Skocz do zawartości

Mak Orion vs SW różnica w nazwie czy coś więcej ?


chemik22

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Hej,

 

 

Widzę że na forach zdania są podzielone. Jedni uważają że SW = Orion, inni widzą przewagę tego drugiego. Jak jest na prawdę ? Czy w nowych konstrukcjach które są obecnie w sklepach znajdziemy pomiędzy nimi różnice poza farbą na obudowie ?

 

Oczywiści na przestrzeni lat trochę jedna i druga marka zmieniała konstrukcje, dlatego ciekawi mnie aktualny stan wiedzy w tym temacie i aktualny rocznik modelowy ;).

 

Reasumując czy pomiędzy Mak Orion oraz Sky Watcher jest tylko różnica w nazwie czy coś więcej ? Być może różnice są tylko dla konkretnych apertur. Czekam na komentarze.

 

 

Pozdrawiam,

Tomek

 

 

Edytowane przez chemik22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrałem maka Oriona ze względu na bardziej stonowaną kolorystykę .Śp. Janusz Pleszka pisał kiedyś ze fabryka ta sama ale dla Oriona idą lepsze lustra bo Orion jest na bardziej wymagający rynek rynek USA. Nie wiem czy rzeczywiście jest różnica.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kilka maczków sw, 102, 127 180 i jednego Oriona 150. Z różnic które zauważyłem to na pewno większa dbałość o wykończenie w Orionie, w sw praktycznie w każdym jakieś niedoróbki były typu krzywo wymalowane ranty w pierścieniach, resztki kleju na pierścieniu dociskowym przy menisku, krzywo przykręcona stopka szukacza itp. W Orionie czysto, równo, ładnie i estetycznie. VB w obu budżetowy, ze śtubkami niestety. Jeśli chodzi o optykę to raczej bym się tutaj różnic między dawanymi obrazami nie dopatrywał, myślę że będą na podobnym poziomie. Na pewno w maku 180 i od SW i od Oriona, w obecnych modelach popracowali nad dostępem do pełnej apertury, i rzeczywiście, wychodzi po testach latarkowych że pracuje całe 180 mm. Nie wiem jak wygląda sprawa apertury w mniejszych modelach, to jest do sprawdzenia dopiero. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam problem z głowy . Wprawdzie myślałem o Maku 127 Sky Watchera,  ale nigdzie go nie mają. A ponieważ chciałbym zobaczyć Mars w wielkiej

opozycji, chyba kupię Oriona w teleskopy.pl  Ten Orion to jest angielska czy amerykańska marka - bo mi się poplątało.  Poza tym - są nowsze modele 

i starszej daty ?  Na CN  chyba coś o tym pisali , gdy dyskutowali o czynnej aperturze. Ale translator google mnie tylko denerwuje a mały Jasio się

angielskiego nie nauczył ...  :)

 

Z.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.

Pewnie i tutaj i tutaj można trafić lepsza optykę i gorsza. Nie widziałem jakichś większych badań na ten temat z wieloma egzemplarzami, gdybac można różne rzeczy ;)

 

Co ciekawe 150 wychodzi teraz taniej z Oriona niż z SW. Co do apertury to od około 2018 roku maczki 150 i 180 są poprawione. Kupiłem teraz Oriona 180 i nie ma się do czego przyczepić, żadnych niedoróbek, pełną apertura, przelot około 31mm, lustro chodzi płynnie bez żadnych skoków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, zbignieww napisał:

Ten Orion to jest angielska czy amerykańska marka - bo mi się poplątało.

 

Ten o którym tutaj piszemy jest amerykański. Jest tez marka brytyjska o zupełnie innych parametrach niż SW i Orion USA, znacznie droższy, nie produkowany w Chinach sprzęt high end.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.
12 minut temu, Misza napisał:

Nadal SW jest kilkaset zł tańsze bo Orion oferowany jest goły a SW dają z szukaczem i okularem.

Ja wolę za te akcesoria nie płacić ;) bo i tak są do wymiany. Dobrze byłoby gdyby producenci oferowali tuby tańsze w takich właśnie wersjach dla osób które już mają lepsze kątówki, okulary itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 12.09.2020 o 09:16, Misza napisał:

Ten o którym tutaj piszemy jest amerykański. Jest tez marka brytyjska o zupełnie innych parametrach niż SW i Orion USA, znacznie droższy, nie produkowany w Chinach sprzęt high end.

 

Czy to taki "high end" to nie byłbym taki pewny. Fakt, że jest produkcji brytyjskiej to wcale nie świadczy o jego jakości. Sam się nim interesuje/owałem, ale jak pooglądałem na CN te zdjęcia krzywo powkręcanych śrub mocujących piękny carbonowy tubus czy śrub kolimacyjnych wykonane ze zwykłych śrub imbusowych z luźną niecentryczną podkładką przykręconych do "płaskiej" płyty tylnej czy też drobne z pozoru na pierwszy rzut oka nie widoczne a wychodzace pod latarką fabryczne wady lustra, krzywo zamocowane dovetaile to chyba podziękuję. Nie dziwię się teraz że sporo ich na rynku wtórym, bo dać niemało za teleskop i go modernizować czy poprawiać to bez sensu. Wiem, że sprzęt ma być sprawny optycznie ale z relacji użytkowników wynika, że w niczym optycznie nie przewyższa maka SW / Orion a w tej kategorii cenowej co jest ten Orion UK powinno się wymagać już precyzji montażu i wykonania. 

 

Takich niedoróbek to nie uświadczymy w Makach SW czy Orion USA.

 

3fbd698165ab99fb82a7578399391c70-img.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.