Skocz do zawartości
  • 0

MAK127 z kamerą i moje problemy z uzyskaniem obrazu planet


ŁukaszBar

Pytanie

Cześć!

 

Wątek niechcący zaczął się jako offtop w temacie opozycji Marsa 2020, a tutaj chciałbym go trochę zebrać i kontynuować. 

 

Mam MAKa 127mm 2" i do tego używam kamery kolna asi120cm + barlow 2x. Problemem jest to, że obraz jest strasznie słaby, ciemny. Żeby uzyskać jaśniejszy obraz muszę wydłużyć czas (exposure) do 250ms oraz zwiększać gain. no ale wówczas rejestrowany materiał to w ogóle jest słaby.  Rejestruję zazwyczaj ok 1500klatek ale przy czasach exposure rzędu 250ms to trwa wieki. bez barlowa jeszcze coś tam widać, ale wówczas Wessel mi podpowiedział, że mała skala(powiększenie), słaby sygnał i nie ostre nagranie (tutaj trudno było się nie zgodzić - nad ostrością w maku jeszcze trochę pracuję)

 

Tutaj tez mój wpis z tamtego wątku brzmi: "Próbuje zarejestrować Jowisza, bo założyłem, że będzie najjaśniejszy. mam MAK127, barlow 2x i kamera od Wessela (klon ASI120CM). Żeby w ogóle było coś widać to muszę mieć czasy exposure w granicach 250ms, a gain na poziomie 5-10 to już daje takie ziarno, że to nie ma sensu. Po prostu może nie potrafię ustawić tej całej litanii pozostałych suwaczków. a i tak wówczas mam na histogramie sygnały w granicach 30-50%"

 

@ZbyT zasugerował, że : "na początek spróbuj fotografować bez Barlowa bo f/24 dla kamerki z pikselem 3,7 um to trochę za dużo. Optymalne byłoby f/15 więc raczej przedłużki zwiększające ogniskową nie stosuj czasów ekspozycji dłuższych niż 50 ms, a najlepiej w granicach 5-20 ms i wyższy gain. Uzbieraj przynajmniej 1000 klatek, a jeszcze lepiej ze 2000"

 

ten pixel kamerki mnie tez trochę zastanawia i tutaj już mam konkretne pytanie -> do tej światłosiły ten pixel ma być mniejszy czy większy? Bo akurat trafia się okazja kupić taniej NexImage 5 które ma pixel 2.2 mikrona i pytanie czy w ogóle warto mi w to inwestować. A jeżeli nie to jak bez barlowa zwiększyć skalę obrazu? w końcu widziałem zdjęcia robione takim MAKiem i aż jestem trochę już rozczarowany, że innym wychodzi coś bardzo fajnego a mnie nic...

 

Swoją droga zapewne tutaj tez wychodzi moja niewiedza jak ustawić te suwaczki w SharpCap, a może te powyższa kamera chodzi pod FireCapture i może tam jakoś lepiej sobie z tym poradzę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

ASI120 jest całkiem niezła do MAKa127, a Mars jest baaardzo jasny. Raczej nie powinieneś mieć problemów, a czasy naświetlania nie powinny być duże. Możesz wstawić rezultaty? W jakim paśmie robiłeś zdjęcia? Jakieś filtry, korektory po drodze? Czy było zachmurzenie? Jaki miałeś seeing? Jaka miejscówka? Miasto, wieś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, riklaunim napisał:

Neximage 5 nie jest jakoś szczególnie dobra więc cena musi być naprawdę dobra. Małe piksele nie są złe o ile nie masz zbyt długiej ogniskowej.

No właśnie z barlowem mam 3000mm ogniskowej. To rozumiem, że tutaj raczej mały piksel jest złym kierunkiem?

 

5 godzin temu, lkosz napisał:

ASI120 jest całkiem niezła do MAKa127, a Mars jest baaardzo jasny. Raczej nie powinieneś mieć problemów, a czasy naświetlania nie powinny być duże. Możesz wstawić rezultaty? W jakim paśmie robiłeś zdjęcia? Jakieś filtry, korektory po drodze? Czy było zachmurzenie? Jaki miałeś seeing? Jaka miejscówka? Miasto, wieś?

No tylko że ja akurat mierzyłem się na razie z Jowiszem. W paśmie?? yyy... chyba pełnym bo kamera kolorowa a ja nie użyłem żadnego filtra, totalny golas. Wrzucam w załączeniu tif z avi bez barlowa 50% z 1500 klatek, oraz plik z jakimi ustawieniami wtedy rejestrowałem. już bez barlowa miałem exposure 125ms... a wyniki fatalne, wówczas seeing był raczej dobry (lepsze 3/5), miasto Poznań, balkon, ale dość mocno byłem osłonięty przed światłami, Południowe krańce Poznania no ale oczywiście niebo lekko pomarańczowawe od miasta.

4 godziny temu, ZbyT napisał:

pokaż jak połączyłeś Barlowa z kamerką

 

pozdrawiam

Rozumiem że mam zrobić zdjęcie? to jeszcze dołącze, tymczasem napiszę tylko że po prostu wepchnąłem nosek kamerki (kamerkę robił Wessel - taka pomarańczowa drukowana na drukarce 3D z tego linka https://astropolis.pl/topic/71749-własny-guider-ależ-to-bardzo-proste/) w barlowa. Fakt ze barlow też raczej tani Celestron Omni..  I to całe bezpośrednio w Maka beż żadnych kątówek czy coś.

 

23_28_02.CameraSettings.txt 23_28_02_pipp_g4_ap253.tif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak na razie mam oponę z Lego :D 

ale jeszcze w sumie nie testowałem, a wcześniej metodą prób i błędów.. stąd pewnie ta ostrość słaba. 

 

pytałem tez kiedyś wcześniej o czymś takim: https://pl.aliexpress.com/item/32846330161.html w wątku https://astropolis.pl/topic/73800-ostrość w-sw-mak-127/ ale feedback był trochę słabszy więc jeszcze się waham czy to kupić bo nie wiem czy to w ogóle zagra z moim makiem...  Bo tam piszą coś takiego :


"This item is not suitable for parabolic mirror reflector telescopes which produce skywatcher and Celestron, in particular for the telescope swp13065 because of the small removal of the main focus in this model into the pipe of the focuser." 

 

i się zastanawiam czy to dotyczy tylko newtonow czy maksutova tez

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ojej :) nie wygląda to dobrze, ale mam dobrą wiadomość - jest co poprawiać :D Dla pewności sprawdź czy masz filtr uv/ir cut przed matrycą. Wygląda że masz, ale sprawdź. Przy rejestracji pełnego pasma wizualnego jest konieczny, inaczej będzie nieostro. No i punkt nr 0: daj się wychłodzić teleskopowi jeśli na zewnątrz jest <15 stopni. Zrób też testy spod bloku, z gruntu, nie z balkonu, bez barlowa, a potem z barlowem 2x.

To po kolei: sprawdź czy nie masz załączonej jakiejś automatyki w programie (automatyczny balans bieli, kontrast, jasność itp). Wszystko wyłącz. To jedno, drugie - czemu robisz zdjęcia z zerowym gainem? Pojedź do 20-50. Ja to ustawiam tak, żeby pasy się naświetliły i migawka nie była za krótka, a i seeing nie rozmazywał. Troszkę szumu nie przeszkodzi, stackowanie to usuwa. Trzecie - zachmurzenie i zanieczyszczenie powietrza. To jednak wpływa na jakość obrazu i jeśli to robiłeś przy obecnych cirrusach, które mamy nad krajem, to raczej będziesz mieć rozmiękczony obraz, musisz poczekać aż je przewieje. Dodatkowo miejskie zanieczyszczenia (zaczyna się sezon palenia śmieciami) dość sprzyjają rozpraszaniu się pasma pomarańczowo-czerwonego, i ja to w centrum miasta czasem muszę wycinać. W paśmie 450nm mam czasem ostrzej niż w 610. Poniżej wklejam przykłady surowych klatek z newtona 8" F/5 + barlow 3x, więc weź na to poprawkę, będziesz mieć mniejsze i ciemniejsze, ale w MAKu 127 wygląda to u mnie dość podobnie (filtry: baader solar continuum, zwykły fioletowy, >850nm, >570nm i pełny wizualny z filtrem 420-680nm bez korektora dyspersji)

Na koniec - ostrzenie. Spróbuj sobie załączyć podgląd w kamerze na żywo, zrób sobie zoom na ekranie tak, żeby było bardzo duże, i patrząc na ekran z daleka spróbuj ostrość ustawić na pasy. Ewentualnie na księżyc Jowisza, albo jakąś gwiazdę która się akurat nawinie tuż przy tarczy planety. Bywa że w MAKu lustro trochę odskoczy przy ostrzeniu więc chwilkę  może zająć trafienie w max ostrości.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

gain masz ustawiony na 0 i stąd koszmarnie długi czas ekspozycji

zrób odwrotnie. Ekspozycję ustaw na 20 ms, a gainem wyreguluj histogram by był powyżej 50%

swoją drogą jak kamerka osiąga 30 fps przy ekspozycji 125 ms?

 

to kolorowa kamerka więc przyda się filtr UV/IR bo bez niego masz zafałszowane kolory i trudniej wyregulować ostrość

 

co do fokusera to już ci pisałem, że używałem takiego z Makiem 127. Do twojej kamerki nada się. Ostrość z grubsza ustawiasz fabrycznym pokrętłem, a potem dopieszczasz tym helikalnym

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za podpowiedzi! przy najbliższej okazji spróbuje. Mam zamiar wyprowadzić się w ciągu najbliższego roku na wies więc pewnie będzie wtedy lepiej, teraz niestety tylko wyjazdy za miasto mnie ratują. 

 

A co z tą kamerą NexImage 5 ? ona się nada czy to za mały pixel?? trochę próbuje poszukać na angielskojęzycznych forach tez ale chyba nie umiem zapytać googla o to zbyt precyzyjnie...

 

a no i jeszcze jak sprawdzić czy kamera ma  filtr uv/ir cut?? jest na to jakiś prosty sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wykręć czerwony dekiel od strony noska 1,25", na uszczelce wokół matrycy powinna być szybka, albo samą redukcję 1,25"-T2 (ten czarny) i powinieneś dobrze widzieć szybę filtra tuż pod blachą obudowy. Filtr lekko opalizuje na czerwono. Trzecia metoda - załącz krótką ekspozycję w kamerze po ciemku i poświeć pilotem od telewizora

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W temacie kamery się nie wypowiadam ;)
W sprawie ostrzenia wg mnie wyciąg 2" od SCT z mikrofokuserem + dystans byłby dobrym rozwiązaniem:
https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2074&lunety=Tuba optyczna Sky Watcher MAK 127 f 11 8 OTA astronomia samoloty
na końcu strony wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Problemem na pewno jest gain, gain to odpowiednik iso w kamerkach, moje profilowe wykonałem przy pomocy maka 127 i lustrzanki canon 700d I myślę że takej jasności właśnie powinieneś się spodziewać. Popróbuj z tą kamerką na pobliskich budynkach/księżycu. 

Edytowane przez BlackBourn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tyle co na tych zdjęciach widzę w kamerze ;) niestety ale to jest klon asi120 i raczej nic tu nie jest zbytnio demontowalne (a przynajmniej nie chce bo nie wiem czy dobrze poskładam).

Nie wiem czy widać czy ma filtr, niby lekko coś opalizuje. Pozostanie chyba nagrać pilota :) rozumiem ze powinienem widzieć migający punkt jak w kamerze w telefonach?

IMG_20200914_234928.jpg

IMG_20200914_234943.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
55 minut temu, ŁukaszBar napisał:

Tyle co na tych zdjęciach widzę w kamerze ;) niestety ale to jest klon asi120 i raczej nic tu nie jest zbytnio demontowalne (a przynajmniej nie chce bo nie wiem czy dobrze poskładam).

Nie wiem czy widać czy ma filtr, niby lekko coś opalizuje. Pozostanie chyba nagrać pilota :) rozumiem ze powinienem widzieć migający punkt jak w kamerze w telefonach?

IMG_20200914_234928.jpg

IMG_20200914_234943.jpg

Możesz spróbować z pilotem(zwróć uwagę na jasność bo są różne diody i czasami się trafiają takie na pograniczu ir i wizuala) , opcja druga to promieniowanie gorących obiektów w podczerwieni, rozgrzej widelec lub coś i zobacz czy będzie widać(W ciemnościach oczywiście). Ja kiedyś w mojej kamerce internetowej zdemontowałem filtr ir z nudów i widziałem jak lutownica się świeci na biało, ba nawet mogłem nią coś oświetlić(Miała koło 400*C) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, ŁukaszBar napisał:

No właśnie z barlowem mam 3000mm ogniskowej. To rozumiem, że tutaj raczej mały piksel jest złym kierunkiem?

Nie interesuje ciebie ogniskowa tylko światłosiła. Dla Piksela 2.2um optymalna światłosiła to f/11 więc dla Maka nie używasz żadnego Barlowa (i niczego nie tracisz przez to).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, riklaunim napisał:

Nie interesuje ciebie ogniskowa tylko światłosiła. Dla Piksela 2.2um optymalna światłosiła to f/11 więc dla Maka nie używasz żadnego Barlowa (i niczego nie tracisz przez to).

No a wtedy ten obraz np Jowisza nie będzie zbyt mały? bo ten barlow chyba tylko po to mam założony przed kamerą, że podobno zarejestrowany materiał ma za małą skalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
59 minut temu, ŁukaszBar napisał:

No a wtedy ten obraz np Jowisza nie będzie zbyt mały? bo ten barlow chyba tylko po to mam założony przed kamerą, że podobno zarejestrowany materiał ma za małą skalę.

Za mały jest po prostu ten teleskop i większego Jowisza z niego nie wyciśniesz (tzn możesz zrobić większego, ale nie zyskasz żadnego dodatkowego detalu i tylko rozmyjesz).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.