Skocz do zawartości
  • 0

Meade ETX-90 i astrofotografia


okuul

Pytanie

Hej,

po przeczytaniu internetu (prawie całego) ustaliłem wreszcie jaki teleskop będzie mój - i wybór padł na Meade ETX-90.

Obserwacje prowadzę głównie z balkonu we Wrocławiu, na razie Księżyc i planetki. Sprzęt miał być mobilny i przyjazny przede wszystkim, wcześniej miałem pożyczony refraktor Bresser 70/900, na montażu chyba EQ-2 (w każdym razie telepał się strasznie).

Pierwsze wrażenia - super. Alignacja na 2 gwiazdy, potem sam wyszukuje i prowadzi obiekty. Co prawda okulary mam na razie kitowe, ale planuję zakup Baader Hyperion Zoom 8-24, mam nadzieję, że jakość obserwacji się poprawi.

Oczywiście od razu przyszła chęć zrobienia jakiejś fotki, ale trzeba najpierw odłożyć trochę kaski, dysponuję tylko starym aparatem kompaktowym Panasonic Lumix i uchwytem do tegoż aparatu, do fotek w projekcji okularowej.

Początki nie były łatwe, planety rozmazane albo prześwietlone, a programy do stackowania i obróbki zdjęć muszę dopiero opanować. Ale jedno mi się ostatnio udało - Księżyc - zamieszczam poniżej, w kolejności próbowania i uczenia się ...

 

Jakieś porady co do planetek ? Kamerka + Barlow w wyciągu, czy lepiej jednak kupić jakąś lustrzankę i w ognisku głównym robić ?

Moon20200903.jpg

Moon20200907.JPG

Moon20200911_1.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 odpowiedź na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Może sprecyzuję pytanie, bo nikt się nie odzywa ... :)

W tutorialach z wątku

  oraz https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/

wynika, że do planetek najlepiej użyć kamerki i Barlowa. Cyfrówka w ognisku głównym to raczej do zdjęć DS.

 

Mój teleskop ma światłosiłę f/13.8, a zalecana jest w zakresie 15-20. Nie wiem, czy jest sens szukać jakiegoś Barlowa, bo najmniejsze jakie znalazłem to x2, czyli już za dużo. Są gdzieś w sprzedaży Barlowy np. x1,5 ? Nic nie znalazłem. Jeśli będę używał kamerki (właśnie czekam na dostawę ZWO ASI120MC ) bezpośrednio w wyciągu, to jaka będzie różnica w porównaniu z zamontowaniem najpierw Barlowa x2 ? Z Barlowem planeta będzie większa, za to ciemniejsza ? Będzie widać cokolwiek ?

Edytowane przez okuul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.