystarczyłoby przypuszczalnie przechylić o jakieś 3 stopnie, żeby było idealnie. 

Trzeba by dać drugi filtr clear glass o tej samej grubości i rodzaju szkła i jeszcze to idealnie ustawić. Rozważania raczej czysto teoretyczne. Z problemem zwróciłbym się bezpośrednio do producenta... zależy mu na renomie. Prawdopodobne, że sklep po prostu wymieni na drugi losowy egzemplarz, a producent może wyselekcjonuje lepszą sztukę.

2 godziny temu, dobrychemik napisał:

Wystarczyłoby przypuszczalnie przechylić o jakieś 3 stopnie, żeby było idealnie. 

Jednak nie, wycofuję się z tego. Idealnie nigdy nie będzie, bo przy przechylaniu filtra o kąt alfa dla różnych promieni zmiana kąta padania na filtr będzie różna w zakresie od -alfa do alfa. Zrobi się tylko bajzel..

Edited by dobrychemik