Jump to content
skyeurope737

problem z monokularem MP 20x-60 - brak ostrości.

Recommended Posts

Witam,
Jako, że jestem tu nowy na początku chciałem się przywitać. Mam nadzieję, że piszę w dobrym dziale.
Otóż kilka lat temu kupiłem używany monokular MP 20x60 (prawdopodobnie Tento). Mając różną wadę wzroku na każdym oku myślałem że takie rozwiązanie będzie wygodniejsze - ponadto liczyłem, że odpadanie problem z kolimacją - MP miał dobre opinie jako "połowa" lornetki Tento 20x60.
Cena była dosyć okazyjna bo jakieś 130 zł jednak po tym zakupie nigdy nie byłem jakoś szczególnie zadowolony z uzyskiwanych obrazów, jednak myślałem, że ten typ tak ma. Nie miałem żadnego porównania. Zmieniło się to , gdy ostatnio kupiłem również używaną lornetkę Berkut BPC 10x50. Przede wszystkim okazało się, że obraz może być ostry - w moim monokularze mogę ustawić ostrość patrząc wyłącznie na odległość kilkudziesięciu metrów... patrząc na odleglejsze obiekty pojawia się rozmazanie w porównaniu do tego Berkuta BPC, całkiem delikatne rozmycie ale odbierające przyjemność obserwacji. Nawet gdy pokrętło regulacji jest w położeniu skrajnym, mam wrażenie że do pełnej ostrości brakuje jeszcze "ćwierć obrotu".
Czy ktoś wie co może mu dolegać? w jaki sposób i gdzie można to naprawić (jestem z Krakowa)? czy to kwestia jakiegoś przefokusowania, regulacji pryzmatów czy coś jeszcze innego? 
Napisałem do Delta Optical - wstępnie naprawę wycenili na 300 zł... co niestety wykracza poza mój budżet - w tej cenie raczej skłaniałbym się jednak już w kierunku czegoś nowego, a nie reanimowania tego monokularu.
Korci mnie, żeby samemu go otworzyć i zobaczyć czy w środku wszystko jest na swoim miejscu, ale z drugiej strony nie mam o tym pojęcia i nie chciałbym nic pogorszyć. 
Z góry dziękuję za wszelkie pomysły, sugestie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może soczewki się poluzowały w okularze. Potrząśnij tym może grzechoczą. Trzeba je podokręcać. Od strony oka jest plastikowa osłonka którą da się odkręcić, a pod nią widać pierścień dociskowy soczewek z dwoma nacięciami. Jeśli są luźne wystarczy ostrożnie go dokręcić do wyczuwalnego oporu. 

Edited by lemarc

Share this post


Link to post
Share on other sites

To, co podpowiada wyżej lemarc to jedno. Druga sprawa, to czy obserwujesz w okularach korekcyjnych, czy bez i jak dużą wadę wzroku masz. Ja mam gdzieś ok. -7D.

W większości (ale patrz niżej!) lornetek, które miałem, obserwowałem bez okularów (unosząc je wyżej na głowę), co oczywiście wymaga sporego przeogniskowania w stosunku do typowego ustawienia focusera dla osób nie noszących okularów. Na ogół nie sprawia to problemu (znów: patrz niżej). Jest to korzystne o tyle, że zawsze widać całe pole widzenia przyrządu, niezależnie od wysunięcia źrenicy wyjściowej.

 I tutaj zonk: moja aktualna 10x50 (3-cia z rzędu), tj. Nikon EX (b. popularny model) nie ostrzy u mnie bez okularów na nosie. Znajomy z dawnych lat skarżył się chyba na to samo w tanim Celestronie Sky Master 15x70 (z którym ja nie miałem takich problemów). Sprawa mocno indywidualna zarówno co do sprzętu, jak i właściciela (z dużą wadą wzroku).

 Tak więc to może być i Twój przypadek, o ile tylko nosisz okulary i próbujesz ostrzyć obraz bez nich. Spróbuj wtedy w okularach. Problemem może się okazać wysuniecie źrenicy wyjściowej, 20x60 chyba miała niezbyt duże. Wtedy tracisz mocno na polu widzenia. W takim przypadku może pomóc tylko mechaniczna regulacja focusera, tak aby przesunąć trochę zakres jego pracy w "brakującą" stronę. Być może jest to możliwe, tylko trzeba np. wiedzieć, jaką śrubkę na okularze poluzować, a potem dokręcić. Tu musiałby orzec i pomóc ktoś znający dokładnie konstrukcję tej lornetki/monokularu. Może lemarc znów podpowie, albo ktoś inny.

Pozdrawiam

-J.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi. 
lemarc - myślę, że to może byćdobry trop. Co prawda mam wrażenie, że nie grzechoczą soczewki lecz lekko rusza się cały okular... śrubki jednak które tam się znajdują są poza zasięgiem moich wszelkich śrubokrętów... może poproszę o pomoc w dokręceniu gdzieś u optyka.
Jarek - mam sporą wadę wzroku (-7d), ale to chyba nie w tym problem. Problem z ostrością występuje także po założeniu soczewek kontaktowych. Dodam, że w tym Berkucie jestem w stanie ustawić ostrość 'jak żyleta' nawet bez soczewek.

Z góry dziękuję za dalszą próbę pomocy, wszelkie sugestie. Ew. czy znacie jakiś punkt w okolicy Krakowa który się podejmuje napraw?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja takie rzeczy naprawiam, zapytaj użytkownika dobrychemik (z Krakowa) o opinię

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 80 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 44 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 123 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.