Skocz do zawartości

Tuba SCT, wyciąg okularowy Crayford, reduktor f6.3 - jak to połączyć raz a dobrze ?


chemik22

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Cześć,

 

 

Zapewne nie jeden już próbował połączyć obserwacje wizualne przez tubę SCT z wyciągiem Crayford i na dodatek reduktorem ogniskowej f6.3. Jak to najlepiej zrobić ? 

 

 

Idąc po kolei aby miało to szanse zadziałać to musi być pewnie tak: Najpierw tuba, później wyciąg 1:10 (który kończy się złączem 2 cale), następnie reduktor ogniskowej (zdecydowanie nie przed wyciągiem), a na końcu kątówka okularowa lub aparat foto. Niby proste ale zawiesiłem się na etapie połączenia wyciągu Crayford i reduktora ogniskowej bo w zasadzie nie ma dostępnych przejściówek aby z jednej strony była tuleja 2 cale a z drugiej strony gwint taki sam jak na tubie SCT. No może gdzieś na zagranicznych stronach coś mi wyskoczyło, ale sprowadzać z USA kawałek rurki za 200 zł to trochę średnio mi się wydaje optymalne rozwiązanie. Jak ktoś zna sklep gdzie takie cudo można dostać to proszę o linka ;).

 

 

Podobno są takie wyciągi z mikrofocuserem 1:10 gdzie do środka można wkręcić reduktor f6.3 ale nie znalazłem. Podobnie jak wyżej jak ktoś zna link do sklepu to chętnie zobaczę taki wyciąg (o ile nie będzie droższy od tuby, z drugiej strony zobaczyć zawsze można). Wyciągu dedykowanego jeszcze nie kupiłem, w planach mam: https://deltaoptical.pl/wyciag-do-gso-crayford-m-crf-2-sct lub jakby był na giełdzie w cenie nie diamentowej: https://deltaoptical.pl/wyciag-okularowy-baader-diamond-steeltrack-bds-sc-2?from=listing&q=wyciąg+okularowy ten drugi pewnie nieco lepszy (bo podobno m. in. krótszy) ale 2x droższy.

 

 

Tak uprzedzając pytania wiem że taka zabawa wydłuży sporo ogniskową ale zakładam że do przeżycia. Niemniej jeśli uważacie że jest to chory pomysł to nie krępujcie się tego napisać ;)

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee, noooo !  :)  Ja się męczę , mechanik się męczy - a  nikt z tego chyba nie skorzystał. No, może ktoś tam coś tam ... :)

 

A co tutaj napisane  i namalowane ?    

 

Cały wątek nie ma sensu czytać, szkoda czasu . Poruszane tam też są inne sprawy , lub wkładałem fotki które chciałem mieć w necie - bo sam tego nie umiem,

robił to za mne system Astropolis .  Wystarczy tylko ta fotka i post , co ona przedstawia.

 

Po skręceniu tych trzech elementów, wygląda to następująco i takie cuś mam - do Cassegraina 8"  Na górze zatyczka, na dole bagnet Canona,w środku  reduktor. 

Do wyciągu 2" wkładasz od tej strony , gdzie jest zatyczka . DSC08358.thumb.JPG.2dff30025d833e166417fdea3edff536.JPG

 

49 minut temu, towarzysz napisał:

Czołem, z tego co pamiętam, w instrukcji korektora/reduktora napisali, żeby go nakręcić bezpośrednio na tubę, czyli wyciąg byłby drugim elementem i problem z gwintem z głowy

   Bezpośrednio do tuby nakręcisz , jeśli masz tubę z back focusem  z gwintem SCT z nakrętką czy bez niej . Ale jak  Cassegrain 8" , tak inna tuba z wyciągiem Crayforda takiego

gwintu nie mają . Cassegrain 8 cali napewno nie - bo inaczej bym nie kombinował jak to połączyć.

Zzupełnie inna sprawa , czy ten korektor pracuje tak , jak  ma pracować , bo przepisane  odległości  nie są zachowane. Ale mnie z tego głowa nie boli, sprawdziłem

jedynie że to działa, skraca ognisko . O ile ??? Też dokładnie nie wiem, Czy wypłaszcza pole tak,  jak miałby - też nie wiem !  Będę trochę mądrzejszy,

gdy wreszcie tego Cassegraina i korektor pomęczę  w październiku, w Polsce.  Wyfocę kadr z Drogi Mlecznej czy inne obiekty, gdzie jest więcej gwiazdek.

A Wy ocenicie , jak to  jest po kątach kadru - ja jestem na to ślepy.  I zawsze dziwię się , co ktoś pisze o pojechanych gwiazdkach etc . Ja nie widzę !

 

Dla nie znających mnie - jestem astro-fotograf niedzielny , przedszkolak - robię to, co lubię a nie to, co muszę !   Tak rozumiem hobby.  HOWGH !   :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, towarzysz napisał:

Czołem, z tego co pamiętam, w instrukcji korektora/reduktora napisali, żeby go nakręcić bezpośrednio na tubę, czyli wyciąg byłby drugim elementem i problem z gwintem z głowy

 

 

Bezpośrednio w żadnym wypadku nie nakręcasz bo korektor ma backfokus 105mm bodajże i wtedy to nic sensownego z tego nie wyjdzie jak zrobi się tak jak napisałeś.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7089_Meade-f-6-3-Focal-Reducer-and-Field-Flattener-for-SC-Telescopes.html

 

85 mm od gwintu SCT korektora do cipu kamery czy aparatu fotograficznego . W moim rozwiązaniu nie problem tak  to zapevnić .  

 

Off :  gdy chciałbym lukać na skróconym ognisku, poprostu zdejmuję adapter Canon / SCT i nakręcam adapter SCT / 2" . Do niego kątówka, do kątówki okular

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, zbignieww napisał:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7089_Meade-f-6-3-Focal-Reducer-and-Field-Flattener-for-SC-Telescopes.html

 

85 mm od gwintu SCT korektora do cipu kamery czy aparatu fotograficznego . W moim rozwiązaniu nie problem tak  to zapevnić .  

 

Off :  gdy chciałbym lukać na skróconym ognisku, poprostu zdejmuję adapter Canon / SCT i nakręcam adapter SCT / 2" . Do niego kątówka, do kątówki okular

 

 

No ja mam Celreston f6.3 i tam jest coś ok. 105 mm ale to bez znaczenia że u Ciebie jest inaczej, ważne aby po prostu się do tej wartości w miarę dostosować. Pewnie minimalne różnice w wykonaniu są i tyle obu firm.

 

 

33 minuty temu, zbignieww napisał:

Eeee, noooo !  :)  Ja się męczę , mechanik się męczy - a  nikt z tego chyba nie skorzystał. No, może ktoś tam coś tam ... :)

 

A co tutaj napisane  i namalowane ?    

 

 

 

To nieźle się ukrył ten wątek bo szczerze to go nie widziałem, a nie jestem z tych co najpierw pytają nim użyją przycisku szukaj na forum czy google ;). To mówisz że wziąłeś przejściówkę 2 na 1.25 cala i nagwintowałeś tuleję. A masz link gdzie taką przejściówkę kupiłeś ?  Bo raczej to by się nie nadawało: https://fotozakupy.pl/product-pol-11011-GSO-Zlaczka-okularowa-2-na-1-25-z-gwintem-T2.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping gdyż na wyjściu zawsze miałbym 1.25 cala a nie 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, zbignieww napisał:

Celestron też ma 85 mm

 

 

Może i tak. Na CN wiele wpisów widziałem że ludzie coś ok 105mm ustawiają ale to da się w praktyce później sprawdzić najpierw muszę to połączyć.

Edytowane przez chemik22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zbignieww a tą przejściówkę co nagwintowałeś to taką jak z linku, bo coś mi się nie wydaje. https://fotozakupy.pl/product-pol-11011-GSO-Zlaczka-okularowa-2-na-1-25-z-gwintem-T2.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping

Edytowane przez chemik22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ona nie może być taka, jak z linku , bo to jest zwykła redukcja z 2" /1,25" - tylko z gwintem T2 !!!!  Reduktor celestrona czy meade ma przecież po obu stronach  gwint SCT , Jeden jest male , drugi female .  Mechanik musiał robić oba gwinty SCT , by to dać do kupy ....

 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, zbignieww napisał:

Ona nie może być taka, jak z linku , bo to jest zwykła redukcja z 2" /1,25" - tylko z gwintem T2 !!!!  Reduktor celestrona czy meade ma przecież po obu stronach  gwint SCT , Jeden jest male , drugi female .  Mechanik musiał robić oba gwinty SCT , by to dać do kupy ....

 

Ok to poszukam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się uparłeś na reduktor/korektor to moim zdaniem ma to sens tylko bez wyciągu i z kątówką GSO SCT. Masz wtedy backfocus korektora/reduktora mniej więcej zachowany. Jeśli nie chcesz ostrzyć ruszając lustrem to możesz kombinować z adapterem 2"/1,25/T2 i regulowanym fokuserem T2/1,25, który zastąpi wyciąg.

 

Edit: Jednak kątówka GSO SCT ma ok 120mm drogi optycznej + jeszcze adapter więc wyjdzie jeszcze więcej. Pozostaje jeszcze opcja z kątówkami T2 Baadera ale musiałbyć gdzieś kupić przejściówkę z gwintu SCT na T2 (T-adapter BTA 16mm). A najlepiej to szerokokątny okular 2" bez reduktora :P

Edytowane przez astrobuff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje, że w każdej wersji wyciągu ma to sens, gdy chcemy skrócić ognisko i wypałaszczyć pole, jeśli fotografujemy.  Chodzi przecież o skrócenie czasu ekspozycji.

Ale przy crayfordzie jest  problem z gwintami SCT i  z dotrzymaniem tej optymalnej odległości 85 mm  od gwintu korektora do czipu.

Ale mi się wydaje, że dobrze by było, gdyby tu wkroczył jakiś wyjadacz w foceni. Ale oni chyba nie mają na to czasu, bo muszą obrabiać zebrany materiał ,

albo focić .  ;) 

Ten OFF-AXIS  wmontowany między reduktor a aparat  zapewnia prawdopodobnie tę zalecaną  odległość ok. 85 mm.

 

Natomiast adapter z fotki na allegro z tyłu ma gwint T2 i na niego nakręca się kolejnny adapter  T2 / bagnet aparatu.

W gwint z przodu wkręca się korektor, ale by ten zmontowany komplet wsunąć do wyciągu, trzeba jeszcze mieć adapter  gwint  SCT / 2"

 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, zbignieww napisał:

 

Off :  gdy chciałbym lukać na skróconym ognisku, poprostu zdejmuję adapter Canon / SCT i nakręcam adapter SCT / 2" . Do niego kątówka, do kątówki okular

 

... i to jest właśnie ten dorobiony element  SCT/2" ,  bez clamping ringu , Nie chciałem nawet, bo obserwacje na skróconym ognisku będą sporadyczne.  

Za wszystkie dorobione elementy ( 3 ) wywdzięczyłem się p. Mirkovi kilogramem kiełbasy wiejskiej , słojem wiśni zalanych alkoholem na nalewkę i dużym

słojem ogórków kiszonych; b.smakowały i długo nie stały. Czesi praktycznie ich nie robią,mają swoje smaki i też dobre ogórki v łagodnej nalewie octowej

z ingredjencjami  :) A na moje ogórki mówią "kwaszaki "  :)DSC09274.thumb.JPG.df02d5beb92c2f69f09584472ce2dd12.JPG

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałeś jakieś fajne foty DSów na astrobinie z SCT, nie mówię o opcji fastar? Po co kruszyć kopię, reduktor działa dobrze w astrofoto planet i w obserwacjach wizualnych (no chyba że potrzebujesz flattenera do wizuala). Będę pierwszy, który pogratuluje Ci zrobienia ostrych zdjęć (nie chodzi o planety) przy takiej ogniskowej, chociaż nie wiem co to za setup. Żeby nie było sam mam SCT i bardzo go lubię, ale do fotografowania nim DSów się nie wybieram. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie mam najmniejszego zamiaru fotografować Cassegrainem z ogniskiem 2436 mm  DS-ów. Ale pobawię się trochę w  detale na MOON - ie,

może spróbuję Mars w wielkiej opozycji...  Do tego, żeby było ciekawiej - nie jakąś kamerką kupioną w astro-sklepie czy na giełdzie , ale domowej roboty : wykorzystany Play Station 3 za cca 300 koron + dokupiony okular podświetlany z podwónym krzyżem 12,5 mm  + filtr IR od  GSO.

Tak ta "rewelacja" wygląda : DSC08398.JPG.b0b9309b9e27057ef5f26d4b1bd146c9.JPG

Oczywiście sprawdzę, jak się ogląda obiekty na skróconym  przez Meade 6.3  ogniskiem itd,itp

 

Do focenia DS mam refraktor 115/f7 ,  narazie bez flattenera/reduktora , no i Lacertę 72/432 z flattenerem . Poza tym szerokie kąty modyfikowanym Canonem 650d

 

A wszystko to w ramach zabawy w foto, pisałem wcześniej że jestem " niedzielnym" fotografem, przedszkolakiem w tej branży :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, zbignieww napisał:

Ja też nie mam najmniejszego zamiaru fotografować Cassegrainem z ogniskiem 2436 mm  DS-ów. Ale pobawię się trochę w  detale na MOON - ie,

może spróbuję Mars w wielkiej opozycji...  Do tego, żeby było ciekawiej - nie jakąś kamerką kupioną w astro-sklepie czy na giełdzie , ale domowej roboty : wykorzystany Play Station 3 za cca 300 koron + dokupiony okular podświetlany z podwónym krzyżem 12,5 mm  + filtr IR od  GSO.

Tak ta "rewelacja" wygląda : DSC08398.JPG.b0b9309b9e27057ef5f26d4b1bd146c9.JPG

Oczywiście sprawdzę, jak się ogląda obiekty na skróconym  przez Meade 6.3  ogniskiem itd,itp

 

Do focenia DS mam refraktor 115/f7 ,  narazie bez flattenera/reduktora , no i Lacertę 72/432 z flattenerem . Poza tym szerokie kąty modyfikowanym Canonem 650d

 

A wszystko to w ramach zabawy w foto, pisałem wcześniej że jestem " niedzielnym" fotografem, przedszkolakiem w tej branży :)

 

W przypadku Twojego Cassegraina ATM ma uzasadnienie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak, reasumując :

 

Cassegrain nie ma gwintu SCT , jak klasyczne Schmidty-Cassegrainy dla których dedykowane są korektory f 6.3  -  Celestrona lub Meade.

Ma klasyczny Crayford , bez takiego gwintu - więc trzeba te elementy do składanki dokupić , albo samemu wykonać.  Ja mam te możliwości - więc

są dorobione, w środku wylepione czarną matową tapetą dc-fix.  Napewno wszystko to można kupić w Astro-sklepach, ale wtedy większy koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz przykład z DSLR: 8 cali Meade i korektor 6,3 - daje komę na bokach na formacie APS-C. Ale środek jak cię mogę.

Poniżej M51 (bez flata, tylko dark i bias, bo na szybko w kwietniu podłączyłem).

Ale uwaga - pierwsze na wyjściu z tuby był motofocuser :flirt:, na niego korektor i złączka do Canona 70D (bez moda). Czyli nie jak pisałem powyżej :D. No nie chciałem odpinać.

Do Księżyca i planet to jak Twoja kamerka z większym pikselem (5 -7 um) warto dołożyć Barlowa 2x. Większy nic nie da poza mniejszym światłem.

M51 8 cali z korektorem bez flata m.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, OBERON RD napisał:

 

Ale uwaga - pierwsze na wyjściu z tuby był motofocuser :flirt:, na niego korektor i złączka do Canona 70D (bez moda). Czyli nie jak pisałem powyżej :D. No nie chciałem odpinać.

 

 

 

 

A ten motofocuser ma z obu stron gwint SCT ? Jak tak to zapodaj linka gdzie takowy dostałeś.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, chemik22 napisał:

A ten motofocuser ma z obu stron gwint SCT ? Jak tak to zapodaj linka gdzie takowy dostałeś.

Firma JMI, ale trzeba kupować przez dealera

http://www.jimsmobile.com/buy_ev.htm#EV-2

mam EV3CM, nie wiem czy ci sprzedają do Europy.

http://www.scopecity.com/detail.cfm?ProductID=5336

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, zbignieww napisał:

Ech ,gdyby mi chociaż taka wyszła M51 - od skakania z radości połamał bym nogi  :) Twoja napewno  robiona była z guidingiem , jaki czas tej fotki ?

Bez guidingu, normalny napęd teleskopu Meade 8" LX200, ale na klinie paralaktycznym. Nie robiłem jeszcze wtedy korekty błędu okresowego, więc co któraś klatka maźnięta. 30 sek robi bez problemu, 60 sek - loteria. Z PEC minutowe wychodzą spokojnie. Więcej nie próbowałem w kwietniu, bo za jasne niebo.

Canon 70D, czułość 3200 ISO, 140 klatek po 30 sekund (czyli godzina z kawałkiem). Składane w DSS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.