Jump to content

Mak Orion vs SW różnica w nazwie czy coś więcej ?


Recommended Posts

 

 

Hej,

 

 

Widzę że na forach zdania są podzielone. Jedni uważają że SW = Orion, inni widzą przewagę tego drugiego. Jak jest na prawdę ? Czy w nowych konstrukcjach które są obecnie w sklepach znajdziemy pomiędzy nimi różnice poza farbą na obudowie ?

 

Oczywiści na przestrzeni lat trochę jedna i druga marka zmieniała konstrukcje, dlatego ciekawi mnie aktualny stan wiedzy w tym temacie i aktualny rocznik modelowy ;).

 

Reasumując czy pomiędzy Mak Orion oraz Sky Watcher jest tylko różnica w nazwie czy coś więcej ? Być może różnice są tylko dla konkretnych apertur. Czekam na komentarze.

 

 

Pozdrawiam,

Tomek

 

 

Edited by chemik22
Link to post
Share on other sites

Ja wybrałem maka Oriona ze względu na bardziej stonowaną kolorystykę .Śp. Janusz Pleszka pisał kiedyś ze fabryka ta sama ale dla Oriona idą lepsze lustra bo Orion jest na bardziej wymagający rynek rynek USA. Nie wiem czy rzeczywiście jest różnica.

Edited by Misza
Link to post
Share on other sites

Ok, tylko pytanie czy nie miał na myśli produkcji np. z przed 10 lat. Najchętniej poznałbym opinie tych co mieli oba sprzęty przed oczami. Zasłyszanych opinii to jest wiele ale ile one mają wspólnego z rzeczywistością jestem ciekaw.

 

 

Link to post
Share on other sites

Miałem kilka maczków sw, 102, 127 180 i jednego Oriona 150. Z różnic które zauważyłem to na pewno większa dbałość o wykończenie w Orionie, w sw praktycznie w każdym jakieś niedoróbki były typu krzywo wymalowane ranty w pierścieniach, resztki kleju na pierścieniu dociskowym przy menisku, krzywo przykręcona stopka szukacza itp. W Orionie czysto, równo, ładnie i estetycznie. VB w obu budżetowy, ze śtubkami niestety. Jeśli chodzi o optykę to raczej bym się tutaj różnic między dawanymi obrazami nie dopatrywał, myślę że będą na podobnym poziomie. Na pewno w maku 180 i od SW i od Oriona, w obecnych modelach popracowali nad dostępem do pełnej apertury, i rzeczywiście, wychodzi po testach latarkowych że pracuje całe 180 mm. Nie wiem jak wygląda sprawa apertury w mniejszych modelach, to jest do sprawdzenia dopiero. 

 • Like 4
Link to post
Share on other sites

Mierząc źrenicę wyjściową okularem pomiarowym z założoną matówką    wychodziło mi że apertura w Sky Max  wynosi około 118 mm, choć uwzględniając błąd w odczycie  może się ona nieco różnić

Link to post
Share on other sites

mam Maki 127 SW (niebieski) i 180 Oriona (czarny)

poza kolorystyką różnic nie zauważyłem ... oczywiście pomijając rozmiary

porównywałem kiedyś swojego Maka 180 z Makiem 180 SW. Żadnych różnic poza tym, że SW był ładniejszy

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

No to mam problem z głowy . Wprawdzie myślałem o Maku 127 Sky Watchera,  ale nigdzie go nie mają. A ponieważ chciałbym zobaczyć Mars w wielkiej

opozycji, chyba kupię Oriona w teleskopy.pl  Ten Orion to jest angielska czy amerykańska marka - bo mi się poplątało.  Poza tym - są nowsze modele 

i starszej daty ?  Na CN  chyba coś o tym pisali , gdy dyskutowali o czynnej aperturze. Ale translator google mnie tylko denerwuje a mały Jasio się

angielskiego nie nauczył ...  :)

 

Z.

 

Link to post
Share on other sites

Pewnie i tutaj i tutaj można trafić lepsza optykę i gorsza. Nie widziałem jakichś większych badań na ten temat z wieloma egzemplarzami, gdybac można różne rzeczy ;)

 

Co ciekawe 150 wychodzi teraz taniej z Oriona niż z SW. Co do apertury to od około 2018 roku maczki 150 i 180 są poprawione. Kupiłem teraz Oriona 180 i nie ma się do czego przyczepić, żadnych niedoróbek, pełną apertura, przelot około 31mm, lustro chodzi płynnie bez żadnych skoków. 

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, Sebastian Ś. napisał:

Co ciekawe 150 wychodzi teraz taniej z Oriona niż z SW.

Nadal SW jest kilkaset zł tańsze bo Orion oferowany jest goły a SW dają z szukaczem i okularem.

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, zbignieww napisał:

Ten Orion to jest angielska czy amerykańska marka - bo mi się poplątało.

 

Ten o którym tutaj piszemy jest amerykański. Jest tez marka brytyjska o zupełnie innych parametrach niż SW i Orion USA, znacznie droższy, nie produkowany w Chinach sprzęt high end.

Link to post
Share on other sites
12 minut temu, Misza napisał:

Nadal SW jest kilkaset zł tańsze bo Orion oferowany jest goły a SW dają z szukaczem i okularem.

Ja wolę za te akcesoria nie płacić ;) bo i tak są do wymiany. Dobrze byłoby gdyby producenci oferowali tuby tańsze w takich właśnie wersjach dla osób które już mają lepsze kątówki, okulary itd. 

Link to post
Share on other sites
 • 1 month later...
W dniu 12.09.2020 o 09:16, Misza napisał:

Ten o którym tutaj piszemy jest amerykański. Jest tez marka brytyjska o zupełnie innych parametrach niż SW i Orion USA, znacznie droższy, nie produkowany w Chinach sprzęt high end.

 

Czy to taki "high end" to nie byłbym taki pewny. Fakt, że jest produkcji brytyjskiej to wcale nie świadczy o jego jakości. Sam się nim interesuje/owałem, ale jak pooglądałem na CN te zdjęcia krzywo powkręcanych śrub mocujących piękny carbonowy tubus czy śrub kolimacyjnych wykonane ze zwykłych śrub imbusowych z luźną niecentryczną podkładką przykręconych do "płaskiej" płyty tylnej czy też drobne z pozoru na pierwszy rzut oka nie widoczne a wychodzace pod latarką fabryczne wady lustra, krzywo zamocowane dovetaile to chyba podziękuję. Nie dziwię się teraz że sporo ich na rynku wtórym, bo dać niemało za teleskop i go modernizować czy poprawiać to bez sensu. Wiem, że sprzęt ma być sprawny optycznie ale z relacji użytkowników wynika, że w niczym optycznie nie przewyższa maka SW / Orion a w tej kategorii cenowej co jest ten Orion UK powinno się wymagać już precyzji montażu i wykonania. 

 

Takich niedoróbek to nie uświadczymy w Makach SW czy Orion USA.

 

3fbd698165ab99fb82a7578399391c70-img.jpg

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 14 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 112 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 183 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 84 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.